Trio Możdżer Danielsson Fresco rozrezonovalo obrátenú pyramídu

Trio Możdżer Danielsson Fresco rozrezonovalo obrátenú pyramídu
Peter Baláž

Tri krajiny, tri kultúry, traja hudobníci. Výsledkom tejto rovnice je jedno telo, jedna duša, jedna hudba. Kto už zažil vystúpenie tohto poľsko-švédsko-izraelského tria, vie o čom je reč.

Po piatich rokoch sa vracia klavírista Leszek Możdżer, kontrabasista Lars Danielsson a perkusionista Zohar Fresco do koncertnej sály Slovenského rozhlasu v Bratislave. Zaplnené hľadisko nedočkavo očakáva zopakovanie jedinečného zážitku spred rokov.

Od úvodných intímnych tónov nás trio bezpochyby presviedča, že aj hlasnejším dychom sa môžme ukrátiť o vzácne okamihy. Dokonale nazvučená koncertná sála prenáša bez újmy všetky diskrétne odtiene zvukov z rúk hudobníkov. Prvú polovicu koncertu si trio dramatrurgicky vyhradilo pre prezentáciu nových skladieb. Priestorom sa začínajú niesť čerstvé kompozície z nového albumu s názvom Polska, ktorý výjde 25.októbra 2013 pod renomovanou nemeckou značkou ACT Music.

Leszekov priezračný klavír vyludzuje náročnejšie témy nových kompozícii. V sólových pasážach potvrdzuje svoju cestu jedinečného rukopisu, jeho harmonické odbočenia a melodické cítenie nesú odkaz európskeho jazzu, klasickej hudby a poľských koreňov. Sálou znie hrejivý naturálny vokál Zohara Fresca a koncentrovaná hra Danielssonovho kontrabasu. V interpretáciach nových kompozícii cítiť zodpovednú sústredenosť. Sám Leszek sa medzi skladbami priznáva, že nové kompozície nemá trio ešte úplne v krvi. Diváci to berú ako bonmot, homeopatické neistoty vedia postrehnúť snáď len sami hudobníci na pódiu.

Potom však prichádzajú na rad známe silné veci z albumov The Time Live. Danielsson a Możdżer odkladajú noty, trio sa uvolňuje pri vžitých skladbách a zrazu je TO všade. Neuchopiteľná rezonancia medzi hudobníkmi aj publikom zapĺňa priestor intímne gracióznej sály Slovenského rozhlasu. Zaznejú známe skladby Incognitor a Easy Money. Leszekov krištáľový timing a rozprávková technika sa spájajú v originálnych melódiach s Danielssonovým lyrickým kontrabasom. Mystický Zohar Fresco s čarovnou ľahkosťou a skromným vyžarovaním otvára svojou hrou poslucháčom ústa. Kto nezažil jeho nadprirozenú hru na bendir, riq, tar a doumbek, nepochopí. Nádherný akustický zvuk tria dopĺňa Danielsson negýčovým použitím delayových efektov a loopera. Slákom vytvára ambientné plochy pre zvukové experimenty vo voľnejších pasážach. Możdżerova obľúbená hra na preparovaný klavír je zakomponovaná v skladbách menej ako obvykle. Napriek tomu majú diváci možnosť zažiť, ako znie sklenený pohár položený na strunách majestátneho krídla Steinway.

Na záver si berie Lars Danielsson violončelo a vybrnkáva úvod vlastnej skladby Suffering, ktorá končí zaslúženým standing ovation. Trio Możdżer, Danielsson, Fresco sa s divákmi lúčia spievaným hypnotickým prídavkom Asta.

Hudba týchto výnimočných umelcov má moc osloviť nielen priaznivcov jazzu, ale aj nadšencov klasiky a každej hodnotnej hudby.

 

Foto: Nikodem Krajewski

Peter Baláž

Galéria

Mozdzer-Danielsson-Fresco-Bratislava-2013.jpg

 

 

Ďalšie články

Jazzman týždňa: Leszek Możdżer
Jeho variácie a improvizácie na témy poľského skladateľa Fryderyk Chopina spojené s jeho...
Zohar Fresco: Rozprávam príbehy pomocou rytmov
Bratislava, 10.9.2016, World Music Festival Bratislava.   Zohar Fresco (1969) je známy...
Hitchcock už nemusí byť len veličinov pre filmových labužníkov. Britský saxofonista Alex Hitchcock prináša novinku Dream Band
Alex Hitchcock je britský saxofonista so sľubnou budúcnosťou, ktorý so svojim projektom Dream Band...
Punk + Free Jazz = WOW! Dánsky gitarista Teis Semey prekvapuje novinkou Mean Mean Machine
Aké úžasné je nedať predsudkom šancu. Úprimne, keď mi bol holandskou kamarátkou, promotérkou...
Začal sa podcast na počesť Michaela Breckera. Novinár Bret Primack sa v prvom dieli rozprával s autorom biografie saxofónovej legendy
Jazzový novinár a fanúšik Bret Primack prednedávnom spustil sériu podcastov venovaných Michaelovi...
Vo veku 77 rokov zomrel gitarový velikán. Pat Martino podľahol chorobe
Ani tento mesiac sa jazzová komunita nevyhla ďalšej veľkej strate. Navždy nás opustila legenda...