Takto znie budúcnosť európskeho jazzu: 12 Points Festival 2016

Takto znie budúcnosť európskeho jazzu: 12 Points Festival 2016

12 Points Festival je pôvodom írsky festival so sídlom v Dubline, ktorý si dáva za cieľ priniesť poslucháčom hudbu lokálne úspešných, no medzinárodne zatiaľ neetablovaných mladých formácií hrajúcich jazz a jazzu príbuzné žánre. Tento rok sa bude konať 20.-23. júla 2016 v španielskom San Sebastián. Súťaž pre európskych interpretov o účasť na festivale sa skončila a kompletný line-up už poznáme (aj tento rok žiaľ bez slovenského obsadenia). Môžeme sa teda pozrieť na to, kam sa podľa usporiadateľov festivalu uberá mladý európsky jazz. Ako môžeme charakterizovať a aké paralely môžeme nájsť v dvanástich číslach, ktoré tento rok vystúpia?

 
Komornosť. Veľkosť ani jednej zostavy tento rok neprekročil číslo štyri. Naopak, poslucháči budú počuť až tri sólo projekty a dve duá. Netradičné kombinácie nástrojov. V line-upe nájdete snáď len jednu tradičnú jazzovú zostavu (bicie, kontrabas, klavír, saxofón). Naproti tomu však poslucháči budú môcť počuť kombináciu bicí a spevu, bicí a basového saxofónu, či trubky a elektroniky. Klavír v triu nahradí akordeón a dočkáme sa aj sólo vystúpenia perkusionistu hrajúceho napríklad aj na hračky. Fúzia nového a starého. Nástrojové obsadenie napovedá, že poslucháči budú svedkami súzvuku elektronického samplingu a syntetizátorových zvukov a klasických akustických nástrojov. Jazz teda rozhodne kráča s dobou a neštíti sa moderných technológií (hoci si je stále vedomý svojej tradície).
 
Organizátori festivalu tvrdia, že neexistuje lepšie miesto, kde môžete na vlastnej koži zažiť energiu, ambíciu, a rôznorodosť, ktorú prinášajú mladí európski jazzovú hudobníci. Mnohí z nás sa síce na festival nedostanú, no odporúčam navštíviť (prakticky a prehľadne spracovanú) stránku festivalu a prostredníctvom profilov interpretov popočúvať, ako znie budúcnosť jazzu.
 
Zdroj: 12points.ie

 

 

Ďalšie články

Uzávierka prihlášok sa blíži: Festival 12 Points do Dublinu pozýva mladé talenty
V čase osláv 12. ročníka festivalu 12 Points vyzývajú organizátori mladé kreatívne kapely, aby sa...
Nový Glasperov album s kontroverzným názvom: "F--- Yo Feelings" spája jazz a hip-hop
Robert Glasper, držiteľ troch cien Grammy a ocenenia Emmy, je na jazzovej aj hip-hopovej scéne...
Digitálny album pre digitálny svet: Gitarista Jeff Parker vydáva jazzový album plný loopov a samplov, "Suite for Max Brown"
“Vždy hľadám nové veci, ktoré ma môžu prekvapiť,” vysvetlil skladateľ a multiinštrumentalista Jeff...
Oslava storočnice Charlieho Parkera: Saxofonisti Bobby Watson, Vincent Herring a Gary Bartz vydávajú spoločný album Birdovych kompozícií
Miles Davis raz povedal: "Celú históriu jazzu dokážete obsiahnuť v štyroch slovách - Louis...
Súťaž o 2 x 2 vstupenky na koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze
Prinášame vám súťaž o 2 x 2 vstupenky na premiérový koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze na...