Umelci sa spájajú, iniciatíva ‘Aby kultúra žila’ predstaví svoj prvý online festival

Umelci sa spájajú, iniciatíva ‘Aby kultúra žila’  predstaví svoj prvý online festival
Peter Baláž

Nová krízová situácia, ktorá na Slovensku v súvislosti s koronavírusom nastala, zasiahla okrem iného množstvo umelcov, organizátorov podujatí či kultúrne centrá. Pre mnohých znamená zrušenie podujatí existenčný problém, s ktorým sa v najbližšom čase  budú musieť vysporiadať. Iniciatíva Aby kultúra žila vznikla ako prirodzená reakcia na túto situáciu - umelcom v núdzi chce pomôcť preklenúť najnáročnejšie obdobie a zároveň vytvoriť nový formát festivalu, ktorý kultúru prinesie opäť bližšie k svojim fanúšikom a to bezpečne a bez rizika šírenia nákazy.

Jedným zo zakladateľov iniciatívy je Peter Konečný, fotograf a jazzový hudobník, ktorý spustil iniciatívu svojím blogovým príspevkom, v ktorom upozorňuje na beznádejný stav, v ktorom sa zo dňa na deň ocitlo množstvo jeho priateľov. Pripojila sa k nemu Zuzana Suchová, fundraising konzultantka, zapojená do viacerých celospoločenských iniciatív, Michal Švihra z ticketingovej platformy Tootoot.fm, Ondrej Geče z vydavateľstva Slnko records, Daniela Grečnerová z agentúry House of Ukulele a projektová manažérka Tatiana Kravčenko. Spoločne spustili 13. marca platformu Aby kultúra žila, pod ktorú pripájajú live stream koncerty z celého sveta a v spolupráci s kapelami organizujú online výzvu na podporu umelcov v ohrození. Fanúšikovia, ktorí chcú prispieť, si môžu zakúpiť pamätnú vstupenku na akýkoľvek live stream koncert pod záštitou iniciatívy - prispieť však môžu kedykoľvek aj bez virtuálnej účasti na ktoromkoľvek z koncertov. Za pár dní od spustenia sa podarilo získať podporu vo výške viac ako 2400€ a výzva na podporu neustále pokračuje - viac nájdete TU: http://bit.ly/kultura_zije_blog.

Celý koncept iniciatívy Aby kultúra žila sa vyvíja veľmi dynamicky, najmä s ohľadom na aktuálnu situáciu a pokyny či opatrenia pre zachovanie zdravia. Najbližšie dni sa fanúšikovia môžu tešiť na viacero domácich “gaučových koncertov” umelcov z bezpečného priestoru domova. Prvý takýto domáci live stream koncert pod hlavičkou iniciatívy Aby kultúra žila sa odohral vo štvrtok 19.marca, a to až z New Yorku - svoj online koncert odohrala slovenská jazzová speváčka Hanka G, ktorá sa so svojím kvartetom pripojila k výzve na pomoc umelcom na Slovensku. Séria domácich koncertov bude pokračovať v piatok 20.marca online live koncertom slovenskej multiinštrumentalistky Lenky Molčányiovej - sledujte a podporte na tomto linku a následne ďalšími koncertami.

Akonáhle to situácia dovolí, chystá iniciatíva prvý virtuálny festival, ktorý prinesie umelcov možnosť vysielať online svoje koncerty z pódia, s profesionálnym ozvučením a svetlom - avšak so zabezpečením všetkých aktuálnych nariadení. "Festival reflektuje súčasnú situáciu okolo koronavírusu, ale jeho cieľom je zároveň vytvoriť niečo dlhodobé - inovatívny formát na šírenie hudobného obsahu, ktorý môže fungovať, aj keď kríza pominie a priniesť potenciálne príjmy umelcom aj zážitky fanúšikom, divákom," hovorí Alexander Čerevka z vydavateľstva Slnko records.  “Vieme, že tento stav nebude trvať chvíľu a následky budeme musieť znášať ešte dlho. Aj nás sa to bytostne týka, nielen osobne, keďže mnoho ľudí v kríze osobne poznáme, ale aj profesionálne. Preto chceme pomôcť umelcom a ľuďom z pridružených profesií a dávame k dispozícii naše technológie a platformu na šírenie live vysielaní koncertov a na realizáciu výzvy na podporu - symbolicky, cez vstupenky,” dopĺňa Michal Švihra z Tootoot.fm.

“Umelci nám to vrátia krásou. Ak by bola situácia opačná, hrali by v náš prospech zadarmo na benefičných akciách. Nikdy ich nebolo treba prosiť. Spravili to sto krát a spravia to zas. Sme na rade. Pridajte sa,” uzatvára výzvu fotograf a hudobník Peter Konečný. Iniciátori sú vďační za každú podporu, uvedomujúc si množstvo krízových situácií, ktoré aktuálne vznikajú nielen v oblasti kultúry. Snažia sa pomôcť v oblasti, kde veria, že to vedia najlepšie.

 

Sledujte aktivity iniciatívy Aby kultúra žila na webovej stránke www.abykulturazila.sk  a na sociálnych sieťach platformy Tootoot: Web, Facebook, Instagram

 

Stručne o iniciatíve Aby kultúra žila

Iniciatíva Aby kultúra žila vznikla 13. marca 2020 ako reakcia na krízovú situáciu v súvislosti s koronavírusom. Zakladateľmi iniciatívy sú Peter Konečný (fotograf, hudobník), Zuzana Suchová (fundraising konzultant), Michal Švihra (spoluzakladateľ ticketingovej platformy Tootoot.fm) a Ondrej Geče (vydavateľstvo Slnko records). Iniciatíva pod hlavičkou občianskeho združenia Kultur.FM organizuje výzvu na podporu umelcov v núdzi a to zakúpením pamätnej vstupenky na online koncerty. Iniciatíva plánuje v najbližších dňoch zorganizovať prvý online festival na podporu umelcov.

 

Tlačová správa

Esprit 2023

 

 

Ďalšie články

Recenzia CD: Transport plný talentu
Napriek tomu, že slovenská zostava Talent Transport koncom roka 2014 štúdiovo debutovala, okolo ich...
Slovenské trio Darkness Positive prináša záznam z koncertu Nitra live. Nahrávka predznamenáva druhý album pripravovaný na jeseň
Hrajú pop, jazz, dance, funk aj hip hop a ich hudba sa pozdáva osobnostiam ako David Koller či...
Virtuálny festival Plody doby pridáva do programu ďalšie žánre kultúry, predstavuje diskusie o fotografii, divadle, filme a tanci
Festival Plody doby v apríli úspešne odštartoval sériu koncertov na podporu umelcov a kultúry,...
Premiérové Cesty Slnka s Andrejom Šebanom a ďalšími hudobníkmi
Vydavateľstvo Slnko Records spúšťa vlastnú podcastovú sériu. Postupne v nej odkryje príbehy viac...
Týždeň slovenského jazzu: všehochuť
Niekedy to proste vypáli tak, že do jedného vreca musíte zozbierať všetko, čo nezapadlo inde: bez...
Týždeň slovenského jazzu: vokalisti
Dnes to bude stručnejšie, keďže zo spomenutej päťky som sa viacmenej dostal len k dvom albumom...
Týždeň slovenského jazzu: tradícia
Pomaly, ale isto sa blížime k Medzinárodnému dňu jazzu, ako aj k oslavám tohto sviatku...
ESPRIT - hlasovanie o najlepší domáci jazzový album je spustené!
Už o niekoľko dní sa dozvieme, kto získa prestížne ocenenie ESPRIT za najlepší slovenský jazzový...