Trojica Pospiš/Sillay/Nikitin predstavuje nový videoklip k americkej nahrávke: Aktuálne ich hudbu môžete zažiť na slovenskom turné

Trojica Pospiš/Sillay/Nikitin predstavuje nový videoklip k americkej nahrávke:  Aktuálne ich hudbu môžete zažiť na slovenskom turné
Peter Baláž

Nový videoklip ku skladbe Máš už silu ó duša pozýva do atmosféry albumu, ktorý srší energiou a oslovuje unikátnym spojením viacerých hudobných vplyvov. Réžiu originálneho komiksového videoklipu mal na starosti dlhoročný priateľ hudobnej trojice Pospiš/Sillay/Nikitin, filmár Peter Javor. Album Spev tebe vznikol v otvorenosti, slobode a veľkej úcte k hudobným žánrom ako sú: americký folk, soul, R´n´B, blues či gospel. Skladby spájajú texty amerického básnika Walta Whitmana. Prúd živej energie budú môcť návštevníci koncertov zažiť už v novembri v Brezne, Modre, Bratislave a Banskej Bystrici.

„Je to energická skladba. Akýsi kontrast voči prvému singlu Amerika spieva. Máš už silu ó duša je našou ďalšou poctou zaoceánskej hudbe. Verím, že osloví aj poslucháčov,“ predstavuje nový singel Robert Pospiš.
Režisér videoklipu Peter Javor nie je len náhodným človekom “zvonka“, spolu s hudobníkmi sa zúčastnil aj newyorského nahrávania. „Máš už silu ó duša je podľa mňa tak trochu skladbou o hľadaní seba. Približuje ľudskú snahu o súzvuk vnútorného a vonkajšieho sveta. Podobný bol z môjho pohľadu aj proces vzniku celého albumu. Hudobníci od začiatku hľadali spoločnú cestu, spoločnú slovensko-americkú dušu, ktorú zhmotnili do piesní. A ja som sa pokúsil ich spoločné „hľadanie" zhmotniť v tomto videoklipe, respektíve videokomikse,“ hovorí autor nového videoklipu, Peter Javor.

Spojenie albumu Spev tebe s komiksom sa ukázalo ako veľmi úspešné. Veď samotný obal albumu nakreslil jeden z najznámejších predstaviteľov tohto žánru na svete, autor komiksov o Nickovi Caveovi a Johnnym Cashovi, nemecký výtvarník Reinhard Kleist. Album Spev tebe je medzinárodnou hudobnou poctou básňam amerického velikána Walta Whitmana. Nahrávka vznikala priamo v básnikovom rodisku, v New Yorku, a hlavní hudobní tvorcovia Pospiš/Sillay/Nikitin ho za oceánom nahrali s elitami americkej hudby. Basgitarista Stanley Banks, klavirista a organista John Peters a bubeník Taru Alexander, patria k výrazným menám hudobnej scény a okrem iných hrali s umelcami ako Alicia Keys, Etta James, Aretha Franklin alebo George Benson.

Súčasťou zoskupenia je aj slovenská rodáčka s výnimočným soulovým hlasom, Hanka Gregušová alias Hanka G, ktorá už niekoľko rokov žije a tvorí v New Yorku. Nedávno pricestovala spolu s americkým bubeníkom Taru Alexander na Slovensko, aby spolu so slovenskými hudobníkmi odohrali niekoľko koncertov k novému albumu Spev tebe.

V zostave s Robertom Pospišom, Nikolajom Nikitinom, Martinom Sillayom, Ľubošom Šrámekom, Jurajom Griglákom, Petrom Raitlom a Danielom Griglákom sa predstavia v pondelok 12. 11. 2018 v breznianskej Synagóge, 15. 11. 2018 v krásnom Evanjelický kostol v Modre, 17. 11. 2018 si zahrajú na festivale Ars Poetica v bratislavskej Berlinke, kde CD aj slávnostne pokrstia a 21. 11. uzavrú hudobné turné v Záhrade v Banskej Bystrici.
„Špeciálne sa tešíme na koncert v modranskom kostole. Veríme, že sa nám podarí navodiť atmosféru ako na našom newyorskom vystúpení v takomto prostredí. Tešíme sa na všetkých poslucháčov, ktorí vyhľadávajú intenzívne hudobné zážitky v netradičných priestoroch,“ pozýva na koncert v modranskom Evanjelickom kostole Nikolaj Nikitin. Album Spev tebe vznikol v otvorenosti, slobode a veľkej úcte k hudobným žánrom. Americký folk, soul, R´n´B, blues, či gospel, príťažlivá rytmika a Whitmanove texty v preklade Martina Solotruka – to všetko čaká na poslucháčov pri zahĺbení sa do hudby nového CD Spev tebe.

Pozrite si videoklip ku skladbe Máš už silu ó duša:

 

Vypočujte si celý album Spev tebe trojice Pospiš/Sillay/Nikitin a ich vzácnych hostí:
https://whitmantribute.bandcamp.com

Spev tebe Tour 2018:
12. 11. 2018, Synagóga - Brezno
15. 11. 2018, Evanjelický kostol - Modra
17. 11. 2018, Ars Poetica – Berlinka - Bratislava
21. 11. 2018, Záhrada - Banská Bystrica
 

Tlačová správa

 

Esprit 2023

 

 

Ďalšie články

Ceny Esprit sú odovzdané: Hlavnú cenu za najlepší slovenský jazzový album získala Sisa Michalidesová
Už poznáme víťaza Hlavnej ceny ankety Esprit! Cenu za najlepší jazzový album vydaný v roku...
Recenzia CD: Ľuboš Šrámek/Nikolaj Nikitin - Altar
Zainteresovanému poslucháčovi domácej jazzovej scény mená Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek netreba...
Júlia Kozákova a jej Gypsy Songs v bratislavskom Jazztikote
Minulý týždeň sa síce niesol v znamení jazzákov, no napriek tomu nechýbali v Bratislave kvalitné...
CZ-SK Big Band Matúša Jakabčica vystúpil v Synagóge v Šahách
Pri spiatočnej ceste späť zo servisu na opravu fotoaparátov sme sa zastavili v Šahách a ...
Týždeň slovenského jazzu: vokalisti
Dnes to bude stručnejšie, keďže zo spomenutej päťky som sa viacmenej dostal len k dvom albumom...
Týždeň slovenského jazzu: tradícia
Pomaly, ale isto sa blížime k Medzinárodnému dňu jazzu, ako aj k oslavám tohto sviatku...
ESPRIT - hlasovanie o najlepší domáci jazzový album je spustené!
Už o niekoľko dní sa dozvieme, kto získa prestížne ocenenie ESPRIT za najlepší slovenský jazzový...
UFMC: Brno zrejme opäť mnohým „nakopne prdel“
Neviem s tým nič robiť, ale Brno som si v poslednom období nesmierne zamiloval: počas celého roka...