Al Di Meola na Jazzinci v Trutnove: Náš Eddy Portella mu bude hudobným partnerom!

Al Di Meola na Jazzinci v Trutnove: Náš Eddy Portella mu bude hudobným partnerom!

Na festivale v českom Trutnove vystúpi o pár týždňov svetoznámy gitarista Al Di Meola. Už tento fakt je pre miestnych fanúšikov sviatkom, no my slováci máme o dôvod navyše sa na tento koncert tešiť - Meola vystúpi na koncerte v duu so slovenským perkusionistom peruánskeho pôvodu, Eddym Portellom!

 

Pre tých, ktorí ho nepoznajú - Eddy Portella sa narodil v roku 1981 v hlavnom meste Peru, Lima a ako 8 ročný sa v roku 1989 so svojou rodinou presťahoval na Slovensko. Tu sa začal venovať flamencovej rytmike a zároveň študoval hru na gitaru. Po menšom hudobnom hľadaní ho oslovila vtedy začínajúca skupina Mango Molas a tu bolo jeho úlohou obsluhovať drobné perkusívne nástroje (percusion menor, shakers, triangle, tamburína, guiro atď.). To naštartovalo jeho posadnutie perkusiami, ktoré trvá doteraz a začal sa naplno venovať štúdiu afrocubánskych a latinsko-amerických perkusií.

 

Neskôr vyštudoval hru na bicie nástroje na bratislavskom konzervatóriu a popri tom sa venoval latinsko-americkej hudbe ako samouk. Veľkou školou bolo jeho pôsobenie v kapele vynikajúceho muzikanta a majstra  na bicie nástroje: Westevi Werlen Ramos Moreira. Eddy je zakladateľom a umeleckým vedúcim 25 členného bubeníckeho orchestra Batatimba. Jeho snahou je tiež popularizovať perkusívne nástroje širokej verejnosti prostredníctvom workshopov, projektov (Dive maky, projekt Cičava...). Je spoluzakladateľom a organizátorom festivalu bicích nástrojov - world of the drums/drums of the world. Okrem Slovenska koncertoval s rôznymi  projektami v Európe aj v zámorí (Francúzsko, Taliansko, Rakúsko, Nemecko, Ukrajina, Maďarsko, Poľsko, Česká rep., Panama, Costarica, Columbia, Venezuela, Aruba, Dominikánska rep., atď...).

 

Miesto perkusionistu v Trutnove obsadí Eddy Portella a spoločne s Al Di Meolom zahrajú koncert v DUU. Keďže Eddy sa s latinskoamerickými rytmami v sebe prakticky už narodil, bude ideálnym partnerom pre gitaristu, ktorý sa vo svete preslávil prostredníctvom fusion a latin jazzu.

 

Sám Eddy nám v krátkom rozhovore priblížil, ako táto spolupráca s Al Di Meolom vznikla: 
"Tak ako minulý rok s Richardom Bonom, aj tento rok som dostal telefonát od môjho dobrého kamaráta a vynikajúceho saxofonistu Michala Žáčka, 'jestli bych si nechtěl zahrát s Al Di Meolem'. Samozrejme som nemohol odmietnuť a následne sme sa dohodli s hlavným organizátorom festivalu, Tomášom Katschnerom. Pri takej hviezde ako Al to však nebolo úplne jednoduché - musel som prejsť 'malým výberovým konaním'. Organizátor poslal moju hudbu a videonahrávky Meolovi a ten si mal vybrať z viacerých hudobníkov - perkusionistov".
Po pár týždňoch prišlia odpoveď, Alov manažment sa vyjadril ohľadom Eddyho. Najviac ich zaujal on, ale mali ešte jednu otázku - či by bolo možné, aby nehral na congas, ale na cajon. To by bolo pre Meolu ideálne. "Pre mňa to bola skvelá správa, nakoľko cajon veľmi obľubujem. A cajon, ako ho poznáme dnes, je tak trochu ako ja - poloperuánec/poloeurópan", doplnil Eddy Portella.

 

 

Al Di Meolu určite nie je potrebné predstavovať, na portáli sme ho spomínali už mnohokrát - je to legendárny jazzový gitarista, ktorému za veľa vďačia jazzmeni, rockeri aj pop music. Keď v roku 1981 natočil spolu s John McLaughlinom a Paco de Luciom album Friday Night in San Francisco, uviedol tým do pohybu rodiaci sa fenomén world music. Meola sa preslávil hrou s mnohými legendami jazzu a okrem jazzu ho zaujíma aj latino, flamenco, stredomorské vplyvy a hudba Beatles. Na Slovensku už vystúpil niekoľko krát a tento krát sa vybral do Trutnova ku našim českým susedom.

 

Na Jazzinec prichádza Al Di Meola s hudbou z Elysia, miesta dokonalého štastia, ostrova blažených, ako podľa gréckej mytológie dnes nazýva Mníchov, kde sa nedávno zamiloval do mladej novinárky Stephanie a v decembri sa im narodila dcéra. Album Elysium natočil s tromi klávesákmi, vo vrcholnej gitarovej forme a s fantastickým marockým perkusionistom Rhani Krija.

 

Koncert Al Di Meolu s Eddym Portellom sa odohrá 19.3.2016 o 19:00 v rámci festivalu Jazzinec v českom Trutnově, konkrétne v sále spoločenského centra Uffo. Lístky sa dajú zakúpiť aj v predpredaji cez stránku jazzinec.cz.

 

Zdroj: jazzinec.cz

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Di Meola a Rubalcaba naplnili obrátenú pyramídu
Al Di Meola & Gonzalo Rubalcaba, 15.11.2013 Slovenský rozhlas, Bratislava   Nezabudnuteľnú...
Al Di Meola: Vždy hovorím publiku, že ma vidí hrať elektrickú hudbu posledný raz
Rozhovor s Al Di Meolom, 9.6.2015, Bratislava   Al Di Meola (1954) je mimoriadne produktívny...
Recenzia CD: Al Di Meola v gitarovom elysiu
Písať o tom ako a prečo je Al Di Meola dobrý na gitare by bolo tak na knihu. Američan s talianskymi...
Al Di Meola vzdáva poctu The Beatles
Ďalším zaujímavým počinom v tohoročnej zbierke albumov zdá sa byť nová doska Ala Di Meolu....
Koncertný rok v Liptovskom Mikuláši začína. Otvorí ho dvojkoncert nevšedných slovenských kapiel
V piatok 31. januára 2020 štartuje v Liptovskom Mikuláši v poradí už 16. jazzová (a tak trochu aj...
Ceny GRAMMY Awards 2020 boli rozdané. Výhercami sa stali aj Esperanza Spalding, Brad Mehldau, Randy Brecker, Chick Corea či Jacob Collier
Máme za sebou 62. ročník odovzdávania prestížnych cien GRAMMY Awards 2020, ktorého slávnostný...
"Bol to rasizmus!" Soweto Kinch hovorí o tom, ako mu zakázali vstúpiť do vagóna prvej triedy
Altsaxofonista Soweto Kinch, ktorý pred pár rokmi vystúpil na Trnavskom Jazzyku, sa prednedávnom...
V Banskej Bystrici zaznie naživo prvýkrát na Slovensku prvý legendárny album brazílskej bossa novy
V sobotu 15. februára sa v Banskej Bystrici uskutoční jedinečné podujatie s názvom...