Prvý jazzman zomrel na koronavírus. Saxofonista Marcelo Peralta podľahol ochoreniu v Madride

Prvý jazzman zomrel na koronavírus. Saxofonista Marcelo Peralta podľahol ochoreniu v Madride

Argentínsky saxofonista Marcelo Peralta, ktorý posledné desaťročia pôsobil na jazzovej scéne v Madride, zomrel vo veku 59 rokov na následky ochorenia COVID-19, len 5 dní po svojich narodeninách. O jeho smrti sa svet dozvedel cez facebook prostredníctvom Peraltovho blízkeho priateľa a hudobníka Guillerma Bazolu. Jazzový svet tak zaznamenal prvú oficiálnu obeť vírusu svojej medzinárodnej komunity - verme, že aj poslednú.

 

Marcelo Peralta, argentínsky saxofonista, známy svojim inovatívnym prístupom ku jazzovej avantgarde a juhoamerickej hudobnej tradícii, zomrel 10. marca v nemocnici v španielskom Madride. V tomto meste býval a pôsobil už od roku 1996, kam sa presťahoval potom, ako sa stal významnou hudobnou osobnosťou na scéne domovského Buenos Aires.

 

Peralta sa venoval rôznym jazzovým štýlom, od bebopu, hrania štandardov až po kreatívnu avantgardnú hudbu, no najcharakteristickejšia sa preňho stala fúzia voľnej improvizácie s argentínskou a inou latinskoamerickou ľudovou hudbou. Okrem celej rodiny saxofónov (soprán, alt, tenor a barytón) ovládal aj hru na klavíri, akordeóne, andskej trstinovej flaute, aerofóne a viacerých ďalších nástrojoch, typických pre jeho domovskú krajinu.

 

Po presťahovaní sa do Španielska vytvoril Peralta vlastný jazzový kvartet a ďalej sa venoval fúziám jazzu s argentínskou a latinskoamerickou hudbou. Pravidelne vystupoval na jazzových festivaloch po celom Španielsku a často absolvoval koncertné turné aj v ostatných krajinách Európy a v Južnej Amerike. Okrem aktívneho hrania sa venoval aj pedagogickej činnosti, v čase svojej smrti bol Peralta profesorom saxofónu, improvizácie a jazzového ansámblu na School of Creative Music v Madride.

 

Saxofonista bol hospitalizovaný presne v deň svojich narodenín, 5. marca a počiatočná diagnóza bola chrípka. Následne mu však vyšiel pozitívny test na koronavírus, jeho stav sa zhoršil a len o 5 dní neskôr, 10. marca 2020 zomrel.

 

Tu si môžete vypočuť vlastnú kompozíciu saxofonistu s názvom Theme: La Murguita, v obsadení: Marcelo Peralta - tenor saxofón, Tony Heimer - klavír, Yelsy Heredia - kontrabas a Nirankar Singh Hhalsa - bicie.  

 

 

Zdroj: jazztimes.com

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Smutná správa pre slovenský jazz: Opustil nás vynikajúci bubeník Jozef "Ischi" Döme
Včera zasiahla našu jazzovú scénu smutná správa, akú sme tu nemali azda od tragédie Martina Ďurdinu...
Smutný koniec jazzového roka 2015: Zomrela speváčka Natalie Cole
Vo veku 65 rokov zomrela vo večerných hodinách posledného dňa roka 2015 dcéra legendárneho...
Verný otcovmu štýlu až do konca: Zomrel syn legendy, spevák Frank Sinatra Jr.
Spevák Frank Sinatra Jr. postavil svoju úspešnú hudobnú kariéru na vokálnom štýle, pripomínajúcom...
Earth, Wind & Fire už v pôvodnom obsadení nevystúpi: Zakladateľ Maurice White zomrel vo veku 74 rokov
Maurice White, zakladateľ a leader zoskupenia Earth, Wind & Fire, ktorého nadžánrová hudba...
Odovzdávanie cien NEA Jazz Masters 2020 sa odohrá online. Medzi ocenenými je spevák Bobby McFerrin aj Coltranov kontrabasista Reggie Workman
Americká Národná nadácia pre umenie v spolupráci s organizáciou SFJAZZ usporiada tento rok...
„Women in jazz“ predstavuje: klaviristka Marilyn Crispell
V hre a tvorbe americkej klaviristky a skladateľky Marilyn Crispell sa snúbia prvky ...
Legendárny newyorský Blue Note jazz club spúšťa vlastný livestream. Virtuálna séria začala koncertom trubkára Maurice "Mobetta" Browna
Spojené štáty sa stále zmietajú v pandémii a hoci v New York City počet nakazených oproti...
Lukáš Oravec Orchestra sa uchádza o podporu pri vydaní debutového albumu. Light Of Blue je venovaný spomienke na saxofonistu Rostislava Fraša
Lukáš Oravec je na našej scéne dobre známy svojou neustálou prácou na nových projektoch. Za...