Dávid Oláh

Smutná správa pre svetový jazz: Vo veku 75 rokov zomrel legendárny vibrafonista Bobby Hutcherson

Vo štvrtok 15. augusta zomrel vo svojom dome v Montare v Kalifornii legendárny vibrafonista Bobby Hutcherson. 75 ročný následník Lionela Hamptona opustil tento svet po dlhom boji s emfyzémom. Smutnú správu potvrdil Marshall Lamm v mene Hutchersonovej rodiny. Počas svojej bohatej hudobnej kariéry nahral viac ako štyridsať albumov.

 

Hutcherson prispel k založenu ďalšej generácii jazzových vibrafonistov, keďže išlo o priameho nasledovníka Lionela Hamptona, ktorý spopularizoval jazzový vibrafón. Hutcherson si vybudoval svoj vlastný herný koncept, založený na tradičnom bopovom jazyku, ale aj na modernejších harmonických postupoch. Išlo o hudobníka, ktorý stále hľadal a objavoval nové možnosti na svojom nástroji.

 

Dávid Oláh

V českých a slovenských kinách sa objavia jazzové filmy: Čaká nás dokument o Davisovi a Elle Fitzgerlad

Už o pár týždňov sa vo vybraných českých a slovenských kinách objavia nové dokumentárne filmy, ktoré sa budú týkať osobností jazzovej hudby. Tým prvým bude film o Milesovi Davisovi, druhým o Elle Fitzgerald. Pôjde o celovečerné dokumentárne filmy, ktoré by mali jednak zhrnúť doposiaľ známu tvorbu a život týchto legiend, ale aj poodhaliť zábery a ukázať informácie, ktoré sme doteraz nevideli a nepoznali. 
 
Film s názvom Miles Davis: Birth Of The Cool  na prvé počutie naznačuje odkaz na jedno obdobie z Davisovho života a diela. Pravdou však je, že dokument sa bude týkať celého života tejto legendy jazzu. Rovnako tomu bude aj v prípade filmu o Elle Fitzgerald - Ella: Just One Of Those Things, kde dokumentaristi sledujú dráhu speváčky doslova od jej prvých krokov na scéne, až po jej vplyv na súčasnú hudbu. 
 

Predčasne narodený v 5. mesiaci bojoval o život a stratil zrak: Teraz klavirista Matthew Whitaker vydáva debutový album

Vydavateľstvo Resilience Music Alliance vydalo 9. augusta debutový album 17-ročného klaviristu a organistu Matthewa Whitakera. Whitaker je sybolom nádeje a vytrvalosti - narodil sa predčasne o takmer štyri mesiace skôr a spolu s doktormi zápasil o svoj život najbližšie mesiace. V priebehu troch mesiacov prišiel počas liečby o zrak, no nakoniec nad hrozbou smrti zvíťazil a teraz je z neho tínedžer, ktorý je považovaný za jedného z nádejných mladých levov jazzovej scény. Jeho debut má titul Now Hear This (v preklade Toto teraz počúvaj) a ako hovorí jeho názov, rozhodne stojí za vypočutie.

 

Lenka Molčányiová

Women in jazz predstavuje: Klaviristka Geri Allen

V pravidelnej rubrike Women in jazz rozhodne nemôže chýbať známa jazzová klaviristka, skladateľka a pedagogička Geri Allen. Často označovaná ,,jazz  queen’’ opustila tento svet žial už pred dvoma rokmi, no jej diela, osobnosť a hudobný odkaz žijú silno naďalej. Potvrdzujú to spolupráce s mnohými skvelými hudobníkmi, ako sú legendárny klavirista McCoy Tyner či saxofonista Ornette Coleman.
 

Len pár týždňov potom, čo oslávila svoje šesťdesiate narodeniny, premohol hudobníčku Geri Allen boj s rakovinou. Udalosť toho júnového dňa roku 2017 vyvolala vlnu smútku, silných slov a koncertov na jej počesť a pamiatku.
 

Dávid Oláh

Významný český saxofonista Ondřej Štveráček vyráža na miniturné po Slovensku: Svoje umenie predvedie v zložení pianoless tria

Český saxofonista a skladateľ Ondřej Štveráček onedlho vystúpi na troch koncertoch na Slovensku. Svoje hudobné umenie príde predviesť v zaujímavom zložení  pianoless tria. Štveráčkovými spoluhráčmi budú ďalší fenomenálni hudobníci, tentokrát zo Srbska - Milan Nikolič na kontrabase a Vladimir Kostadinovič na bicích nástrojoch. Pozrite si zoznam koncertov.
 
