Galéria jazzových trombónistov: Frank Rosolino

Galéria jazzových trombónistov: Frank Rosolino
jazz.sk

Frank Rosolino (*20.8.1926 - †26.11.1978), patrí medzi najvýznamnejších amerických jazzových trombónistov, najmä v žánri bebopu a hardbopu.

Narodil sa v USA, v Detroite (štát Michigan). S hudbou začal ako 9- ročný, keď sa začal učiť na gitare. Ako 14 ročný „presedlal“ na trombón a bol prijatý na strednú školu, kde hral v malých formáciách napr. s Milt Jacksonom. Školu nedokončil. V priebehu 2. svetovej vojny bol prijatý do armády a bol členom armádneho orchestra.

Po návrate z armády pokračoval v Detroite v hudobnej činnosti, ale najvýznamnejšie ho ovplyvnilo a poučilo „vzdelanie ulice“, t.j. počúvanie živých koncertov v miestnych kluboch Ballroom a Bluebird. Tu hrali mnohí už renomovaní jazzmeni napr. bratia Hank, Thad a Elvin Jonesovci, Tommy Flanagan, Kenny Burrell, Paul Chambers. Neskôr to boli návštevy v jazzových kluboch na 52. ulici v NY, kde chodil počúvať Charlieho Parkera. V týchto rokoch už Frank Rosolino bol členom a hrával v bigbandoch Boba Chestera, Glena Graya, Tonyho Pastora, ale najvýznamnejší boli Gene Krupa and Stan Kenton.

Po období účinkovania v orchestri Stan Kentona sa odsťahoval do Los Angeles, kde sa usadil a hral v orchestri Howard Rumsey's Lighthouse All-Stars (1954–1960). Popri svojom angažmáne v orchestri, bol Rosolino ale veľmi aktívny a činný aj ako štúdiový hráč a spolupracoval a nahrával s takými osobnosťami ako Frank Sinatra, Sarah Vaughan, Tony Bennett, Peggy Lee, Mel Tormé, Michel Legrand, Quincy Jones a ďalší. Tiež spolupracoval s filmovými spoločnosťami a nahrával filmovú hudbu k mnohým – aj veľmi významným filmom. Okrem toho, že FR bol skvelým sólistom na trombóne, bol aj výborný jazzový spevák a v mnohých jeho nahrávkach náruživo a strhujúco scatuje.

Žiaľ, život Franka Rosolina sa skončil predčasne (52) a neuveriteľne tragicky – v roku 1978, potom ako zastrelil svojich dvoch synov (!), sám spáchal samovraždu.

           

Frank Rosolino je pre mňa obzvlášť obľúbený trombónový favorit. S jeho nahrávkami som sa stretol už pred mnohými rokmi a okamžite ma nadchol jeho absolútne skvelý a brilantný štýl hry na trombóne a to nielen pre čistú a bravúrnu technickú hru, ale aj jeho krásny prednes a invenciu v celom enormnom rozsahu. Istota jeho sól najmä vo vysokých “stratosferických” polohách je fascinujúca a jeho LP, ktoré nahral s účelovo postaveným “all stars” trombónovým bigbandom a kde hrajú 12-ti trombónoví velikáni (on sám hrá 1.trombón vo výškových partoch) v skvelých aranžmánoch, tak to LP som skoro zodral…

Frank Rosolino – to sú dole všetky klobúky!

 

Vlado Vizár

Galéria

Frank Rosolino a Carl Fontana.jpg
Frank Rosolino a Clark Terry.jpg
Frank Rosolino a Lighthouse All-Stars.jpg
Frank Rosolino v Ľubľane.jpg

 

 

Ďalšie články

Rozhovor s jedinečným československým triom Szaturma: o inšpiráciach, debutovom albume a blížiacom sa krste na JazzFestBrno
Za necelé tri roky svojho pôsobenia si trio Szaturma stihlo vybudovať svoj vlastný hudobný jazyk...
Hudobný darček pre milovníkov world music: Akordeonista Jean-Louis Matinier a gitarista Kevin Seddiki vystúpia v Bratislave
V sobotu 14. marca vystúpi v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca výnimočné hudobné duo z...
Sisa Fehérová a Cha bud: Skladba Holúbky spojili košických hudobníkov proti extrémizmu
“Môj milý, holubičí národ, sľúbili sme si vydržať,” refrén pesničky odkazuje hneď k dvom silným...
CD Perforomances: Vzrušujúci výlet skrz tvorbu Ľuboša Šrámeka
Klavirista, skladateľ, aranžér, pedagóg a producent Ľuboš Šrámek patrí k jedným z...