Roy Haynes oslavoval 90-te narodeniny s Methenym a McBride-om

Roy Haynes oslavoval 90-te narodeniny s Methenym a McBride-om

V piatok, 13. marca, si legendárny a zjavne nevyčerpateľný bubeník Roy Haynes užil svoje 90-te narodeniny skutočne ako sa patrí. Obkolesený milujúcimi priateľmi, obdivovateľmi a vynikajúcimi hudobníkmi, s ktorými spolu hrali oduševnene vraj až do svitania.

 

Táto oslava sa konala v prvý deň série troch koncertov, ktoré Haynes spolu so svojou kapelou Fountain of Youth hral v legendárnom New York-skom klube Blue Note. Obklopený svojim stabilným zložením mladých levov New Yorku - saxofonista Jaleel Shaw, klavirista Martin Bejerano a basista David Wong, sa Roy Haynes mal na čo tešiť, no večer sa stal skutočne jedinečným v momente, keď do klubu zavítal gitarista Pat Metheny a basista Christian McBride a rozbalili si svoje nástroje, aby spoločne s Royom oslávili jeho okrúhle výročie.

 

Roy Haynes je jedným z posledných žijúcich a stále aktívnych jazzových hudobníkov na scéne. Hral prakticky s každým, kto sa na scéne objavil a niečo znamenal, od začiatku 1940-tych rokov - Louis Armstrong, Charlie Parker (s ktorým hral v stabilnej kapele v rokoch 1949-1952), Bud Powell, Sonny Rollins, Miles Davis, John Coltrane, Dizzy Gillespie, Stan Getz a mnohí iní.

 

Zaujímavosťou večera bol už samotný začiatok. Haynes prišiel síce o hodinu neskôr, no hneď od začiatku sa publikum nestačilo diviť - Roy prišiel na pódium a začal spievať hit Kenny Rogersa "The Gambler" a vyzýval divákov na "call-and-response", aby mu odpovedali a na koniec ukončil toto číslo skutočne kvalitným stepovaním! Na to, že oslavuje svoje 90-te narodeniny, pri svojom "tap dancing" zrejme pozabudol.

 

Samotný koncert bol plný energie, aj vďaka mladým Haynesovým spoluhráčom a špeciálným hosťom Methenymu a McBride-ovi, no najmä vďaka samotnému oslávencovi. Hoci Roy Haynes pôsobí na jazzovej scéne viac ako 70 rokov, jeho typická hra a dravosť sa nezmenšili ani s pokročilým vekom.

 

Na konci priviezli fanúšikovia tortu na vozíku, kapela zahrala "Happy Birthday" a tesne pred poslednou notou, na znamenie, sfúkol Haynes všetky sviečky. Vraj sa potom zdráhal opustiť pódium - keby mohol, asi by hral až do ktovie kedy.

 

Kto z vás si vie predstaviť stále mať toľko radosti a energie, keď bude mať 90 rokov?

 

Zdroj: jazztimes.com

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Richard Bona: Beriem si od hudby voľno
Richard Bona (nar. 1967 v Kamerune) – basgitarista, gitarista, spevák a perkusionista. Prvý hudobný...
Kenny Garrett kvintet: Hudobný zážitok a výborná zábava
Pritiahnuť na Slovensko umelcov svetového formátu je v posledných rokoch bežnou záležitosťou....
Večer s Patom Methenym: Nekonečné hudobné spektrum
Otvorenie jarnej sezóny ONE DAY JAZZ Festivalu 2017 prebehlo vo veľkom štýle. Dramaturgia na čele s...
Škandál jazzových pódií: Pat Metheny nosí údajne parochňu
Dlho zamlčiavaná a tabuizovaná téma nočných rozhovorov jazzových gitaristov začína zaplavovať...
Poznáme víťaza medzinárodnej gitarovej súťaže pod hlavičkou ,,Herbie Hanckock Institute of Jazz'': 1. miesto si odniesol mladý ruský virtuóz Evgeny Pobozhiy
V utorok 3. októbra sa vo Washington DC uskutočnil gala koncert spojený s vystúpením...
Vydavateľstvo Real Music House pokračuje v projekte workshopov RMH Academy
Bratislavské vydavateľstvo prichádza s druhou sériou hudobných workshopov. Špičkoví lektori z...
City Sounds Festival pridáva ďalší koncert unikátneho zoskupenia Janoska Ensemble s legendárnym akordeonistom Richardom Gallianom
Jedinečný koncert s  puncom svetovej premiéry. Posledné roky si ich koncerty na Slovensku...
Mikulášska nádielka hudby na Gypsy Jazz Festivale: Zvučné mená, dva skvelé žánre a mimoriadna atmosféra
Geniálnu myšlienku spojiť jazz s cigánskou hudbou dostal hudobník Milo Suchomel už pred ôsmimi...