V apríli si môžte vychutnať čarovnú Indiu priamo v Bratislave

V apríli si môžte vychutnať čarovnú Indiu priamo v Bratislave
jazz.sk

Pre milovníkov exotiky je pripravený večer - Visions of India. Rôzne podoby tejto krajiny vám sprostredkuje film, hudba aj tanec. V takmer trojhodinovom programe sú pripravené skutočné lahôdky. Svoje predstavy o tejto krajine priblíži filmom GURU režisér Tamás Tóth. Po umeleckom hranom dokumente, ktorého natáčanie sprevádzalo viacero zaujímavostí, je možnosť diskutovať s tvorcami - režisérom a autorom hudby. 

V druhej časti večera sa predstaví tanečnica indického tanca Bharatanatyam, Dóra Meenakshi Bittner, ktorá sa indickému tancu venuje od r 1997 a patrila k osobným žiačkam Jayanthi Subramaniam - významnej tanečníčky a riaditeľky Inštitútu umeleckého tanca Kala Darsana, v Chennai (India).

Na záver je pripravený špeciálny koncert majstra Debashisha Ganguly, ktorý sa počas svojej kariéry vyprofiloval na jedného z významných virtuózov v hre na sitár, často koncertuje v USA a Európe, kde pravidelne vystupuje na prestížnych festivaloch (Summer Festival in Barcelona, Kaltenburg Folk Festival, Germany ai). Úspešne sa venuje komponovaniu filmovej a divadelnej hudby, je obľúbeným spolupracovníkom režiséra Paula Coxa. Zložil filmovú hudbu k jeho filmom Island (uvedený na filmovom festivale v Cannes) a Golden Bread. V roku 2010 ho oslovil režisér Tamas Tóth a vznikla Debashishova sugestívna hudba k filmu GURU. O jeho všestrannosti svedčí, že v hudobnej oblasti je častým spoluhráčom nielen v rámci indickej klasickej hudby. Rád vystupuje aj s jazzovými hudobníkmi v rôznych fusion a world projektoch.

Jeho spoluhráčom bude Péter Szalai. Je významnou postavou maďarskej hudobnej scény. Jeho učiteľmi v hre na tabla boli významní indickí majstri (Anthony Dass, Ustad Alla Rakha a jeho syn Zakir Hussain, Ravi Shankar ai.) Neskôr sa etabloval ako perkusionista v renomovaných skupinách a spolupracoval so známymi hudobníkmi napr. László Dés, A. Mangelsdorf, W. Dauner, Zoltán Lantos ai. Pohybuje sa v žánroch jazz, etno a fusion a popritom sa stále venuje aj indickej klasickej hudbe. Od roku 2009 je učiteľom na Hudobnej Akadémii v Budapešti kde prednáša teóriu indickej klasickej hudby. Veľmi si cení aj možnosť vyučovať v inštitúte RIMPA (Ravi Shankar Institute for Music and Performing Arts).

Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť spoznať kultúru, ktorá inšpiruje umelcov po celom svete. 

 predpredaj: Eventim.sk

 Kinosála FTF VŠMU, Svoradova 2, Bratislava, 9. apríla 2013, 18.30

 

 

Ďalšie články

Recenzia CD: Ľubomír Gašpar Cimbal Project - The point of View
Cimbalista Ľubomír Gašpar iba pred pár mesiacmi vydal svoje debutové CD s názvom Cimbal Project...
Šampiónom jubilejného Jazz START UP sa stáva...
V nedeľu 18. decembra budú mnohí s napätím sledovať futbalové majstrovstvá a čakať na nového...
Vermillion a iné sumy - Kit Downes trio na ECM
Moje prvé zoznámenie s vydavateľstvom ECM bolo prostredníctvom legendárnej nahrávky Pat...
Monterey Jazz Festival odprezentoval najtalentovanejších jazzmanov mladej generácie
Už od roku 1971 sa každoročne uskutočňuje koncert big bandu, ktorý je zložený z...
Archeológia neveselých perspektív: Trilobeat - Zánikový horizont
Slovo neveselý by bolo možné nahradiť aj inými výrazmi, podčiarkujúcimi negatívnosť či inak...