Hanka G Band v SRo: Americko-slovenská kapela priniesla závan jazzu z New Yorku

Hanka G Band v SRo: Americko-slovenská kapela priniesla závan jazzu z New Yorku
Dávid Oláh
Vynikajúca slovenská speváčka Hanka Gregušová už dva roky žije a aktívne pôsobí v New Yorku. Jej návšteva Slovenska bola spojená s koncertným turné začiatkom novembra. Hanka dala dokopy veľmi zaujímavých hudobníkov, ktorých umenie si mohli vypočuť fanúšikovia jazzu v rôznych mestách Slovenska. Úvodný koncert sa uskutočnil v bratislavskom Slovenskom rozhlase v malom štúdiu.
 
Hanka G si do svojej kapely pozvala dve významné osobnosti svetového jazzu – bubeníka Taru Alexandra a kontrabasistu Reggie Workmana. Na klavíri dopĺňal tento band excelentný Ondrej Krajňák. Úvodný príhovor mal saxofonista Nikolaj Nikitin, ktorý s humorom a v dobrej nálade predstavil kapelu a privítal ju na pódiu.
 
Traja elegáni a jedna dáma v krásnych šatách s radosťou odštartovali svoj koncert. Repertoár večera bol tvorený skladbami z albumov „Twin Flame“ a „Essence“. V úvode odzneli „Sľúbil sa mi milý“ a „Červené Jabĺčko“. Išlo o pôsobivý štart koncertu. Hanka G sa počas svojho pôsobenia v New Yorku posunula o veľký krok vpred po každej stránke. Jej krásna farba hlasu vyniká vo všetkých polohách, čo je spôsobené vycibrenou technikou, rezonanciou a prácou s dynamikou. Okrem jej skvelého spevu bol vplyv New Yorku badateľný aj na jej pódiovom prejave a celkovej uvoľnenosti. Hanka si užívala každý jeden tón, ktorý zaspievala a s radosťou túto emóciu prenášala na obecenstvo. Veľmi dobre zvláda aj „bopový language“, čo dokázala v jazzovom štandarde „How High The Moon“. Okrem témy tu totiž aj zascatovala chorus logických a dobre zafrázovaných liniek. Slovenská ľudovka a bebop sa na koncerte striedal so soulovým, popovým a bluesovým „playlistom“ z albumu „Twin Flame“. 
 
 
Hankino sprievodné trio predviedlo napriek únave z príletu a krátkemu času na skúšanie (Hanka pri konferovaní prezradila, že iba deň pred prvým koncertom priletela spolu s jej dvomi kolegami do Bratislavy) kompaktný výkon. Ondrej Krajňák nechal na pódiu všetko, hral až doraz svojich síl, čo je u neho dobre známe. Virtuózne improvizácie striedal s jemným sprievodom plným lyriky a priestoru. Krajňák a Gregušová sú ostrieľanou dvojicou, ktorá do seba bezchybne zapadá. Tento fakt potvrdili hlavne témy hrané iba v komornej zostave dua. Reggie Workman napriek svojmu vysokému veku predviedol krásny výkon. Táto legenda jazzového kontrabasu miluje hudbu a neustále ňou žije. Spolu s Tarum Alexandrom k nám zavial vánok z New Yorku. Workman, Krajňák a Alexander vytvorili unikátne trio, ktoré na jednej strane podporilo a vyzdvihlo Hanku ako sólistku, ale aj predviedlo výborný inštrumentálny výkon. 
 
Všetci záujemcovia a hudobníci si mali možnosť vďaka špeciálnemu Večernému jazzovému ateliéru pod vedením tejto kapely vypočuť originálne historky o tom, aké je to hrať s Johnom Coltraneom, o vývoji jazzu, o samotných princípoch hrania jazzovej hudby, alebo o newyorskej jazzovej komunite a jej živote v minulosti a súčasnosti. Kto na masterclass neprišiel, môže ľutovať.
 
  
Úvodný koncert v SRo sa niesol v skvelej atmosfére za čo vďačíme Hankinmu moderátorskému talentu. Jej úprimné slová vďaky a radosti, že po dlhej dobe vystupila doma na Slovensku boli naplno precítené aj v jej hudbe. Hanka sa pomaly ale isto mení na „černošskú speváčku“. Veľmi sa teším z jej úspechov a som zvedavý aký bude jej ďalší hudobný vývoj.
 
Dávid Oláh
Foto: Barbora Dolinajová

Galéria

45433136_10217348545082920_4269537245611950080_o.jpg
45455333_10217348531282575_3383696134823215104_o.jpg
45464344_10217348531082570_2703825656797462528_o.jpg

 

 

Ďalšie články

Reportáž: Rado Tariška a jeho dramaturgicky pestrý Radio Band
Vo štvrtok 18. 5. 2017 sa v Divadle Aréna opäť uskutočnil zaujímavý jazzový koncert. Fenomenálny...
Splnený sen pre Hanku Gregušovú: Odchádza spievať a žiť do New York City
Zhruba o mesiac sa pre Hanku Gregušovú začne nová etapa jej života - podpísala zmluvu o zastupovaní...
Víkend na Liptove patril jazzu
V dňoch 25. – 27. 2014 sa konal jubilejný, 10. ročník Mikulášskeho jazzového festivalu....
Večer najlepšieho slovenského jazzu po prvýkrát v televízií: Esprit 2017 v nedeľu na Dvojke
Tí z vás, ktorí osobne nestihli, alebo by si radi pripomenuli tohtoročný Esprit 2017, slávnostný...
Šampiónom jubilejného Jazz START UP sa stáva...
V nedeľu 18. decembra budú mnohí s napätím sledovať futbalové majstrovstvá a čakať na nového...
Prebieha zbierka na podporu legendárneho bubeníka Victora Lewisa
Spike Wilner, vlastník newyorských klubov Mezzrow a Smalls Jazz Club, založil dobrovoľnú zbierku...
Nielen za jazzom do Blue Note
Boli ste už niekedy vo vynikajúcom slovenskom jazzovom klube? No dobre – skutočný jazzový klub na...
Cena ESPRIT alebo čo sa urodilo v roku 2022
Po minuloročnom vyhlásení ceny ESPRIT máme pred sebou jedenásty ročník tohto podujatia....