Zapojte sa a začnite leto tým najfajnovejším jazzom

Zapojte sa a začnite leto tým najfajnovejším jazzom
Peter Motyčka

Letné mesiace si mnohí z nás spájajú s festivalmi najrozličnejšieho druhu a razenia. Ani jazzoví fanúšikovia neostanú počas leta ukrátení, pretože prichádza nádielka, ktorá ulahodí skoro každému. Máte to radi tradičnejšie a swingujúcejšie? Či skôr priamočiarejšiu fúziu? Alebo koktail šmrncnutý elektronikou a tanečnými bítmi? Zájdite na niektorý z domácich festivalov a určite si vyberiete. Alebo sa zapojte do našej (pred)letnej súťaže.

 

Už tento piatok 30. júna sa na trnavskom Nádvorí predstaví kultové nemecké zoskupenie DJ-ov a producentov nazvané Jazzanova, ktoré už od polovice 90. rokov remixuje známe jazzové skladby a tlmočí ich do súčasného jazyka. Pre nu-jazzových fanúšikov patrí Jazzanova jednoducho k ikonám, podobne ako pre jazzrockových fanúšikov Weather Report či Mahavishnu Orchestra. Deväťčlenné zoskupenie sa predstaví v Trnave pod vedením perkusionistu a producenta Stefan Leisering a prepojenie klasických nástrojov s elektronikou bude tentoraz odkazovať na jazzový zvuk vyľudneného Detroitu a ikonického hudobného vydavateľstva Strata Records. Berlínska kapela totiž obdivuje staré platne a albumy z dielne tohto detroitského vydavateľstva, ktorému zasvätili aj aktuálnu nahrávku „Strata Records: The sound of Detroit. Reimanginated by Jazzanova“. Do piesní, ktoré z archívu vydavateľstva vytiahli, vložili prvky afrobeatu, latinskoamerických rytmov, lomených beatov a štipku elektroniky a toto všetko prenesú aj na Nádvorie, priestor súčasnej kultúry v Trnave.

 

 

V predvečer trnavského koncertu bude v Bratislave pokračovať letná edícia ONE DAY JAZZ festivalu, ktorý sa počas jubilejného pätnásteho ročníka prepojil s Bratislavským kultúrnym letom. Mnohí z nás už pred dvomi týždňami jasali spolu s priekopníkmi európskych fusion-funkových smerovaní Mezzoforte na Hlavnom námestí, prípadne si vychutnávali vynikajúco „namazanú“ mašinu s názvom Lukáš Oravec Orchestra. Vo štvrtok 29. júna sa bude v kultovom „Véčku“ (V-klub na Námestí SNP) spomínať na basgitaristu a kontrabasistu Fedora Freša a tiež uvádzať do života nová publikácia Fedor Frešo Komplet, ktorá je rozšírenou verziou kultovej Frešovej biografie Sideman. V pondelok 3. júla však v tajomnej atmosfére chrámového priestoru Klarisiek predvedie svoje umenie talentovaný klavirista Alan Bartuš, ktorého pozvanie prijal nielen špičkový americký bubeník Gregory Hutchinson, ale aj vynikajúci maďarský trubkár Kornél Fekete-Kovács. Obaja tiež v rámci majstrovských kurzov na bratislavskom Konzervatóriu prezradia domácim záujemcom špecifiká svojho prístupu k hudbe. Alan Bartuš, laureát prestížnych ocenení Ö1 Jazz Prize, ARTEDEA Jazz Competition, Excellence Piano Awards a Grand Maestro Piano Competition, zároveň predstaví svoj nový album „Born in Millennium“ (vydaný prestížnym nemeckým labelom Double Moon Records), na ktorom práve Hutchinson i Fekete-Kovács spolupracovali.

 

 

Počas voľného prázdninového dňa (streda 5. júla, Sviatok svätého Cyrila a Metoda) prebehnú v priestoroch bratislavskej Starej radnice workshopy jednej z najinšpiratívnejších osobností súčasnej newyorskej scény – Immanuela Wilkinsa. Saxofonista, ktorý v rámci svojich posledných albumov definoval zvuk a smerovanie jazzovej scény, predstaví na večernom koncerte aj svoju kapelu. Wilkinsove albumy vydané prestížnou značkou Blue Note vzbudili pozornosť na americkej scéne. Rodáka z Filadelfie ovplyvnili saxofonisti Kenny Garrett, Branford Marsalis a Marshall Allen, no až trubkár Wynton Marsalis ho počas štúdia na prestížnej Juilliard School of Music nasmeroval na avantgardnejší odkaz saxofonistu Ornetta Colemana. Odtiaľ bolo na skok k otvorenejším projektom klaviristu Jasona Morana, ktorý vzal šikovného saxofonistu pod svoje krídla. Wilkinsova koncepcia ponúka ten najaktuálnejší pohľad na smerovanie jazzu a ONE DAY JAZZ festival hrdo predstavuje jeho vynikajúce kvarteto v slovenskej premiére. A hneď dvojitej, keďže deň predtým (utorok 4. 7.) sa Wilkinsovo kvarteto predstaví na Mestskom hrade v Kremnici.

 

 

Pokiaľ chcete vyhrať vstupenku na koncert Jazzanovy v Trnave (30. 6.), Alan Bartuš Trio feat. Gregory Hutchinson & Kornél Fekete-Kovács v Bratislave (3. 7.) a Immanuel Wilkins Quartet v Bratislave (5. 7.), napíšte nám do piatku 30. júna meno vynikajúceho slovenského kontrabasistu (a Alanovho otca), ktorý je členom tria klaviristu Alana Bartuša. Výhercovia získajú voľný vstup na jeden z uvedených koncertov podľa svojho záujmu (poprosíme uviesť želaný koncert).

 

 

Autor: Peter Motyčka

 

Výhercovia súťaže o vstupy na letné festivalové podujatia:
Vlado Zelenák, Nikola Bankov - 1 x vstup na koncert Immanuel Wilkins Quartet
Miloš Martinovič - 2 x vstup na koncert Jazzanova v Trnave
Vladimir Hrivnák, Zuzana Hudák - 1 x vstup na koncert Alan Bartuš Trio
Výhercom blahoželáme a prajeme príjemný zážitok!

Galéria

Zapojte sa a začnite leto tým najfajnovejším jazzom

 

 

Ďalšie články

Staň sa novou tvárou (nielen) slovenského jazzu
Každoročne sa na domácej scéne objavujú nové hudobné zoskupenia, ktoré sa snažia dostať do...
Osobnosti európskeho jazzu – Marcin Wasilewski a jeho trio
Z pohľadu slovenských jazzových hudobníkov (i fanúšikov) sa ako „zasľúbená krajina jazzmanov“ javí...
Zlatá jazzová horúčka už túto sobotu
Už túto sobotu sa Bratislava po deviaty raz pretransfiguruje o sto rokov naspäť. Stoj času...
Aboubakar Traoré & Balima – skvelá afropárty vo Véčku
World Music Festival Bratislava prináša každoročne mimoriadne pestrú nádielku kvalitnej a...