Sisterhood of Klangpedal

Miroslav Bachura
Sisterhood of Klangpedal
Hudobníci (bez profilu): 
Matej Mikloš, Ján Šteno, Mário Polónyi

Ďalšou jazz-rockovou inštrumentálnou kapelou v súťaži Jazz START UP je progresívne trio Sisterhood of Klangpedal.

 

Kapela Sisterhood of Klangpedal vznikla v Hlohovci, no v súčasnosti má svoje detašované pracovisko v Bratislave. Toto sesterstvo Klangpedal prešlo od svojho vzniku v roku 2005 viacerými tvorivými obdobiami a personálnymi zmenami, od roku 2012 kapela pôsobí v zostave Matej Mikloš klávesy, Ján Šteno bicie a Mário Polónyi – basa. Sisterhood of Klangpedal sa predstavili okrem i ného na Bratislavských jazzových dňoch 2010, v roku 2011 uspela v súťaži Nové tváre slovenského jazzu, kde získala cenu za nekonvenčný prístup k hudobnému materiálu. Kapela má na konte promo z roku 2009 a DVD záznam z vystúpenia v klube Blue Note v Novom Meste n. Váhom. Trio v súčasnosti pracuje na debutovom albume.

 

Treba povedať, že Sisterhood of Klangpedal napriek skromnému obsadeniu zďaleka nie sú jazzovým triom. Kapela sa aj bez gitaristu veľmi originálne a chytľavo pohybuje vo vodách progresívneho rock a art-rocku. V rytmike i v klávesových partoch počuť Yes, King Crimson, Dream Theater s Jordanom Rudessom a iných . Podobne ako tieto legendy žánru, i Sisterhood obľubujú rozsiahle vyšperkované kompozície, komplexnú rytmiku a onú silu momentu prekvapenia v skladbe.

 

Jedinečnosťou skupiny je najmä v jej prístupe ku komplexnej hudbe ako je inštrumentálny jazz rock s prvkami progresívneho a art rocku, do ktorej vkladá vtip a odľahčenie. Preto vie zaujať tak náročnejšieho poslucháča, ako aj ľudí, ktorý by sami od seba komplikovanejšiu resp. inštrumentálnu hudbu nezačali počúvať,“ opisuje silné stránky kapely leader Matej Mikloš.   

 

 

Koncerty skupiny

Po Ut St Št Pi So Ne
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 

Ďalšie články

Bratislavským „jazzákom“ budú vládnuť aktuálne trendy
Tradičný jesenný jazzový sviatok ponúka aj tento rok pestrý program. Organizátori Bratislavských...
Malá spomienka na Martina Ďurdinu
Minulý týždeň viacerí domáci hudobníci spomínali na svojho kolegu a kamaráta Martina Ďurdinu (1973...
Staň sa novou tvárou (nielen) slovenského jazzu
Každoročne sa na domácej scéne objavujú nové hudobné zoskupenia, ktoré sa snažia dostať do...
Osobnosti európskeho jazzu – Marcin Wasilewski a jeho trio
Z pohľadu slovenských jazzových hudobníkov (i fanúšikov) sa ako „zasľúbená krajina jazzmanov“ javí...
Zlatá jazzová horúčka už túto sobotu
Už túto sobotu sa Bratislava po deviaty raz pretransfiguruje o sto rokov naspäť. Stoj času...