Saxofonista James Carter vydáva debut pre Blue Note: Organové trio naživo z Newportu

Saxofonista James Carter vydáva debut pre Blue Note: Organové trio naživo z Newportu

Len pred niekoľkými dňami vydal svoj prvý album pre vydavateľstvo Blue Note Records saxofonista James Carter. Dňa 30. augusta 2019 sa na verejnosti objavil titul James Carter Organ Trio: Live From Newport Jazz, živá nahrávka venovaná hudbe Djanga Reinhardta z Newport Jazz Festivalu 2018. Carter si tak do svojej zbierky ako leader pripísal už devätnásty album, pričom ide o druhý nosič jeho organového tria po nahrávke At The Crossroads (2011, EmArcy).

 

Spolu so saxofonistom sa na albume Live From Newport Jazz podieľajú virtuóz Hammondu B-3 Gerard Gibbs a mladý bubeník Alexander White. Jedná sa pritom o Carterov prvý album od roku 2011 a úplne prvý nosič, ktorý mu vyšiel vo vydavateľstve Blue Note. Live From Newport Jazz predstavuje záznam s energiou a soulom nabitého koncertu venovaného Djangovi Reinhardtovi, ktorý tématicky nadväzuje na saxofonistov album Chasin' the Gypsy - ten vyšiel vo vydateľstve Atlantic v roku 2000.

 

"Je to kompaktné a plné soulu," podal Carter vysvetlenie, prečo sa mu tak páči hudobná chémia, ktorú má v triu so svojimi spoluhráčmi. Zvuk Hammond B-3 poznal saxofonista od detstva, počul ho zovšadiaľ - z jazzových rádií, susedských opekačiek - Detroit bol tohto nástroja plný. Carter ďalej dodal: "Bolo normálne počuť (hammondistu) Jimmyho Smitha a vidieť pritom ľudí jesť a podávať si pečenú fazuľu, rebrá a všetky tie ostatné maškrty. Hammond organ bol vždy časťou života afroameričanov, či už pri spievaní spirituálov, v soule, neo-soule... Vždy bol súčasťou nášho oduševneného prejavu."

 

Hoci Carter patrí medzi najoslavovanejšie jazzové osobnosti svojej generácie, s nahrávkami pre viacero významných nahrávacích spoločností, koncertovaním v prestížnych kluboch a umiestnením na vrcholoch jazzových rebríčkov magazínu DownBeat, spoluprácu s vydavateľstvom Blue Note považuje za niečo výnimočné. "Ach človeče," skromne dodáva saxofonista, "ako to hovorí samé vydavateľstvo, predstavuje 'to najlepšie z jazzu od roku 1939'. Je v ňom obsiahnutá história, dedičstvo a dlhovekosť a byť súčasťou niečoho takého je pre mňa privilégium a česť."

 

 

Okrem vlastného koncertného turné, spojeného s vydaním albumu, sa James Carter Organ Trio pridá aj ku vystúpeniam organizovaným vrámci osláv 80. výročia spoločnosti Blue Note Records. Počas septembra a októbra tohto roka navštívia americké mestá, ale aj Európu - najbližšie ku nám sa Carterove trio ocitne 17. októbra 2019 v klube Porgy & Bess vo Viedni a 22. októbra 2019 v Budapest Jazz Club v Budapešti.

 

Zdroj: Broadway World

Autor: Martin Uherek

Foto: Blue Note Records

 

 

Ďalšie články

Andreas Varady nahráva s jazzovými legendami
Má šestnásť, je firemným hráčom výrobcu gitár Benedetto, v októbri podpísal zmluvu s ...
Andreas Varady: Verve som opustil, no nerozišli sme sa v zlom, najnovší album je premiérou môjho súčasného ja
Gitarista Andreas Varady, slovenský rodák žijúci v Írsku, sa stal hviezdou na svetovej jazzovej...
Recenzia CD: Berezova "Intuícia" nesklamala
Gitarista Pavol Bereza nie je žiadnou novou tvárou na scéne slovenského jazzu. Dlhé roky pôsobí ako...
O novom sólovom albume Juraja Grigláka sa píše už aj v Amerike
O najnovšom albume vynikajúceho slovenského basistu Juraja Grigláka "Time To Fly" sme už na portáli...
Juraj Griglák vydáva očakávaný album From the Bottom: Hudbu z novinky predstaví na slovenskom turné
Jeden z našich najuznávanejších inštrumentalistov prichádza s nahrávkou, ktorá je plná...
Trubkár Wynton Marsalis prekvapil svet svojim husľovým koncertom: V diele kombinuje jazz s vážnou hudbou
Hudobná všestrannosť Wyntona Marsalisa sa už dlho prejavuje vo všetkých jeho aktivitách - či sa...
Horehronské jazzové dni: Šiesty ročník festivalu prinesie do Brezna domácich i zahraničných jazzmanov
Jesenné večery budú v Brezne patriť jazzovej hudbe. Na svedomí to bude mať séria koncertov, ktoré...
V Nu Spirit Bare znie opäť jazz: Andreas Varady Trio a Radovan Tariška priniesli hudbu plnú virtuóznych pasáží i jemných lyrických chvíľ
Mladý gitarista a skladateľ svetového formátu Andreas Varady opäť navštívil svoje rodné Slovensko...