Zlatá jazzová horúčka už túto sobotu

Zlatá jazzová horúčka už túto sobotu
Peter Motyčka

Už túto sobotu sa Bratislava po deviaty raz pretransfiguruje o sto rokov naspäť. Stoj času premiestňujúci poslucháčov do éry hot-jazzu a swingu – do 20. až 40. rokov minulého storočia, bude pristavený práve v sobotu večer 23. septembra v priestoroch Veľkého koncertného štúdia Slovenského rozhlasu. Popri tom sa na rovnakom mieste uskutoční aj 9. ročník Golden Age Festivalu, medzinárodného festivalu autentického tradičného jazzu a swingu.

 

V období tzv. zlatej éry jazzu znel ulicami miest a nočných klubov ragtime, hot-jazz, dixieland, swing či boogie-woogie. A práve tieto žánre budú znieť v interpretácii dvoch svetovo uznávaných hudobných zoskupení. Pozvanie od organizátora a nášho najlepšieho swingového orchestra Fats Jazz Band tento rok prijal špičkový medzinárodný orchester Roaring Cats a jedna z najžiadanejších tanečníc dobových tancov Helena Kanini Kiiru. Po dvoch samostatných koncertoch bude nasledovať už tradičná improvizovaná jamsession všetkých účinkujúcich, ktorá sa teší veľkej obľube poslucháčov, ale aj samotných hudobníkov.

 

 

Golden Age Festival je jediný festival na Slovensku, ktorý sa zameriava na autentickú interpretáciu hudby z počiatkov vzniku jazzu. Zoskupenia, ktoré organizátori na festival pozývajú, sú vyberané s veľkými nárokmi na kvalitu a dobovú historickú korektnosť. Riaditeľ festivalu a líder Fats Jazz Bandu Ladislav Fančovič o deviatom ročníku festivalu povedal: „Je pre nás nesmiernou cťou, že môžeme tento rok privítať orchester Roaring Cats, ktorý má síce sídlo v Amsterdame, ale je zložený z hudobníkov zo šiestich krajín – z Talianska, Holandska, Nemecka, zo Španielska, Srbska a z Izraela. Tento orchester sme videli účinkovať na jednom festivale v Taliansku a je to taká dávka energie a autentickej starojazzovej smršte, akú sme dlho nevideli. Nám, ako hostiteľskému orchestru, je ich repertoár veľmi blízky, pretože pracujú podobne ako my – prepisujú pôvodné staré nahrávky do nôt a za vzory majú rovnakých jazzových velikánov – Fatsa Wallera, Duka Ellingtona, Tommyho Dorseyho či Lestera Younga. Spevák a líder Roaring Cats, Sam Ghezzi, je priam prevtelením jedného z najlepších spevákov swingovej éry Caba Callowaya. V kombinácii s neuveriteľnou tanečnicou Helenou Kanini Kiiru z Chorvátska, ktorá je aktuálne európskou špičkou medzi tanečníkmi dobových swingových tancov, budú zážitkom, na ktorý bude Bratislava ešte dlho spomínať“, pozýva Fančovič.

 

 

Druhým účinkujúcim bude už tradične hostiteľský Fats Jazz Band pod vedením klavírneho virtuóza a saxofonistu Ladislava Fančoviča. Fats Jazz Band sa môže pýšiť účinkovaním na Filmovom festivale v Cannes, pozvaniami na najväčšie zahraničné festivaly tradičného jazzu (dánsky Riverboat Jazz Festival, nemecký Medzinárodný dixielandový festival Drážďany, chorvátsky Jazz Fair Čakovec, maďarský Bohém Ragtime & Jazz Festival a i.), hrali na takmer všetkých domácich jazzových festivaloch a aj na mnohých tanečných festivaloch, najmä v zahraničí. Na svojom konte má orchester 8 CD/LP, hudbu do filmov a seriálov a dvakrát účinkoval v programe RTVS Slovensko Advent. Ich albumy oceňujú zahraniční kritici i hudobní žurnalisti. Na festivale odohrá orchester najnovšie skladby zo svojho repertoáru – americké, nemecké, české a slovenské swingovky, ktoré tento rok vyjdú aj na novom CD.

 

 

Sme nesmierne radi, že má festival opäť line-up vystavaný z dokonale dobovo autentických orchestrov a ďalej tak môžeme prinášať túto hudbu na Slovensko v  podobe, v akej to je výnimočné aj v celosvetovom meradle.“ dodáva Ladislav Fančovič. Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj s finančným príspevkom Hudobného fondu. Vstupenky sú v predaji v sieti Ticketportal.

 

FB event: www.facebook.com/events/192770283794986/

 

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

Galéria

Zlatá jazzová horúčka už túto sobotu
Zlatá jazzová horúčka už túto sobotu
Zlatá jazzová horúčka už túto sobotu

 

 

Ďalšie články

Cenu ESPRIT si prevzal gitarista David Kollar
Slovenské oslavy Medzinárodného dňa jazzu pod záštitou UNESCO sa už tradične nesú v znamení...
Tip na víkend: PET JAZZ bude oslavovať
V Dome kultúry Zrkadlový háj v bratislavskej Petržalke sa bude cez víkend oslavovať. Len dvojica...
Májové odlety jazzových velikánov – RIP Ptaszyn / RIP Sanborn
V priebehu jedného májového týždňa nastúpila do nebeského bigbandu dvojica vynikajúcich a...
Čo všetko sa urodilo na domácej scéne world music?
Odpovede na túto otázku snáď zaznejú budúci piatok 24. mája v bratislavskom Kácečku, kde prebehne...