Peter Motyčka

Nepoznaný Wayne Shorter (1933–2023)

Väčšina jazzových hudobníkov a fanúšikov vnímala posledné desaťročia trojicu žijúcich legiend tenorového saxofónu: najstarším je deväťdesiatštyriročný (!) a dodnes aktívny (!) Benny Golson (ročník 1929), druhé miesto patrí o poldruha roka mladšiemu Sonnymu Rollinsovi (1930), ktorý však kvôli zdravotným problémom zanechal svoj nástroj už pred desaťročím a „benjamínom“ tenorového triumvirátu bol Wayne Shorter (1933–2023), ktorý nás dnes opustil vo veku 89 rokov.

 

Peter Motyčka

George Benson v najlepších rokoch

Práve dnes (22. marca) oslavuje George Benson (alebo celým menom George Washington Benson) 80 rokov! Je to takmer neuveriteľné, keďže jazzmanov (ale aj hudobníkov všeobecne) oslavujúcich takéto jubileum nebýva mnoho: tento rok sme napríklad podobne oslávili bubeníka Ala Fostera, huslistu Michała Urbaniaka či vibrafonistu Garyho Burtona.

Peter Motyčka

Soundtrack k môjmu životu – Art Ensemble of Chicago: „The Meeting“

Jazzovú históriu neustále sprevádzali revolúcie. Napríklad 50.-60. roky minulého storočia sa niesli v znamení neustáleho boja Afroameričanov osamostatniť jazzovú hudbu a zbaviť ju potupnej závislosti na belošskej tradícii.

Peter Motyčka

O dvanástich jazzových Rádiohlavách

Mnohé ľudové rozprávky charakterizujú číslovky: Dvaja bratia, Tri citróny, Sedem zhavranelých bratov, O dvanástich mesiačikoch... Aj ocenenia Radio_Head Awards, ktoré vyhlasovatelia Rádio_FM a RTVS odovzdávali minulý piatok (17. marca), sprevádza množstvo, zdanlivo nekorešpondujúcich čísel: tento rok prebehol už 15 ročník ocenenia a hoci býva žánrová kategória jazzových albumov vyhlasovaná od roku 2013 (čo je matematicky desať ročníkov), dokopy bolo jazzových Rádiohláv odovzdaných už dvanásť.

Peter Motyčka

Slovak Jazz 2022: v jednote je sila (kolektívu)

Pokiaľ sa aspoň trochu zaujímate o slovenskú jazzovú scénu, určite vás potešil (a snáď aj príjemne prekvapil) nielen slušný počet, ale aj rôznorodosť či kvalita domácich jazzových „produktov“. Seriál recenzií minuloročných domácich album

Peter Motyčka

Pozitívny postoj Darkness Positive k umelej inteligencii

S mohutným nástupom umelej inteligencie do rôznych oblastí nášho života zaznievajú obavy, akým spôsobom stroje ovplyvnia kreatívnu sféru, jej fungovanie ale aj vnímanie umenia verejnosťou. Tému ľudskej kreativity a inšpirácie s typickým nadhľadom spracovala slovenská kapela Darkness Positive v skladbe Broke z nedávno vydaného albumu “Pre vás”. Hudba dostala vizuál práve vďaka umelej inteligencii.

 

Peter Motyčka

Emmet Cohen konečne na Slovensku

Jazzové festivaly už nie sú len doménou miest či inštitúcií, ale odohrávajú sa aj vo viacerých kluboch na Slovensku. Budúci víkend prebehne v Novom Meste nad Váhom trojdňový Blue Note Jazz Fest – ako inde, keď nie v podzemnom priestore s týmto magickým názvom.

Peter Motyčka

Duch Waynea Shortera tu ostáva navždy

Nedávny odchod hudobného velikána Waynea Shortera sme už reflektovali v dvojici rozsiahlych textov (pozri tu alebo tu), no napriek všetkému sa k nemu vraciame. Svoj pohľad na život a dielo priekopníka saxofónovej hry a jazzovej kompozície ponúka jeden z jeho obdivovateľov – saxofonista Nikolaj Nikitin.

 

Peter Motyčka

Slovak Jazz 2022: sám vojak v poli

Pilotný diel špeciálu venovaného albumom, ktoré sa slovenským jazzmanom podarilo vydať v minulom roku, bude mať viacero pokračovaní a čitateľa / poslucháča prevedie všetkými domácimi jazzovými nahrávkami s vročením 2022. A keďže sme sa minule venovali tandemovým projektom, dnes sa pozrieme na tie sólové.

Peter Motyčka

Lukáš Oravec Quartet Warm Up Slovak Tour 2023

Trubkár a bandlíder Lukáš Oravec každoročne absolvuje množstvo koncertných vystúpení nielen ako člen rozličných ansámblov, ale predovšetkým s dvojicou vlastných zoskupení: s kvartetom ako aj s orchestrom. Aktuálne zahajuje Lukáš Oravec Quartet koncertnú sezónu siedmimi jarnými vystúpeniami v siedmych slovenských mestách.