Saxofonista James Carter vydáva debut pre Blue Note: Organové trio naživo z Newportu

Saxofonista James Carter vydáva debut pre Blue Note: Organové trio naživo z Newportu

Len pred niekoľkými dňami vydal svoj prvý album pre vydavateľstvo Blue Note Records saxofonista James Carter. Dňa 30. augusta 2019 sa na verejnosti objavil titul James Carter Organ Trio: Live From Newport Jazz, živá nahrávka venovaná hudbe Djanga Reinhardta z Newport Jazz Festivalu 2018. Carter si tak do svojej zbierky ako leader pripísal už devätnásty album, pričom ide o druhý nosič jeho organového tria po nahrávke At The Crossroads (2011, EmArcy).

 

Spolu so saxofonistom sa na albume Live From Newport Jazz podieľajú virtuóz Hammondu B-3 Gerard Gibbs a mladý bubeník Alexander White. Jedná sa pritom o Carterov prvý album od roku 2011 a úplne prvý nosič, ktorý mu vyšiel vo vydavateľstve Blue Note. Live From Newport Jazz predstavuje záznam s energiou a soulom nabitého koncertu venovaného Djangovi Reinhardtovi, ktorý tématicky nadväzuje na saxofonistov album Chasin' the Gypsy - ten vyšiel vo vydateľstve Atlantic v roku 2000.

 

"Je to kompaktné a plné soulu," podal Carter vysvetlenie, prečo sa mu tak páči hudobná chémia, ktorú má v triu so svojimi spoluhráčmi. Zvuk Hammond B-3 poznal saxofonista od detstva, počul ho zovšadiaľ - z jazzových rádií, susedských opekačiek - Detroit bol tohto nástroja plný. Carter ďalej dodal: "Bolo normálne počuť (hammondistu) Jimmyho Smitha a vidieť pritom ľudí jesť a podávať si pečenú fazuľu, rebrá a všetky tie ostatné maškrty. Hammond organ bol vždy časťou života afroameričanov, či už pri spievaní spirituálov, v soule, neo-soule... Vždy bol súčasťou nášho oduševneného prejavu."

 

Hoci Carter patrí medzi najoslavovanejšie jazzové osobnosti svojej generácie, s nahrávkami pre viacero významných nahrávacích spoločností, koncertovaním v prestížnych kluboch a umiestnením na vrcholoch jazzových rebríčkov magazínu DownBeat, spoluprácu s vydavateľstvom Blue Note považuje za niečo výnimočné. "Ach človeče," skromne dodáva saxofonista, "ako to hovorí samé vydavateľstvo, predstavuje 'to najlepšie z jazzu od roku 1939'. Je v ňom obsiahnutá história, dedičstvo a dlhovekosť a byť súčasťou niečoho takého je pre mňa privilégium a česť."

 

 

Okrem vlastného koncertného turné, spojeného s vydaním albumu, sa James Carter Organ Trio pridá aj ku vystúpeniam organizovaným vrámci osláv 80. výročia spoločnosti Blue Note Records. Počas septembra a októbra tohto roka navštívia americké mestá, ale aj Európu - najbližšie ku nám sa Carterove trio ocitne 17. októbra 2019 v klube Porgy & Bess vo Viedni a 22. októbra 2019 v Budapest Jazz Club v Budapešti.

 

Zdroj: Broadway World

Autor: Martin Uherek

Foto: Blue Note Records

 

 

Ďalšie články

Andreas Varady nahráva s jazzovými legendami
Má šestnásť, je firemným hráčom výrobcu gitár Benedetto, v októbri podpísal zmluvu s ...
Andreas Varady: Verve som opustil, no nerozišli sme sa v zlom, najnovší album je premiérou môjho súčasného ja
Gitarista Andreas Varady, slovenský rodák žijúci v Írsku, sa stal hviezdou na svetovej jazzovej...
Ďalší hudobný prírastok na československej scéne: Martin Konvička vydáva debutový album s názvom Coming Homo
Mladý český klavirista Martin Konvička už o pár dní vydá svoj debutový album. Akustický formát tria...
Recenzia CD: Berezova "Intuícia" nesklamala
Gitarista Pavol Bereza nie je žiadnou novou tvárou na scéne slovenského jazzu. Dlhé roky pôsobí ako...
Sisa Feher vyráža na turné so sedemčlenným KHI ansámblom
Sisa Fehér patrí k veľkým talentom česko-slovenskej hudobnej scény. Ako multiinštrumentalistka,...
Jazzový Mikuláš príde tento rok o deň neskôr
Určite to poznáte: poriadne vyčistiť topánky/čižmičky a vyložiť ich v mikulášsky predvečer do okna...
Keď sa dvakrát jeden rovná jeden
Pandemické mesiace poznamenali snáď všetky oblasti spoločenského i kultúrneho života. Množstvo...
Správne nasmerovať a napojiť sa: vyhrajte CD „Directions & Connections“
Dlhoroční hudobní partneri – saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Ľuboš Šrámek, vydali pod...