Peter Motyčka

Cenu ESPRIT si prevzal gitarista David Kollar

Slovenské oslavy Medzinárodného dňa jazzu pod záštitou UNESCO sa už tradične nesú v znamení výnimočných jazzových nahrávok domácich umelcov. Slávnostný ceremoniál dvanásteho ročníka prestížneho ocenenia ESPRIT prebehol 30. apríla 2024 na palube jedinečného Pontonu na Dunaji ako súčasť osláv medzinárodného jazzového sviatku. Za najlepší slovenský jazzový album roka 2023 bol vyhlásený koncertný záznam zoskupenia gitaristu Davida Kollara nazvaný „LIVE“ a Cenu verejnosti si odniesol trubkár Ondrej Juraši.

 

Peter Motyčka

Fúzie 2024 predstavia domáce bigbandy

Priaznivci veľkoformátových jazzových zoskupení by mali koncom mája určite zavítať do Prievidze, kde sa už po štrnásty krát uskutočnia festivalové Fúzie 2024. Súčasťou dvojdňového podujatia sú workshopy špičkových domácich jazzmanov, ako aj celoslovenská prehliadka slovenských bigbandov. Vrcholom bude určite vystúpenie medzinárodného CZ-SK Big Bandu pod vedením gitaristu, skladateľa a aranžéra Matúša Jakabčica.

 

Peter Motyčka

Alan Bartuš: z New Yorku do Viedne

Klavirista Alan Bartuš mal viac ako dobrý rok: v prestížnom nemeckom vydavateľstve Challenge Records vydal fantastický album „Born in Millenium“ s prvoligovým bubeníkom Gregorym Hutchinsonom, ktorý sa na domácej scéne stal albumom roka 2023, v rámci štúdia na Manhattan School of Music v New Yorku rozbehol nové umelecké kontakty a ešte sa mu ako jedinému Európanovi podarilo prebojovať medzi finalistov renomovanej súťaže Herbie Hancock Institute of Jazz International Piano Competition. Mnohým by to stačilo, Alanovi zrejme nie.

 

Peter Motyčka

Tip na víkend: PET JAZZ bude oslavovať

V Dome kultúry Zrkadlový háj v bratislavskej Petržalke sa bude cez víkend oslavovať. Len dvojica domácich jazzových festivalov sa môže pýšiť tridsaťročnou históriou a po legendárnych Bratislavských jazzových dňoch sa tohto úctyhodného veku dožil aj festival PET JAZZ. Práve jubilejný 30. ročník tohto jazzového podujatia privíta svojich priaznivcov túto sobotu 25. mája a ponúkne štvoricu zaujímavých projektov.

 

Peter Motyčka

Májové odlety jazzových velikánov – RIP Ptaszyn / RIP Sanborn

V priebehu jedného májového týždňa nastúpila do nebeského bigbandu dvojica vynikajúcich a rešpektovaných saxofónových velikánov: poľský tenorsaxofonista Jan „Ptaszyn“ Wróblewski (1936–2024) a americký altsaxofonista David Sanborn (1945–2024). Obaja boli špičkovými majstrami svojho remesla a obaja prispeli k tomu, že umelecký svet bol krajším a zaujímavejším miestom. Jan „Ptaszyn“ Wróblewski odišiel 7. mája 2024 vo Varšave vo veku 88 rokov a David William Sanborn zomrel 12. mája 2024 neďaleko New Yorku vo veku 78 rokov.

 

Peter Motyčka

Čo všetko sa urodilo na domácej scéne world music?

Odpovede na túto otázku snáď zaznejú budúci piatok 24. mája v bratislavskom Kácečku, kde prebehne nielen séria koncertov domácich umelcov scény world music, ale aj krst či uvedenie do života úspešnej kompilácie „World Music from Slovakia: Best of 2019–2023“.

Peter Motyčka

Laserová show Mattiu Müllera

Pokiaľ sa média nadchýnajú nad hudobným (či skôr vizuálnym) zážitkom z koncertu francúzskeho elektronického vizionára Jean-Michela Jarreho, jazzoví priaznivci sa môžu tešiť na omnoho hodnotnejšiu laserovú show. Nebude síce natoľko majestátna a nabubralá, ale o to umelecky hodnotnejšia. Presne o mesiac prinesie na slovenské (ale i české či rakúske) pódiá svoj americký projekt LASER SIGHTS čoraz rešpektovanejší bubeník a skladateľ Mattia Müller. Partia spolužiakov z Berklee College of Music v Bostone vyrazí v polovici júna na Album Release / Summer Tour 2024 a na sérii klubových podujatí predstaví svoju hudbu naživo, ako aj v podobe debutového albumu.

 

Peter Motyčka

OpenJazzFest ožije Kubou i Brazíliou

Bohatá ponuka jazzových festivalov je typická najmä pre jesenné mesiace, no fanúšikovia si nemusia zúfať ani počas leta. Už takmer poldruha desaťročie sa v strede prázdninového obdobia otvárajú brány prírodného amfiteátra na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom, kde sa na brehu prírodného jazera stretávajú jazzoví umelci spolu so svojimi priaznivcami.

Peter Motyčka

Cotatcha sings, Basie swings

Predpokladám, že znalci spozorneli pri parafráze na titul vynikajúceho albumu „Ray Sings, Basie Swings“, ktorým členovia súčasného Count Basie Orchestra vzdali pod vedením Billa Hughesa poctu Rayovi Charlesovi. Podobne vydarenou poctou bude unikátny projekt „Cotatcha Orchestra - Count Basie 120 feat. Swing Wings“, ktorým si v nedeľu 19. mája v priestoroch brnianskeho Cabaret des Péchés členovia tohto pozoruhodného brnianskeho telesa spolu s tanečníkmi Swing Wings pripomenú storočnicu geniálneho bandlídra.

 

Peter Motyčka

Piesne, ktoré poznajú Lash & Grey i Dan Bárta

Carnegie Hall v New Yorku, Empoli Jazz Festival v Taliansku, viedenský klub Porgy&Bess, francúzska ARTE TV, festivaly v Mexico City, Guadalajare a jazzové pódiá v mnohých európskych krajinách. Všade tam sa s obrovským úspechom predstavila dvojica Lash & Grey, jeden z najžiarivejších objavov stredoeurópskej scény posledného desaťročia. V polovici júna im bude patriť pódium Divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave a prekvapením bude ich spolupráca s vokalistom Danom Bártom a kontrabasistom Robertom Balzarom.