Trojica Pospiš/Sillay/Nikitin predstavuje nový videoklip k americkej nahrávke: Aktuálne ich hudbu môžete zažiť na slovenskom turné

Trojica Pospiš/Sillay/Nikitin predstavuje nový videoklip k americkej nahrávke:  Aktuálne ich hudbu môžete zažiť na slovenskom turné
Peter Baláž

Nový videoklip ku skladbe Máš už silu ó duša pozýva do atmosféry albumu, ktorý srší energiou a oslovuje unikátnym spojením viacerých hudobných vplyvov. Réžiu originálneho komiksového videoklipu mal na starosti dlhoročný priateľ hudobnej trojice Pospiš/Sillay/Nikitin, filmár Peter Javor. Album Spev tebe vznikol v otvorenosti, slobode a veľkej úcte k hudobným žánrom ako sú: americký folk, soul, R´n´B, blues či gospel. Skladby spájajú texty amerického básnika Walta Whitmana. Prúd živej energie budú môcť návštevníci koncertov zažiť už v novembri v Brezne, Modre, Bratislave a Banskej Bystrici.

„Je to energická skladba. Akýsi kontrast voči prvému singlu Amerika spieva. Máš už silu ó duša je našou ďalšou poctou zaoceánskej hudbe. Verím, že osloví aj poslucháčov,“ predstavuje nový singel Robert Pospiš.
Režisér videoklipu Peter Javor nie je len náhodným človekom “zvonka“, spolu s hudobníkmi sa zúčastnil aj newyorského nahrávania. „Máš už silu ó duša je podľa mňa tak trochu skladbou o hľadaní seba. Približuje ľudskú snahu o súzvuk vnútorného a vonkajšieho sveta. Podobný bol z môjho pohľadu aj proces vzniku celého albumu. Hudobníci od začiatku hľadali spoločnú cestu, spoločnú slovensko-americkú dušu, ktorú zhmotnili do piesní. A ja som sa pokúsil ich spoločné „hľadanie" zhmotniť v tomto videoklipe, respektíve videokomikse,“ hovorí autor nového videoklipu, Peter Javor.

Spojenie albumu Spev tebe s komiksom sa ukázalo ako veľmi úspešné. Veď samotný obal albumu nakreslil jeden z najznámejších predstaviteľov tohto žánru na svete, autor komiksov o Nickovi Caveovi a Johnnym Cashovi, nemecký výtvarník Reinhard Kleist. Album Spev tebe je medzinárodnou hudobnou poctou básňam amerického velikána Walta Whitmana. Nahrávka vznikala priamo v básnikovom rodisku, v New Yorku, a hlavní hudobní tvorcovia Pospiš/Sillay/Nikitin ho za oceánom nahrali s elitami americkej hudby. Basgitarista Stanley Banks, klavirista a organista John Peters a bubeník Taru Alexander, patria k výrazným menám hudobnej scény a okrem iných hrali s umelcami ako Alicia Keys, Etta James, Aretha Franklin alebo George Benson.

Súčasťou zoskupenia je aj slovenská rodáčka s výnimočným soulovým hlasom, Hanka Gregušová alias Hanka G, ktorá už niekoľko rokov žije a tvorí v New Yorku. Nedávno pricestovala spolu s americkým bubeníkom Taru Alexander na Slovensko, aby spolu so slovenskými hudobníkmi odohrali niekoľko koncertov k novému albumu Spev tebe.

V zostave s Robertom Pospišom, Nikolajom Nikitinom, Martinom Sillayom, Ľubošom Šrámekom, Jurajom Griglákom, Petrom Raitlom a Danielom Griglákom sa predstavia v pondelok 12. 11. 2018 v breznianskej Synagóge, 15. 11. 2018 v krásnom Evanjelický kostol v Modre, 17. 11. 2018 si zahrajú na festivale Ars Poetica v bratislavskej Berlinke, kde CD aj slávnostne pokrstia a 21. 11. uzavrú hudobné turné v Záhrade v Banskej Bystrici.
„Špeciálne sa tešíme na koncert v modranskom kostole. Veríme, že sa nám podarí navodiť atmosféru ako na našom newyorskom vystúpení v takomto prostredí. Tešíme sa na všetkých poslucháčov, ktorí vyhľadávajú intenzívne hudobné zážitky v netradičných priestoroch,“ pozýva na koncert v modranskom Evanjelickom kostole Nikolaj Nikitin. Album Spev tebe vznikol v otvorenosti, slobode a veľkej úcte k hudobným žánrom. Americký folk, soul, R´n´B, blues, či gospel, príťažlivá rytmika a Whitmanove texty v preklade Martina Solotruka – to všetko čaká na poslucháčov pri zahĺbení sa do hudby nového CD Spev tebe.

Pozrite si videoklip ku skladbe Máš už silu ó duša:

 

Vypočujte si celý album Spev tebe trojice Pospiš/Sillay/Nikitin a ich vzácnych hostí:
https://whitmantribute.bandcamp.com

Spev tebe Tour 2018:
12. 11. 2018, Synagóga - Brezno
15. 11. 2018, Evanjelický kostol - Modra
17. 11. 2018, Ars Poetica – Berlinka - Bratislava
21. 11. 2018, Záhrada - Banská Bystrica
 

Tlačová správa

 

 

 

Ďalšie články

Ceny Esprit sú odovzdané: Hlavnú cenu za najlepší slovenský jazzový album získala Sisa Michalidesová
Už poznáme víťaza Hlavnej ceny ankety Esprit! Cenu za najlepší jazzový album vydaný v roku...
Recenzia CD: Ľuboš Šrámek/Nikolaj Nikitin - Altar
Zainteresovanému poslucháčovi domácej jazzovej scény mená Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek netreba...
Júlia Kozákova a jej Gypsy Songs v bratislavskom Jazztikote
Minulý týždeň sa síce niesol v znamení jazzákov, no napriek tomu nechýbali v Bratislave kvalitné...
CZ-SK Big Band Matúša Jakabčica vystúpil v Synagóge v Šahách
Pri spiatočnej ceste späť zo servisu na opravu fotoaparátov sme sa zastavili v Šahách a ...
OpenJazzFest otvára brány už tento víkend
Tradičný letný sviatok jazzovej hudby v podobe 14. ročníka festivalu OpenJazzFest je už predo...
Varovanie: Nitrou sa preženie letná dixielandová búrka!
Vo štvrtok podvečer 18. júla sa nitrianskym centrom preženie dixielandová hrmavica, pretože tamojší...
Čože je to osemdesiatka, alebo fenomén Ivan Kelly Köhler
Počas víkendu sa v Žiline oslavovalo, pretože mnohí zdvíhali čaše na počesť osemdesiatych narodenín...
Do Trnavy na jazz práve dnes
Už dnes poobede sa trnavské námestia a nádvoria premenia na jazzový Babylon, v ktorom bude radosť...