Do Košíc mieri hudobná novinka: Festival Voicingers

Do Košíc mieri hudobná novinka: Festival Voicingers
Patrik Gömöri

Košické vydavateľstvo Hevhetia je v hudobnom priemysle a hlavne medzi svojími priaznivcami notoricky známe okrem iného aj svojou neortodoxnosťou a chuťou prinášať stale niečo nové. V rámci siedmeho ročníka Letného hudobného festivalu, ktorý vydavateľstvo každoročne organizuje prináša v týchto dňoch úplne nový format festivalu, ktorý má názov Voicingers.

Poslaním festivalu Voicingers je tvorba hudobných projektov, presahujúca všeobecne prijímanú schému umeleckých koncepcií, prinášajúcich originálne autorské diela a ich prezentáciu pred publikom a skupinou zahraničných promotérov. Pilotný ročník sa bude konať v priestoroch Kasární/Kulturparku od 21. do 25. mája. Festival vznikol v roku 2008 v poľskom baníckom meste Żory z podnetu speváka, multilingvistu a hudobníka Grzegorz Karnasa. Aj keď samotný názov je vlastne akronymom, ktorý vznikol spojením anglických slov voice (hlas) a singers (speváci), jeho zameranie je ďaleko širšie ako spev a práca s hlasom.

“Hlavnými piliermi festivalu Voicingers sú workshopy, spevácka súťaž a festivalové koncerty. Tie sa vzájomne prelínajú a tvoria synergiu obsahu, spolupráce a nových umeleckých impulzov. V Košiciach sa počas tohto pilotného ročníka nebude súťažiť. Chceme sa zamerať hlavne na to, aby sme mladým muzikantom a spevákom ponúkli iný ako školský pohľad na to, ako vzniká hudba,” priblížil zameranie festivalu Voicingers riaditeľ vydavateľstva Hevhetia Ján Sudzina.

Workshopy ponúkajú priestor deťom a žiakom (nielen hudobných) škôl rozvíjať svoje hudobné a umelecké schopnosti pod vedením špičkových lektorov z domácej, ale hlavne zahraničnej džezovej scény. Nevyučuje sa iba spev, ale aj ostatné hudobné či podporné elementy, ako sú rytmus, intonácia, harmónia, improvizácia, dýchanie, joga, psychohygiena, udržiavanie pohybového aparátu vo funkčnom stave a podobne.Od pondelka do stredy (21. – 23. 5.) sa budú jednotlivým skupinám (žiaci ZŠ a stredoškoláci) venovať lektori. Vo štvrtok a piatok sa budú pripravovať na svoje večerné vystúpenie pred verejnosťou, a samozrejme nebude chýbať ani koncert v podaní lektorov - hudobníkov, ktorí patria k stredoeurópskej jazzovej špičke. Žiaci ZŠ, stredoškoláci - konzervatoristi sa predstavia v Kasárňach/Kulturparku 24. a 25. mája o 18:00 hod. Po nich bude prvý finálový večer bude pódium patriť poľskému hudobníkovi Grzegorzovi Karnasovi z jeho projektom Karnas Formula a v nasledujúci sa predstaví ruská vokalistka a vokálna improvizátorka Alina Rostotskaya so svojou kapelou.

Tlačová správa

Esprit 2023

Galéria

unnamed.jpg

 

 

Ďalšie články

Jazz na Konzervatóriu v Košiciach: Saxofonista Ján Kopčák odovzdáva skúsenosti a vedomosti študentom
Ako študent sa vzdelával na prestížnych hudobných školách v Európe. Svoje skúsenosti a vedemosti sa...
Recenzia CD: Wicked Heads - Superheroes
The Cure, troška Nicka Cavea, experimentálny zvuk gitár a zvonkohier, charizmatický ženský...
Recenzia CD: Miloš Železňák, Anna a Vtáčiky
Ako neobyčajne znie názov tohto projektu Miloša Železňáka tak je aj jeho obsah ojedinelým,...
Recenzia CD: Kari Sál - Betesda
Prestížne obsadený album Betesda speváčky Kari Sál, vlastným menom Karina Srocka, je...
Týždeň slovenského jazzu: vokalisti
Dnes to bude stručnejšie, keďže zo spomenutej päťky som sa viacmenej dostal len k dvom albumom...
Týždeň slovenského jazzu: tradícia
Pomaly, ale isto sa blížime k Medzinárodnému dňu jazzu, ako aj k oslavám tohto sviatku...
ESPRIT - hlasovanie o najlepší domáci jazzový album je spustené!
Už o niekoľko dní sa dozvieme, kto získa prestížne ocenenie ESPRIT za najlepší slovenský jazzový...
UFMC: Brno zrejme opäť mnohým „nakopne prdel“
Neviem s tým nič robiť, ale Brno som si v poslednom období nesmierne zamiloval: počas celého roka...