A Plane To Catch - zábavné návraty do doby najlepšej hudby

A Plane To Catch - zábavné návraty do doby najlepšej hudby
Miroslav Halak

Opäť si si dovolím upozorniť čitateľky a čitateľov portálu jazz.sk na produkciu z Dánska. Táto krajina má skvelú jazzovú scénu a vzhľadom na moje aktuálne, čoraz hlbšie sa ponáranie do zvukových vôd tejto severskej hudobnej scény ma už ani neprekvapuje ak sa ku mne zase dostáva ďalšia vydarená produkcia so skvelým rukopisom, vynikajúcimi hudobníkmi a závideniahodným zvukom. To všetko a ešte viac platí aj o kapele s veselým názvom A Plane To Catch.

 

Pre sexteto v zložení Rolf Thofte – trúbka, Andreas Toftemark – saxofón, Mads Nørgaard – gitara, Simon Eskildsen – klávesové nástroje, Anton Langbæk – basgitara a David Basiakov – bicie nástroje/perkusie, je "Soul Piece" už druhým albumom v priebehu dvoch rokov vydaným v mojom obľúbenom vydavateľstve April Records. Kým na prvom s názvom "Moko Jumbie" spracovávali inšpirácie hudobnej kultúry západnej Afriky, teraz sa páni z Kodane vrhli na nevyčerpateľnú studnicu pozitívnych vibrácií soulu, rhythm and bluesu a funku 60. i 70. rokov. Delay a chorus na gitare, rozžhavené lampy na combe, bránicu zasahujúca basa na poctivých tranzistoroch, hravý cinkot činelov, kúzlo analógových syntezátorov a k tomu hymnické melódie dychov - asi tak by sa dali zhrnúť v skratke jednotlivé esencie tohto nostalgického hudobného parfumu. Ide o poriadny kus soulu, aby som parafrázoval názov albumu.

 

 

Je nesmierne zábavné, akými chronicky známymi atmosférami sú jednotlivé kompozície nasiaknuté a predsa v prevedení A Plane To Catch neprestávajú baviť. Idete od tracku k tracku a vám sa to zdá jednak povedomé, ale zároveň paradoxne aj tak svieže, že nemáte chuť preskočiť skladbu. A tak sa len pohupujete spleťou groovov, uznanlivo prikyvujete každému správnemu gestu, vzrušene ustrniete pri každom stoptime a pousmejete sa každému známemu riffu. Dovolím si tvrdiť, že dnes ešte môžeme hovoriť o módnych návratoch rokov 80. a ich rezonancii, respektíve postmodernej mutácii v nasledujúcich dekádach. V prípade 60. rokov a ich revolúcii v hudbe už asi nemá zmysel hovoriť o revivale, ide totiž o konštantu, o nutnosť, bez ktorej sa nedajú pochopiť základy napríklad takých energiou nabitých žánrov, aké nám servírujú páni z Dánska. Bravó! A som rád, že k stáliciam na tomto poli, ako napríklad Larry Goldings, Medeski – Martin and Wood, či k novším formáciám ako The New Mastersounds alebo Polyrythmics, pribudli aj A Plane To Catch!  

 

Autor: Miroslav Haľák

Galéria

A Plane To Catch - zábavné návraty do doby najlepšej hudby
A Plane To Catch - zábavné návraty do doby najlepšej hudby
A Plane To Catch - zábavné návraty do doby najlepšej hudby

 

 

Ďalšie články

Kým nás chcú prekvapiť jubilejné Džezáky? Žeby (opäť) Marcusom Millerom?
Práve v tejto chvíli sa na tomto linku spúšťa predpredaj permanentiek a jednodňových vstupov na...
V piatok bude vyčíňať gypsy-jazzový Mikuláš
Už po trinástykrát láka rešpektovaný domáci saxofonista Milo Suchomel na svoj Gypsy Jazz Festival,...
Exfónia – folk, blues, Ursiny, Island
Liečba detí, hudba a poézia môžu mať spoločné viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Všetkým trom...
Aký bol rok 2024 v jazze?
Každoročne prichádzajú na pretras najpozoruhodnejšie albumy, najvýnimočnejší umelci či...