Vlčie maky s Danom Bártom prichádzajú s novinkou Kážu sa mi ženiť

Vlčie maky s Danom Bártom prichádzajú s novinkou Kážu sa mi ženiť
Peter Baláž

V lete tohto roka vydali Vlčie maky album Horehronie, na ktorom umne kombinujú slovenské ľudové piesne s jazzovým prevedením. Aktuálne predstavujú prvý singel z tohto albumu, dueto s Danom Bártom Kážu sa mi ženiť.

Ľudovú skladbu Kážu sa mi ženiť poznáme na Slovensku v dvoch verziách – oravskú a horehronskú, ktoré sa mierne odlišujú vo svojom texte. Práve druhá, verzia z obce Heľpa, sa nachádza na albume Horehronie a Vlčie maky ju v modernej jazzovej podobe uvádzajú ako svoj jesenný singel. „Skladba Kážu sa mi ženiť sa mi zapáčila na prvé počutie a stala sa pre mňa srdcovou, keď sme ju nahrali,“ povedala speváčka Jana Kozáková a dodala: „Klaudio kováč ju krásne zaranžoval a Dan Bárta jej priniesol ďalší rozmer. Keďže text bol v mužskom rode, rozhodli sme sa z piesne spraviť dueto.“

Vlčie maky feat. Dan Bárta - Kážu sa mi ženiť 

 

Na albume Horehronie sú použité reharmonizačné techniky, aranžér projektu Klaudius Kováč hľadal inšpiráciu v klasickej a jazzovej hudbe. Aj vďaka dôrazu kladenému a na rytmické obohatenie znejú tradičné horehronské ľudové piesne na albume veľmi moderne. „Do štúdia som si na túto skladbu pozvala českého speváka, ktorý je známy aj projektami Illustratosféra či J.A.R. – Dana Bártu,“ prezradila speváčka projektu Jana Kozáková. Spevák bol pre ňu prvou voľbou, a preto bola veľmi rada, keď súhlasil. „Dan mal v lete veľa koncertov na Slovensku. Z jedného odbehol k nám do štúdia a naspievali sme to spolu. Aj vďaka tomu vznikli v strede piesne krásne improvizácie, ktoré sme vytvorili priamo v štúdiu. Spolu s producentom Petrom Dobríkom sme dotvárali, kto bude spievať, ktorý verš a vymysleli sme aj zaujímavý vokál na konci piesne,“ povedala J. Kozáková. Okrem toho prezradila aj to, že v zahraničí nám náš folklór závidia, pretože ho máme veľmi rozmanitý.

 

„Mám rád obecne ľudovú pieseň, nakoľko nie som znalcom ani bohvieako aktívnym vyhľadávačom,“ povedal o svojom vzťahu k ľudovej hudbe Dan Bárta. „Vždy ma to vie rozosmútiť, zasiahnuť, najmä zbor a capella, to sa zväčša neudržím. Mám rád slovenskú melodiku, je blízka tej našej, aj s ohľadom na texty, ktorým rozumiem. Navyše sú v nej také vzrušujúce rozdiely,“ pokračoval spevák, ktorému sa páčil aranžmán aj samotná skladba. V slovenčine sa spoliehal na slovenských kolegov: „Dobre sa mi spievalo, ja si vlastne v slovenčine celkom verím. Školenie som špeciálne nemal, ale tak nejak som spoliehal na to, že keby som to vážne kazil, oni mi povedia a nenechajú ma v tom.“

 

Videoklip pripravil Peter Dobrík zo záberov z nahrávania v štúdiu a použil aj veľa leteckých záberov z dronu na krásnu slovenskú prírodu. Použité boli aj zábery zo Šumiaca. „Keďže je Dan veľmi zaneprázdnený a snažili sme sa o autentickosť, spoločné zábery sme nakrúcali priamo v štúdiu pri nahrávaní skladby,“ doplnila speváčka Jana Kozáková.

 

Vlčie maky v súčasnosti aj koncertujú v rôznych slovenských mestách a odozva na aktuálny album Horehronie je veľmi priaznivá. Keďže projekt sa len dostáva do povedomia ľudí, poslucháči úplne netušia, čo ich na koncerte čaká,“ povedala J. Kozáková a dodala: „Na jednom koncerte mám pocit, že sa ľuďom páčia rýchlejšie skladby a niekde zase tie pomalšie. Kážu sa mi ženiť je jedna z tých, na ktorú reagujú ľudia najviac, keďže ju poznajú.“ Na koncerty chodia milovníci folklóru, jazzu aj klasickej hudby. „Niekedy sa stáva, že vidím v publiku ľudí, ktorí si spievajú všetky piesne od A po Z. To ma veľmi teší,“ prezradila speváčka na záver.

Turné Vlčie maky Horehronie

07.10.2021, 20:00 - Blue note, Nové Mesto nad Váhom

09.10.2021, 18:00 - Evanjelický dom, Liptovský Mikuláš 
23.10.2021, 18:00 - Kaštieľ Kubíny, Vyšný Kubín

 

Projekt z verených zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

 

Iné koncerty mimo turné:

16.10.2021, 18:00- Ministri of Fun, Miss Horehronie, Banská Bystrica

22.10.2021, 18:00 - Robotnícky dom, United Europe Jazz Festival, Banská Bystrica

 

Zdroj:  woowoo.sk / PJ SOUND STUDIO

 

 

Galéria

Vlčie maky s Danom Bártom prichádzajú s novinkou Kážu sa mi ženiť
Vlčie maky s Danom Bártom prichádzajú s novinkou Kážu sa mi ženiť
Vlčie maky s Danom Bártom prichádzajú s novinkou Kážu sa mi ženiť

 

 

Ďalšie články

Jana Kozáková vydáva album Vlčie maky: Hudba z podpoľania v jazzovej úprave zaznie na novembrovom turné
Na slovenský trh sa prednedávnom dostal nový štúdiový album hudobného zoskupenia Vlčie maky. Jedná...
Horehronský folklór v jazzovom šate už aj naživo. Zoskupenie Vlčie maky prinesie svoju novinku do viacerých slovenských miest
V júli roku 2021 prišiel na trh nový štúdiový album hudobného zoskupenia Vlčie maky pod názvom...
Vychádza nové CD projektu Vlčie Maky. Album Horehronie prináša spojenie krásneho folklóru a netradičných jazzových aranžmá.
Po albume Vlčie maky - Podpoľanie prichádza druhý štúdiový album hudobného zoskupenia Vlčie maky. "...
Golden Age Festival 2021 už siedmy rok oživuje raný jazz & swing na Slovensku
Sála veľkého koncertného štúdia v Slovenskom rozhlase sa v sobotu večer 18. septembra 2021...
Erik Truffaz Quartet: po rokoch opäť v Bratislave aj so špeciálnym hosťom
Zamatový zvuk trúbky Erika Truffaza opäť očaril publikum v bratislavskom Ateliéri Babylon. Minulý...
Oravajazz: svetové hviezdy prinesú jazz opäť do Námestova
Program dvanásteho ročníka festivalu Oravajazz prináša do Námestova svetové ale aj slovenské...
Video program Bratislavských jazzových dní 2021. Vyberte si svojich favoritov
Chystáte sa na džezáky a neviete si podľa mien vybrať, ktorá je tá „vaša" muzika? Prinášame silnú...