Zomrel gitarista Jarek Smietana

Zomrel gitarista Jarek Smietana
Miroslav Bachura

Keď som sa začal zaujímať o hudbu v širšom poňatí než počúvanie zvuku z rádia, mal som možnosť vyberať zo širokej diskotéky platní, ktoré mal môj otec. Jednou z väčších zbierok boli platne pod hlavičkou Polish Jazz.

Okrem Zbigniewa Namyslowskeho, Krzysztofa Sadowskeho,Tomasza Stanka či Michala Urbaniaka tam bola platňa skupiny Extra Ball. Jazzrock z Poľska, to bolo niečo. Trochu iný, než ten americký, taký bližší. Neskôr som hľadal hudobnú školu, do ktorej by som sa zapísal na štúdium gitary. Vybral som si školu v Krakove a to hlavne kvôli tomu, že v nej učil Jarek Smietana. Človek, ktorého som počul hrať na platni Extra Ball. Aj keď nebol mojim učiteľom, mal som možnosť sa s nim v Krakove stretnúť v rôznych situáciách. Takisto som bol niekoľko kráť na jeho koncerte či už to bolo v malom klube v hammondovom triu s Wojciechom Karolakom, alebo vo veľkých sálach s Davidom Liebmanom, Nigelom Kennedym či s mnohými inými hudobníkmi, ktorých do Poľska pozýval. A tým istým spôsobom som sa dostal do Poľska aj ja. Cez hudbu Jaroslava Smietanu.

Jarosław Śmietana sa narodil 29 marca 1951 roku v Krakove. Ukončil „Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej PaństwowejWyższej Szkoły Muzycznej“ v Katovicach. Bol jedným znajpopulárnejších poľských jazzových gitaristov. Hudobný záber, ktorým sa Smietana zaoberal bolpodstatne väčší nežškatuľka jazzového gitaristu. Počas svojej kariéry nahral 30 albumov. Spolupracoval s Zbigniewom Seifertom, ArtomFarmerom, Johnom Abercrombiem, Nigelom Kennedym, Davom Friedmanom či Joeom Zawinulom. Ako učiteľ pôsobil v „Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej“a prednášal na mnohých miestach počas turné v Poľsku a na svete. Spolupracoval takisto s Krakovskou Operou, pre ktorú napísal okrem iných i baletnú suitu.

Dalo by sa ešte vymenovať mnoho iných ľudí, ktorí sa objavili po boku Jarka Smietany a mnoho iných projektov, ale nie o to ide. Ja si ho budem pamätať ako gitaristu, skladateľa, hudobníka a človeka, ktorý žil cely život svojou pasiou.

Jarek Smietana zomrel na následky rakoviny mozgu dňa 02.09.2013.

https://www.facebook.com/jarek.smietana

 

Oskar Paldeak

 

 

Ďalšie články

Andreas Varady nahráva s jazzovými legendami
Má šestnásť, je firemným hráčom výrobcu gitár Benedetto, v októbri podpísal zmluvu s ...
Andreas Varady: Verve som opustil, no nerozišli sme sa v zlom, najnovší album je premiérou môjho súčasného ja
Gitarista Andreas Varady, slovenský rodák žijúci v Írsku, sa stal hviezdou na svetovej jazzovej...
Recenzia CD: Berezova "Intuícia" nesklamala
Gitarista Pavol Bereza nie je žiadnou novou tvárou na scéne slovenského jazzu. Dlhé roky pôsobí ako...
Larry Coryell nám už nezahrá
Iba pred hodinou oficiálne potvrdil túto smutnú správu Coryellov manažér John Leppen. Legendárny...
Medzikultúrne stretnutie hudby, kreativity a expresie: Voicingers on tour Slovakia prichádza do Banskej Štiavnice
Festival Voicingers on Tour Slovakia sa tento rok uskutoční od 21.-24. júla opäť v priestoroch...
JazzFestBrno pridáva dalšie koncerty: Marcus Miller, Dave Weckl a špeciálny festival vo festivale k oslave svojich 20 rokov
JazzFestBrno přidává do svého programu další čtyři akce. Do Brna na podzim zavítá baskytarový...
Aj tento rok môžete zájsť Za hranice s hudbou: prihlasovanie na Letný workshop 2021 je stále otvorené
Sú mladí, motivovaní a svoje skúsenosti zo štúdia a učenia na prestížnych zahraničných...
Jazz na Bratislavskom organovom festivale: František Báleš v projekte Blue Toccata spojí jeho Básne Múzické s píšťalovým organom
V rámci Bratislavského organového festivalu sa už tento piatok 18.6. 2021 o 19.00 hod....