Jazzman týždňa: Eric Dolphy

Jazzman týždňa: Eric Dolphy

Jedným z najosobitejších úkazov jazzu 60. rokov bol saxofonista, basklarinetista a flautista, ktorý svojou hrou chcel imitovať spev vtákov a mal absolútne originálny prístup ku harmónii a tvoreniu melódií. Ovplyvnený free jazzom Ornetta Colemana, ale aj bebopovým jazykom Charlieho Parkera, Eric Dolphy sa na avantgardnej scéne ustálil ako dobrodružný hráč a jeho služby využívali mnohé známe mená, medzi inými John Coltrane a Charles Mingus. Jeho plodný život skončil kvôli jednoduchému nezáujmu doktorov a jeho smrť na nemocničnom lôžku bola tragédiou pre celý jazzový svet.

 

Eric Allan Dolphy Jr. sa narodil 20. júna 1928 v Los Angeles v Kalifornii a hudbe sa začal venovať už odmalička. Ako 6-ročný začal hrať na klarinet, už o rok hral v školskej kapele a postupne prerástol jeho záujem aj na hoboj, flautu a hlavne alt saxofón, pričom mu učarovala najmä hudba Charlie Parkera. Prvýkrát sa na jazzovej scéne preslávil ako člen kvinteta bubeníka Chica Hamiltona a koncom 50. rokov sa rozlúčil so svojou domovinou a presťahoval sa do New York City. 

 

Medzi jeho prvých významných spolupracovníkov patril basista a kapelník Charles Mingus, v Mingusovej kapele nahral saxofonista počas nasledujúcich rokov niekoľko albumov - Pre-Bird (1960), Charles Mingus Presents Charles Mingus (1960), Mingus Mingus Mingus Mingus Mingus (1963), Revenge (1964) a odohral množstvo živých koncertov. Ďalším významným obdivovateľom a spoluhráčom bol saxofonista John Coltrane, ktorý ho v roku 1961 pozval do svojej kapely a spoločne odohrali európske turné, v súčasnosti považované za významný míľnik moderného jazzu 60. rokov. Dolphy taktiež pôsobil na viacerých Coltranových albumoch, okrem iných Olé Coltrane (1961) a Africa/Brass (1961).

 

Popri hosťovaní v iných kapelách mal Dolphy aj svoju vlastnú víziu a tú prezentoval na svojich albumoch, prevažne orientovaných smerom medzi hardbopom a free jazzom. Už v roku 1960 nahral Outward Bound (1960), o rok neskôr Out There (1961), potom Far Cry (1962) a následne svoj posledný a najvýznamnejší album Out to Lunch! (1964), na ktorom spoločne s ním pôsobia podobne zmýšľajúci významní jazzmani 60. rokov - Freddie Hubbard, Bobby Hutcherson, Richard Davis a Tony Williams.

 

V roku 1964 mal Eric Dolphy 36 rokov, rozbehnutú kariéru, plánoval svadbu s klasicky študovanou tanečníčkou Joyce Mordecai a nadchádzajúce turné po Európe s Charlesom Mingusom malo byť jeho posledným - basistovi totiž pred odchodom oznámil, že chce ostať natrvalo žiť v Európe. Všetky jeho plány však zmenil osudný deň, 29. jún 1964. Na jednom z koncertov v Berlíne odpadol a bola privolaná záchranka. Lekári sa však pri pohľade na saxofonistu rozhodli neurobiť mu krvné testy - na základe stereotypov o černošských jazzových hudobníkoch predpokladali, že jeho kolaps bol spôsobený drogami a tak mu nasadili infúzie a nechali ho na nemocničnom lôžku, aby drogy "vyležal". Eric sa však heroínu ani iných drôg nikdy nedotkol, v skutočnosti bol silným diabetikom. Upadol do diabetickej kómy a o niekoľko hodín bez opatery na nemocničnom lôžku zomrel.

 

Táto tragédia silno zasiahla všetkých, ktorý Dolphyho poznali. Jeho niekoľkoročný spoluhráč, trubkár Ted Curson to zhrnul nasledovne: "Táto správa ma skutočne zlomila. Ericovi prišlo zle, keď hral v berlínskom klube a keďže bol černoch a jazzový hudobník, automaticky si mysleli, že je narkoman. Eric pritom nijaké drogy neužíval. Mal cukrovku - všetko, čo mali urobiť, je jeden krvný test a zistili by to. Jeho smrť nemala nijaký zmysel. Podali mu detoxikačné látky a on zomrel a do toho klubu v Berlíne už nikto nikdy neprišiel."

 

Zdroj: wikipedia.org

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Zomrel saxofonista Lubomír Tamaškovič
Jas, to znamená pôvodné, silné svetlo. Možno, že raz či dvakrát sa mi tak podarilo zahrať, ešte na...
Monkovu súťaž vyhráva po prvýkrát v kategórii nástrojov žena!
Jedna z najprestížnejších jazzových súťaží na svete Thelonious Monk International Jazz Competition...
Taliansko-slovenský jazzový večer predstavil hudbu dvoch saxofonistov
Streda 5. februára patrila jazzovému saxofónu. Na pódiu bratislavského Ateliéru Babylon sa totiž...
Recenzia CD: Ľuboš Šrámek/Nikolaj Nikitin - Altar
Zainteresovanému poslucháčovi domácej jazzovej scény mená Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek netreba...
Súťaž Jazz START UP hľadá nové talenty: Vyhrať môžu šnúru koncertov, aj debutový album
Už po siedmykrát spúšťa portál Jazz.sk v spolupráci s Rádiom Devín súťaž pre mladé jazzové talenty...
CD Root System: Kontrabasista Peter Korman prináša unikátny prístup k modernému mainstreamu
Kontrabasista Peter Korman, ktorý patrí k súčasnej vychádzajúcej generácii jazzových hudobníkov...
Doktor z Jurského parku opäť ako jazzman: Jeff Goldblum zverejnil singel z pripravovaného druhého jazzového albumu
Na začiatku tohto roka prekvapil herec Jeff Goldblum verejnosť vydaním svojho prvého jazzového...
Súťaž o 2 x 2 vstupenky na koncert izraelského mandolinistu Avi Avitala na záverečnom koncerte Konvergencii
Prinášame vám súťaž o 2 x 2 vstupenky na záverečný koncert medzinárodného festivalu komornej...