Jazzman týždňa: Cécile McLorin Salvant

Jazzman týždňa: Cécile McLorin Salvant
“Takáto speváčka prichádza raz za generáciu,” vyjadril sa o nej Wynton Marsalis. V jej hlase nemožno nepočuť odkaz kráľovien spevu zlatej éry jazzu. Duch Elly Fitzgerald a Billie Holiday je v prejave tohtotýždňovej jazzmanky cítiť, no napriek tomu sa zďaleka nejedná a prosté kopírovanie tradície. Cécile McLorin Salvant z jazzovej tradície jasne vychádza, no zároveň do nej vdychuje čerstvý závan súčasnosti.
 
Narodila sa 28. Augusta 1989 v meste Miami na Floride. Jej otec, ktorý je doktor, pochádza z Haiti a jej mama, riaditeľka francúzsko-anglickej bilingválnej školy, je Francúzka. Salvant sa začala učiť hrať na klavíri už ako päťročná a o tri roky neskôr začala spievať v speváckom zbore vo svojom rodnom meste. Spev ju zaujal a začala chodiť na súkromné hodiny.
 
“Mala som šťastie, že som vyrastala v dome, kde sa počúvali rôzne druhy hudby. Počúvali sme hudbu z Haiti, hip hop, soul, tradičný jazz, gospel, kubánsku hudbu a tým sa zoznam nekončí. Keď máte k takémuto čosi prístup ako dieťa, otvára vám to brány do sveta.”
 
V roku 2007 sa speváčka presťahovala do Francúzska. Popri práve tam študovala aj klasický spev. Pohybovala sa v južnom Francúzsku v okolí Marseille, kde sa spoznala so svojim budúcim učiteľom Jean-Francois Bonnelom. Vďaka nemu sa mohla dostať do sveta improvizácie a spievať so svojou prvou kapelou. Jej láska k jazzu teda rozkvitla vo Francúzsku.
 
V roku 2010 vydala svoj prvý album “Cécile & the Jean-Francois Bonnel Paris Quintet,” vtedy ešte bez podpory vydavateľstva. Ako 21-ročná sa však zúčastnila speváckej súťaže Theloniousa Monka a víťazstvo v nej jej zabezpečilo zmluvu s Mack Avenue Records. Pod hlavičkou tejto spoločnosti napokon vydala ďalšie dva albumy. Prvý z nich, ktorý vyšiel v roku 2013, nesie názov “WomanChild” a vyslúžil si nomináciu na Grammy za najlepší vokálny jazzový album. Druhý album “For One to Love,” ktorý vyšiel v roku 2015, sa tentokrát zlatej sošky už dočkal. O dva roky neskôr si Cécile tento veľký úspech zopakovala s dielom “Dreams and Daggers.”
 
Salvant hovorí, že jej najväčším vzorom je speváčka Sarah Vaughan, ktorú so záujmom počúvala už ako dieťa. Svoj štýl opisuje ako kombináciu jazzu a blues s divadelnými prvkami. Svoje skladby si skladá a textuje sama a spieva po anglicky, francúzsky, ale aj španielsky. Teší sa popularite v Spojených štátoch i Európe a vystupuje po boku rôznych významných umelcov. Má však aj svoju domovskú kapelu, ktorú tvoria klavirista Aaron Diehl, basista Paul Sikivie a bubeník Lawrence Leathers. Paradoxom je, že speváčka sa nerada počúva. Možno aj preto mnoho skladieb na svojich albumoch nahrala naživo, takpovediac “z prvej.”
 
O jej kvalitách sa koniec koncov môžete presvedčiť sami, napríklad aj na jej novom CD s názvom “The Window,” na ktorom ju doprevádza klavirista Sullivan Fortner. Jeho doprovod je mimochodom minimálne tak úžasný, ako prejav tejto mladej jazzovej divy. Určite si ju a jej podmanivé “fitzgeraldovské” vibráto nenechajte ujsť.
 
 
Zdroj: Wikipedia

 

 

Ďalšie články

Jazzman týždňa: Herbie Hancock
  Herbie Hancock je americký klavírista, klávesista, skladateľ a v súčasnosti...
Umenie plné protikladov: Svetoznáma jazzová speváčka Cecile McLorin Salvant neznáša svoj vlastný spev
Keď bol posledný album "Dreams and Daggers" Cecile​ McLorin​ Salvant nominovaný na ocenenie Grammy...
Jazzman proti modernej hudbe: Wynton Marsalis tvrdí, že Hip Hop robí v súčasnej dobe veľkú škodu
Svetoznámy jazzový trubkár Wynton Marsalis v nedávnom interview pre Washington Post nešetril...
60. ročník Grammy pozná svojich víťazov: Nechýba medzi nimi John McLaughlin či Christian McBride
Jubilejný 60. ročník najprestížnejších ocenení v oblasti hudby iba pred pár dňami zverejnil víťazné...
Jazz START UP vám môže dať krídla
Viaceré okolností naznačujú, že domácim jazzovým umelcom začína „ísť karta“: speváčka Kristína...
Ak hľadáte niečo inšpiratívne. Tolyqyn: Silver Seed
Som presvedčený o tom, že s odstupom storočí (ak to teda vôbec bude generáciám po nás...
Zahraničné úspechy Manuše Júlie Kozákovej
Speváčka Júlia Kozáková je známa predovšetkým vďaka debutovému albumu „Manuša“ (2022), ktorý získal...
City Sounds Festival jubiluje
Už zajtra budú organizátori i priaznivci bratislavského City Sounds Festivalu fúkať sviečky na...