Dve žiarivé dámy na jednom pódiu: Lizz Wright a jej predkapelou bude Katarzia!

Dve žiarivé dámy na jednom pódiu: Lizz Wright a jej predkapelou bude Katarzia!
Patrik Gömöri

Cyklus City Sounds of Bratislava prináša na Slovensko ďalšiu výnimočnú hudobníčku. Nádherný, plný hlas a živý bluesový prejav šmrncnutý gospelom, folkom a jazzom – to je mladá južanská speváčka a skladateľka Lizz Wright, ktorá príde čoskoro potešiť všetkých bratislavských milovníkov hudby svojím fantastickým, strhujúcim vystúpením na pódiu Ateliéru Babylon. 

 

Talentovaná speváčka študovala vokál na univerzite v rodnej Georgii, neskôr v New Yorku i vo Vancouveri. Jej hudobné korene sú však pevne zapustené v kostoloch južanského mestečka Hahira, kde ju spočiatku vodili rodičia (pastor a hudobná riaditeľka cirkvi) a neskôr ju pritiahol jej vlastný záujem o spievanie v zbore. V rodinnom dome mala zakázané počúvanie svetskej popovej hudby, takže ju mocne ovplyvnila cirkevná muzika, už ako malej jej učaroval jazz a blues. Na strednej škole dokonca získala svojím spevom celoamerickú hudobnú cenu. 

 

 

Prelomový koncert devätnásťročnej Lizz sa neodohral pred veľkým publikom – bolo to komorné vystúpenie v obyčajnom lokálnom bare, kde Lizz odpálila Amazing Grace v bluesovom duchu, a podľa vlastných slov sa v nej vtedy niečo pohlo; a cesta späť bola nemožná. 

 

Ako súčasť hudobného telesa In Spirit uchvátila Lizz odborné kruhy a to nielen spevom, ale už aj vlastnými kompozíciami. Inšpiruje ju Dianne Reeves, Abbey Lincoln a Nina Simone, prirovnávajú ju k Norah Jones či Sade, no Lizz má svoj vlastný hudobný rukopis a vokálny prejav: bohatý, čistý hlas s neprehliadnuteľným gospelovým backgroundom v sebe nezaprie ani klasické hudobné vzdelanie, ktoré mu dodáva istú precíznosť a pekný sofistikovaný lesk. 

 

 

Lizz Wright triumfálne debutovala v roku 2003 doskou Salt (vydavateľstvo Verve) a okamžite sa ňou zapísala ako hudobníčka, ktorú nejde natlačiť do jednej škatuľky. Začali sa hrnúť najrôznejšie ocenenia, umiestnenia v prestížnych rebríčkoch, a čoskoro aj medzinárodná sláva.

 

 

Odvtedy Lizz na niekoľkých ďalších sólových albumoch potvrdila svoju dravú lásku k všemožným žánrom a zároveň ľahkosť, s akou sa medzi nimi pohybuje. Temné, clivé lovesongy striedajú jazzové štandardy uchopené s nesmiernou bravúrou, potom prídu na rad rytmické bluesové pecky, rock či moderné r'n'b - Lizz je všestranná a elektrizujúca v ktorejkoľvek z hudobných polôh, ktoré si zvolí. Rada realizuje výlety do neznáma aj dojemné návraty domov. Sama tvrdí, že v tomto je jej hudba skutočne "americká" - pozbieraná zo všetkých kútov, s rovnakými právami a postavením. 

 

Na koncertnom vystúpení dostanú zaslúžený priestor aj Lizzini starostlivo zvolení kvalitní spoluhráči: Martin Kolarides - gitara, Nicholas D’Amato - basa a Kenny Banks - klávesy.

 

 

KATARZIA: Excentrický folk a krásne divná romantika

 

Pred vystúpením Lizz Wright publikum rozohreje svieži slovenský projekt Katarzia, ktorý od svojho relatívne nedávneho vstupu na scénu rozvíril miestne hudobné vody neošúchaným prejavom, zaujímavými textami a v neposlednom rade fascinujúcim zjavom: mladučká Katarína Kubošiová (26) skutočne vie, ako vizuálne zaujať. 

