Železňákov Stredo Vek: osobité príbehy, víno, more...

Železňákov Stredo Vek: osobité príbehy, víno, more...
Peter Motyčka

Kniha a CD? CD a kniha? Alebo oboje? Takto vyzerajú a znejú zhudobnená poézia, texty s nesmierne originálnym hudobným backgroundom i akustické skladby. Stredo Vek“ neodkazuje k „temnému“ obdobiu ľudských dejín, skôr k medziobdobiu v ľudskom živote medzi dospelosťou a starobou. Presne v tomto „medziobdobí“ či „medzistave“ sa nachádza album osobitého speváka, multiinštrumentalistu a skladateľa Miloša Železňáka a jeho tria Atramentum Musicum.

 

Stredovek – to je v našom prípade obyčajné slovo chýbajúce v postupnosti detstvo – mladosť – dospelosť. Chýba totiž slovo, ktoré by označovalo život ľudí v strednom veku,“ vysvetľuje básnik a autor textov Ján Litvák. Ako ďalej dodáva, názov projektu vznikol podľa jednej z básní, ktoré pôvodne vyšli v časopise Fragment. Hravá kniha poetických textov, mikrozábleskov každodennosti. Jemná grafika, ktorá je zároveň minimalistická aj ornamentálna. A k tomu zvuková stopa – čosi ako zhudobnená audiokniha, improvizovaná gitara, texty a sem-tam aj pesnička. Skôr trblietanie na hladine, žiadna správa o stave generácie. Načo aj, slová sú prchavé, ako nočný hmyz. A možno aj tak dôležité. Sú a potom nie sú. Prosto poézia okamihu... Krehké, provokatívne, absurdné, samoľúbe. Keď sme sa ocitli v stredoveku vlastného bytia, v centrálnom bode vlastnej trajektórie, tak už nevidíme začiatok. A tušíme koniec...

 

 

Texty (častejšie sú to príbehy o nesmierne pozoruhodných, miestami až obskúrnych postavičkách) zhudobnil, naspieval a načítal Miloš Železňák, pod vizuálnu podobu knihy i CD (presahujúcu všetko, čo vyšlo v rámcí nášho teritória v poslednom období) sa podpísal grafický dizajnér a ilustrátor Raffo Tatarko. Zvukový enviroment skladieb je zväčša akustický až minimalistický, bez zbytočných ozdôb či aranžmánov. Dominantným nástrojom sú akustické gitary, v niektorých skladbách doplnené bicími nástrojmi či basgitarou. O mastering tohto priezračného zvukového spletiva sa postaral Ľuboš Brtáň, knihu s CD vydalo vydavateľstvo Hevhetia. Práce na stredovekých životných osudoch odštartovali ešte v roku 2018, no realizáciu spomalila pandémia a preto sa na svetlo sveta prediera až dnes. Konečne!

 

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

 

Galéria

Železňákov Stredo Vek: osobité príbehy, víno, more...

 

 

Ďalšie články

Recenzia CD: Miloš Železňák, Anna a Vtáčiky
Ako neobyčajne znie názov tohto projektu Miloša Železňáka tak je aj jeho obsah ojedinelým,...
Slovak Jazz 2022: Traja plus
Dnes prídu na rad domáce nahrávky, ktorých ústrednými aktérmi bude trojica. Aj keď to nie vždy...
Jubilujúci bandlíder Glenn Miller
Prvý marcový deň si pripomíname legendárneho bandlídra, skladateľa, aranžéra a trombonistu Glenna...
Slovensko prežiarené slnkom SOLE
Prvý jarný deň budeme síce vítať až o niekoľko týždňov, no už od dnešného dňa budú slovenské (i...
(S)AKOBI ich jedna mater mala
Nie je každý deň sviatkom a nie každý február si môže dovoliť 29 dní. Práve tento február sa však...
Na jazz do Mikuláša
Už dvadsať rokov sa jazzoví priaznivci z liptovského regiónu schádzajú na podujatia pod hlavičkou...