Jazzman mnohých tvárí: Po tridsiatich albumoch Steve Coleman opät koketuje s mainstreamom

Jazzman mnohých tvárí: Po tridsiatich albumoch Steve Coleman opät koketuje s mainstreamom

Steve Coleman je jeden z najdôležitejších hudobníkov, o ktorom ste pravdepodobne nikdy nepočuli. Počas posledných troch dekád bol pritom leaderom na úctyhodných tridsiatich albumoch a vychoval generáciu mladých hudobníkov, ktorí sú v súčasnosti už v očiach verejnosti známejší ako on sám. Napriek tomu v posledných rokoch pribúda na sláve aj Colemanovi - v posledných dvoch rokoch bol ocenený spoločnosťou Guggenheim fellowship, získal cenu Doris Duke-a a grant organizácie MacArthur. Najnovšie sa pripravuje na rezidenciu v legendárnom klube Stone v East Village so svojou dlhoročnou kapelou.

 

Saxofonista, ktorý pred pár dňami oslávil 60. narodeniny, je skutočne pre mainstreamového poslucháča veľkou neznámou. Steve Coleman sa narodil v Chicagu, kde vyrástol na mixe funku, soulu a nahrávok Charlie Parkera, ktoré vyhrabal v ocovej skrini. Na saxofón začal hrať ako 14-ročný a v 1978 sa vo veku 22 rokov presťahoval do New Yorku, kde po krátkej dobe získal angažmá s najvýznamnejšími hudobníkmi vtedajšej jazzovej avantgardy, ako napríklad Cecil Taylor, Sam Rivers, Dave Holland a David Murray. Neskôr sa pridal ku skupine mladých inovatívnych muzikantov, ktorí tvorili nové kombinácie improvizácie a štruktúr. Niektorí z členov sa po čase oddelili, aby sa sústredili na svoje sólové kariéry, klaviristka Geri Allen, speváčka Cassandra Wilson aj saxofonista Greg Osby sa stali známymi hviezdami na jazzovom nebi. Coleman ostal mimo záujem mainstreamovej verejnosti - jeho spolubývajúci, gitarista Lonnie Plaxico o ňom povedal, že jeho hudba je príliš divná na to, aby sa uchytila a Cassandra Wilson sa sťažovala, že vokálne party, ktoré pre ňu napísal, sú "nespievateľné".

 

V súčasnosti začína Steve Coleman celomesačnú koncertnú rezidenciu v legendárnom klube Stone v East Village, NYC, kde bude hrať takmer každú noc so svojim stabilným kvintetom, Five Elements. Koncertná séria je spomienkou na dávne časy, keď umelci ako John Coltrane alebo Thelonious Monk obsadili koncertné pódiá v kluboch ako Five Spot alebo the Half Note aj na niekoľko mesiacov, aby mohli systematicky pracovať na svojich nových výtvoroch.

 

Steve Coleman & Five Elements: Live at Cully Jazz Festival 2013

 

Najnovšie albumy Steve Colemana The Mancy of Sound (2015), Functional Arrythmia (2013) a Synovial Joints (2011) predstavujú plynulý hudobný jazyk, na ktorom s kapelou Five Elements pracuje už niekoľko desaťročí.  Leader spolu s trubkárom Jonathan Finlaysonom, gitaristom Miles Okazakim, basistom Anthony Tiddom a bubeníkom Sean Rickmanom prinášajú kombináciu hudobnej ezoteriky, free jazzu a prepracovanej výstavby jednotlivých skladieb.

 

Ako sa o Colemanovi vyjadril legendárny bubeník Billy Hart, ktorý ho najal ako spoluhráča ešte v skorých 80. rokoch: "Steve Coleman je prvý zo svojej generácie, kto dal dokopy všetky potrebné vplyvy - všetkú hudbu, ktorá až doteraz vznikla. Jeho vlastný vplyv spočíva v spôsobe, ktorým tieto veci pospájal, z hlbokej znalosti tradície a cez svoj vlastný originálny sound."

 

Zdroj: nytimes.com

Autor: Martin Uherek

Foto: Tina Fineberg, New York Times

 

 

Ďalšie články

Zomrel saxofonista Lubomír Tamaškovič
Jas, to znamená pôvodné, silné svetlo. Možno, že raz či dvakrát sa mi tak podarilo zahrať, ešte na...
Jazzové vtipy :-)
K letnému dovolenkovému obdobiu patrí relax a uvoľnenie. Preto nachvíľu odbočíme od „...
Etta James – Radosť, bolesť, horkosť i utrpenie 3/3
Pokračovanie druhého dielu:          Etta James sa pretransformovala na...
Monkovu súťaž vyhráva po prvýkrát v kategórii nástrojov žena!
Jedna z najprestížnejších jazzových súťaží na svete Thelonious Monk International Jazz Competition...
Vydavateľstvo Real Music House pokračuje v projekte workshopov RMH Academy
Bratislavské vydavateľstvo prichádza s druhou sériou hudobných workshopov. Špičkoví lektori z...
City Sounds Festival pridáva ďalší koncert unikátneho zoskupenia Janoska Ensemble s legendárnym akordeonistom Richardom Gallianom
Jedinečný koncert s  puncom svetovej premiéry. Posledné roky si ich koncerty na Slovensku...
Mikulášska nádielka hudby na Gypsy Jazz Festivale: Zvučné mená, dva skvelé žánre a mimoriadna atmosféra
Geniálnu myšlienku spojiť jazz s cigánskou hudbou dostal hudobník Milo Suchomel už pred ôsmimi...
Swingujúce Vianoce: Nový vianočný album od slovenského swingového orchestra Fats Jazz Band je na svete
Nie je jednoduché vydať album s vianočnými piesňami, ktorý by nebo gýčový alebo presladený....