 
Mladý lev z Prahy, saxofonista a skladateľ Ondřej Štveráček, už v piatok 16. augusta vystúpi so svojím najnovším projektom. Pôjde o nesmierne zaujímavé zoskupenie, keďže sa bude hrať v zložení pianoless trio (trio bez klavíra). Okrem Štveráčka na saxofóne, bude hrať Milan Nikolič na kontrabase a Vladimir Kostadinovič na bicích nástrojoch.
 
 
Miniturné tria Štveráček - Nikolič - Kostadinovič sa uksutoční v týchto termínoch:
Dávid Oláh

Koncert štyroch jazzových klaviristov krajín V4: V Demänovskej jaskyni sa uskutoční unikátny jazzový večer

Už zajtra, v utorok 13.8 2019 sa v reštaurácii Koliba Tri Studničky v Demänovskej doline uskutoční výnimočný jazzový koncert európskeho formátu. Pôjde o podujatie V4-UNIQUE JAZZ PIANO DAY. Na tomto koncerte vystúpia absolútne špičky jazzového klavíra krajín Vyšegrádskej štvorky. Konkrétne to bude Ondrej Krajňák, Robert Szakcsi Lakatos, Stano Mácha a Piotr Wilezol. Okrem toho vystúpia aj hostia.
 
 
UNIQUE JAZZ PIANO DAY v Kolibe Tri Studničky u Tomášovcov
 
Miroslav Halak

Reggae v Porgy & Bess? Áno menom YolanDa Brown

Reggae to nie je len Bob Marley, hoci ten je úžasný, a určite to nie je len marihuana a nekonečné omieľanie rovnakého kontra-rytmu dookola a do omrzenia. Reggae to nie sú teda len chronicky známe disko odrhováky a na druhej strane to nemusí byť ani preštylizovaná subkultúra dredlockových fanatikov. Tento žáner sa rozvíja v rovnakom čase ako aj všetky kvalitné denominácie rockovej hudby od jazzrocku po progrock, teda v šesťdesiatych rokoch, minulého storočia. Za jeho charakteristickým riffom stojí vývoj od afrických perkusívnych rituálov po groove černošského soulu. Navyše máloktorý hudobný žáner je tak politický ako práve reggae.

Peter Baláž

Mikulášsky jazzový festival: Jubilejnému ročníku priali múzy i počasie

Posledný júlový víkend tohto roku opäť patril Mikulášskemu jazzovému festivalu. V dňoch 26. – 28. 7. 2019 festival okrem koncertov ponúkol návštevníkom i workshopy, jam sessions a súťaže o jazzové albumy. 

Lenka Molčányiová

Women in jazz predstavuje: Kontrabasistka a basgitaristka Linda Oh

Linda May Han Oh je mladou aktívnou talentovanou basgitaristkou, kontrabasistkou a skladateľkou. Skladá hudbu pre rôzne zoskupenia ako aj pre krátke filmy. Na jazzovej scéne spolupracovala už s hudobníkmi ako Joe Lovano, Steve Wilson, Dave Douglas, Kenny Barron, Geri Allen, či Terri Lyne Carrington. Známa je aj ako basáčka od legendárneho gitaristu Pat Methenyho. 

 

,,Začala som s Yamaha metódou kedy počas mojích prvých rokov za klavírom to bola práve kombinácia klasického klavíru a objavovania ďalších elementov ako emócií a farieb. Boli sme vedení k tancu a spevu a ,,počúvaniu‘‘ obrazov. Moje prvotné hudobné vzdelávanie sa zameriavalo práve na tento prístup a učitelia nás povzbudzovali k improvizácií.

Dávid Oláh

V Klube pod lampou sa bude hrať svetový jazz: Výnimočná kapela je zložená z európskej špičky

Už zajtra, vo štvrtok 8. augusta 2019 sa v bratislavskom Klube pod lampou uskutoční výnimočný koncert. Vystúpi kvarteto v zložení viacerých svetových špičiek. Príďte na koncert svetového jazzu s Martinom Valihorom a jeho hosťami.

 

Kapela Per BASS VIKING Mathisen Super 4tet.  sa skladá zo štyroch výnimočných európskych hudobníkov. Ide o virtuózov na svojich nástrojoch, ktorých vzájomná súhra v kapele je organická. Kvarteto prezentuje moderný groovovú hudbu - od funku a rocku v spojení s jazzovými improvizáciami, až po akustický jazz. Každý jednotlivec z týchto hráčov je úplne osobitý a jedinečný hudobník. Pôjde o nesmierne zaujímavé spojenie, ktoré sľubuje veľký hudobný zážitok.

 

 

Zoskupenie Per BASS VIKING Mathisen Super 4tet. zahrá v zložení: