Po dvoch rokoch opäť na City Sounds of Bratislava: Basgitarista Victor Wooten onedlho predstaví svoj nový projekt

Po dvoch rokoch opäť na City Sounds of Bratislava: Basgitarista Victor Wooten onedlho predstaví svoj nový projekt
Patrik Gömöri

Po dvoch rokoch sa na Slovensko vracia Victor Wooten. V rámci cyklu koncertov City Sounds of Bratislava opäť poteší jazzových nadšencov svojou jedinečnou basgitarovou virtuozitou. Tentoraz svoj program obohatí o úplne iné, no rovnako kvalitné mená. Spoločnosť mu 5. novembra v bratislavskom Ateliéri Babylon budú robiť bubenícky guru Dennis Chambers a saxofonista Bob Franceschini. Wooten okrem toho v týchto dňoch predstavil aj úplne nový projekt, kde sa na počudovanie venuje metalu.

 

 

Jediný trojnásobný víťaz čitateľskej ankety prestížneho hudobníckeho magazínu Bass Player, jeden z najlepších basgitaristov všetkých čias podľa magazínu Rolling Stone a de facto držiteľ takmer všetkých ocenení pre basgitaristov - aj to je Victor Lemonte Wooten. Založil kapelu Béla Fleck and The Flecktones, kde vystupuje spolu s Bélom Fleckom, no spolupracuje aj s inými velikánmi černošských žánrov. Menovite sú to Chick Corea, Dave Matthews, Stanley Clarke a Marcus Miller. Taktiež sa podieľa na výchove novej generácie, a to počas svojej výuky na Berklee College of Music. Vlastný edukačný proces podčiarkol vydaním knihy The Music Lesson: A Spiritual Search for Growth Through Music, v ktorej prirovnáva hľadanie svojho vnútorného hudobníckeho talentu k duchovnému dozrievaniu a rastu.

 

Dennis Chambers sa do nočného života barov dostal ako šesťročný hráč na bicie. Stálou súčasťou The Sugar Hill Gang sa stal vo veku 21 rokov, pričom sa podieľal i na ich najznámejšom kúsku Rapper´s Delight. Medzitým sa ešte v osemnástich pridal k americkému funk / soul / rockovému zoskupeniu Parliament - Funkadelic. Odkedy sa v roku 1986 pridal k Johnovi Scofieldovi a jeho kapele, hral už len s velikánmi žánru jazz-fusion. Medzi bubeníkmi sa najviac vyzdvihuje Chambersova technika a rýchlosť.

 

Trojicu prichádzajúcu do Bratislavy začiatkom novembra ešte dopĺňa saxofonista a skladateľ Bob Franceschini. Jeho doménou sú žánre jazz a latin jazz. Namiesto slov za neho rozprávajú referencie, medzi ktoré okrem Victora Wootena patria mená ako Céline Dion, Tito Puente, Mike Stern, Paul Simon, Lionel Richie, Ricky Martin, ale aj Chaka Khan a George Benson.

 

Victor Wooten sa v spolupráci so City Sounds of Bratislava vracia po druhýkrát. V roku 2014 sa našincovi predviedol s programom, v ktorom mu sekundovali súrodenci Joseph Wooten (klávesy) a Elijah Wooten (gitara), ale aj Derico Watson (bicie) a speváčka Krystal Peterson. Na vypredanom koncerte mu fanúšikov predžhavilo Juraj Griglák Trio.

 

Už aj fajnšmekri ťažkých rockových až metalových žánrov žasnú nad Wootenovým hudobným géniom. Najmä po tom, ako oznámil spustenie novej myšlienky pomenovanej Octavision. Ide o hudobníkov Hovaka Alaverdyana (gitara), Romana Lomtadzeho (bicie),  Stevea Weingarta a Aru Torosyana (obaja klávesy). Pod Wootenovým vedením predstavili svetu úryvok zo singla Three Lives, ktorý dostal metalový svet na kolená.

 

 

Prekvapenie spočíva najmä v tom, že piatimi cenami Grammy ovenčený Wooten je známy skôr svojou jazzovou, respektíve bluegrassovou tvorbou. Prinesie ju do bratislavského Ateliéru Babylon 5. novembra 2016 v spoločnosti Dennisa Chambersa, dvorného bubeníka raperskej skupiny The Sugar Hill Gang, a Boba Franceschiniho, ktorý sa objavil na vyše dvesto albumoch ako saxofonista, skladateľ a aranžér.

Tlačová správa

 

 

 

 

Ďalšie články

Recenzia CD: Album Slovákov, ktorý prerástol Slovensko
Hoci ich prvé plnohodnotné autorské CD uzrelo svetlo sveta len nedávno, slovenská skupina Finally...
Di Meola a Rubalcaba naplnili obrátenú pyramídu
Al Di Meola & Gonzalo Rubalcaba, 15.11.2013 Slovenský rozhlas, Bratislava   Nezabudnuteľnú...
Jazzman týždňa: Victor Wooten
Tohto svetoznámeho priekopníka basgitary si dnes predstavíme v trochu inom svetle, ako by sa...
Brian Blade: Aj pri odlišných názoroch nás spája ľudskosť
Náš rozhovor s bubeníkom Brianom Bladeom je vyústením dlhoročného záujmu o jeho osobu a ...
Poznáte nový Jazzy Fest? Ten dvadsaťročný v Liptovskom Mikuláši...
Jeden z najväčších jazzových festivalov na Slovensku, Mikulášsky Jazzový Festival, prechádza...
Illustratosphere na pódiu aj na doskách
Mnohonásobný laureát ocenenia Spevák roka ako aj Spevák štvrťstoročia Dan Bárta sa na slovenských...
Jazz pod nebom na nádvorí
V týchto horúcich júnových dňoch prepája Prahu a Brno nielen preplnená diaľnica D1, ale tiež...
Trubkový chameleón Oskar Török začína priznávať farbu
Pokiaľ aspoň trochu sledujete jazzové dianie v strednej Európe, museli ste naraziť na meno...