Smutná správa pre domácu hudobnú scénu. Vo veku nedožitých 80. narodenín nás navždy opustil saxofonista a skladateľ Dušan Húščava

Smutná správa pre domácu hudobnú scénu. Vo veku nedožitých 80. narodenín nás navždy opustil saxofonista a skladateľ Dušan Húščava
Dávid Oláh
Iba pred niekoľkými hodinami sa celá komunita ľudí zaoberajúcich jazzovou hudbou dozvedela šokujúcu správu. Bohužiaľ od nás navždy odišla významná osobnosť domácej hudobnej scény - saxofonista, skladateľ a pedagóg Dušan Húščava zomrel 2. júla vo veku nedožitých 80. narodenín. Húščava patril k osobnostiam, ktorí stáli pri zrode moderného jazzu na Slovensku. Pôsobil v mnohých legendárnych kapelách ako napríklad Traditional Club, Revival Jazz Band či VV Systém. Ako pedagóg vychoval ďalšie generácie profesionálnych saxofonistov.
 
 
Vo štvrtok 2. júla 2020 zarezonovala slovenskou hudobnou scénou smutná udalosť. Vo veku nedožitých 80. narodenín zomrel saxofonista a skladateľ Dušan Húščava. Išlo o osobnosť a jednu z kľúčových postáv, ktoré stáli pri zrode moderného jazzu na Slovensku. 
 
V rokoch 1959 - 1965 študoval Húščava na Konzervatóriu v Bratislave hru na klarinete. Už počas svojich štúdií, v roku 1961 sa stal členom legendárnej kapely Traditional Club. V roku 1963  nastúpil do kapely Revival Jazz Band.
 
Od roku 1970 pôsobil hlavne ako sólista, skladateľ a aranžér Tanečného orchestra Československého rozhlasu. Ďalej bol členom mnohých ďalších zoskupení (Nový Tradicionál, VV Systém, Orchester Gustava Broma, Kvarteto Ladislava Gerhardta, Slovenské jazzové kvinteto, Esprit Band a ďalšie). 
 
Hosťoval v Orchestri Gustava Broma v Brne (od roku 1985 bol jeho stálym členom). Ďalej bol členom Kvarteta Ladislava Gerhardta a Slovenského jazzového kvinteta (neskôr pôsobil pod názvom Jozef „Dodo” Šošoka All Stars Band).
 
 
V roku 1986 založil Kvinteto Dušana Húščavu (Gabo Jonáš – klavír, Gabriela Šusteková-Húščavová – spev, Matúš Jakabčic – gitara, Karol Ondreička – gitara, Jozef Brisuda – kontrabas, Jozef Döme – bicie), ktoré vystúpilo aj na Bratislavských jazzových dňoch v rokoch 1988 a 1994.
 
 
Od roku 1988 bol členom Československého jazzového kvarteta (Petr Kořínek – kontrabas, Svatopluk Košvanec – trombón, Jozef „Dodo” Šošoka – bicie nástroje)
 
 V roku 1993 odohral turné s Orchestrom Ray Charlesa v Holandsku a v Nemecku.
 
 
Dlhé roky viedol vlastné kvinteto pre ktoré komponoval a s ktorým účinkoval na koncertoch a festivaloch po celom svete. Komponoval a aranžoval aj pre Tanečný orchester Československého rozhlasu, kde dlhodobo pôsobil ako sólista orchestra. Môžeme ho počuť na mnohých nahrávkach, ktoré sú súčasťou archívu RTVS, ako aj na CD vlastného kvinteta a skupín, ktorých bol členom.
 
Od roku 1995 pôsobil ako pedagóg na štátnom Konzervatóriu v Bratislave, kde pomohol vychovať ďalšie generácie saxofonistov. Medzi jeho žiakov patril napríklad Nikolaj Nikitin, Erik Rothenstein, Pavol Ruček, Vladimír Valentovič, Ján Baláž či Zuzana Kováčová.
 
 
 
David Oláh
Zdroj: hc.sk

 

 

Ďalšie články

Fotoreportáž: Nikola Bankov Band na festivale CITY SOUNDS
Po nútenej prestávke spôsobenej lockdownom si slovenské publikum opäť mohlo užiť kvalitný koncert....
Súťaž Jazz START UP štartuje svoj ôsmy ročník. Prihlasovanie je otvorené, víťazov čakajú atraktívne ceny
Už po ôsmykrát spúšťa portál Jazz.sk v spolupráci s Rádiom Devín súťaž pre mladé jazzové talenty,...
Vychádza doteraz nevydaný album Art Blakey Jazz Messengers z roku 1959. "Just Coolin'" dopĺňa obraz legendárnej kapely
Art Blakey & The Jazz Messengers patria medzi kľúčové kapely, ktoré ovplyvnili vývoj Blue Note...
Odovzdávanie cien NEA Jazz Masters 2020 sa odohrá online. Medzi ocenenými je spevák Bobby McFerrin aj Coltranov kontrabasista Reggie Workman
Americká Národná nadácia pre umenie v spolupráci s organizáciou SFJAZZ usporiada tento rok...