Pritom je však jasné, že jej "žiarivosť" nie je žiadnym samoúčelným pútaním pozornosti. Katarínin nespochybniteľný pesničkársky talent rýchlo zatieni aj akokoľvek excentrické outfity. 

 

 

Texty vraj začala písať ako trojročná, vtedy ešte s výdatnou babičkinou pomocou. V rodnej Nitre sa neskonale nudila, študijný pobyt v Amerike ju hudobne nasmeroval a vycibril jej osobný vkus. Prvú pesničku napísala práve v Štátoch a okúsila aj vystupovanie pred publikom. Po návrate sa neúspešne pokúšala stať herečkou, no zakotvila pri štúdiu scenáristiky. Chopila sa gitary (na ktorú hrá len amatérsky) a bez zbytočného ostychu sa začala prezentovať s vlastnými alternatívne-folkovými kompozíciami. 

 

Málokto na Slovensku nahral tak silný debut ako Katarzia. Generácia Y jej vyslúžil nomináciu na žánrové ceny RHA, ale hlavne vzbudil veľký záujem o koncerty nielen na Slovensku, ale aj v Čechách.

 

 

 Katarína je samouk a to jej dodáva odvahu nebyť dokonalou; je všelijaká, no zaručene nie nudná. Prvé vystúpenie absolvovala len so štyrmi pesničkami, dnes ich na konte nemá oveľa viac, no stala sa neuveriteľne žiadanou na malých koncertoch v kaviarňach či baroch, aj na väčších festivaloch. Surové, no hravé texty sú spievané či polohovorené detsky naturálnym hlasom, pričom pokrývajú témy od nešťastnej lásky až po vážne existencionálne otázky. Katarzia je vždy absolútne strhujúca, nedá sa nepočúvať a neobdivovať, je to zjav, ktorý sa oplatí sledovať.  Ak ste ju ešte nazažili naživo, máte sa naozaj na čo tešiť. 

 

Žiarivá jazzová hviezda Lizz Wright vystúpi 18. mája na pódiu spolu s našou momentálne najzaujímavejšou mladou pesničkárkou Katarziou od 19.00h.

 

Tlačová správa

Galéria

Lizz Wright_small.jpg
Katarzia - small.jpeg

 

 

Ďalšie články

Di Meola a Rubalcaba naplnili obrátenú pyramídu
Al Di Meola & Gonzalo Rubalcaba, 15.11.2013 Slovenský rozhlas, Bratislava   Nezabudnuteľnú...
Brian Blade: Aj pri odlišných názoroch nás spája ľudskosť
Náš rozhovor s bubeníkom Brianom Bladeom je vyústením dlhoročného záujmu o jeho osobu a ...
Cassandra Wilson priniesla Bratislave hudbu tvorenú srdcom
11.december 2014, Nová Scéna, Bratislava   Bohatú koncertnú sezónu prišla do Bratislavy...
Reportáž: Ako Victor Wooten opäť nadchol Bratislavu
Po niekoľko-hodinovom státí s natiahnutým krkom, snažiac sa cez more hudbychtivých hláv zachytiť čo...
Projekt We Europe: veľký medzinárodný jazzový koncert online a zadarmo
Koncert We Europe je ambicióznym online projektom spájajúcim rôzne kúty Európy aj zaoceánskej...
K histórii slovenského jazzu - VII. časť
V seriáli  'K histórii slovenského jazzu' sa budeme stretávať s textom obšírnejšie spracovanej...
VRAVELO SA V COTTON CLUBE: Hi - De - Ho - Man
"Vravelo sa v Cotton Clube" je séria príbehov z obdobia jazzového veku. Sám F. Scott Fitzgerald by...
Hudobný život: aprílová Hudobná dielňa prináša akustický funk Stana Palúcha
Ďalšiu hudobnú dielňu v časopise Hudobný život pripravil výnimočný hudobník, huslista a...