Jazzman týždňa: Joseph "King" Oliver

Jazzman týždňa: Joseph "King" Oliver

Jeden z prvých významných trubkárov v histórii jazzu, novátor v používaní dusítiek a hlavný mentor a učiteľ legendárneho Louisa Armstronga. Bol zrejme najdôležitejším kapelníkom hot jazzu a jeho štýl hry ho predurčil za prvý smerodajný vzor pre mladých trubkárov. Ako povedal sám Louis: "Keby nebolo Joe Olivera, neexistoval by jazz, ako ho poznáme dnes."

 

Joseph Nathan "King" Oliver sa narodil 19. decembra 1881 v meste Aben, štáte Louisiana v USA. Spolu s rodinou sa už ako mladý presťahoval do neskoršieho epicentra hot jazzu, prístavného mesta New Orleans. Na začiatku sa učil hrať na trombón, neskôr ho vymenil za kornet. Počas rokov 1908 až 1917 hrával Oliver v neworleánskych "dychovkách" a tanečných zoskupeniach, okrem iného aj v známej kontroverznej štvrti Storyville. Jeho spoločná kapela s trombonistom Kid Orym bola považovaná za jednu z najlepších počas celého začiatku 20. storočia.

 

Na jednej tanečnej zábave, kde Joe Oliver hral, sa strhla bitka a polícia zatkla aj jeho, jeho kapelu a ostatných bitkárov. Tento incident spolu so správami o zatvorení štvrte Storyville spôsobili, že sa trubkár spolu so svojou ženou a dcérou rozhodol v roku 1918 odsťahovať z rasovo segregovaného New Orleans do liberálnejšieho Chicaga. Práve tu sa s ním neskôr mal možnosť stretnúť mladý Louis Armstrong, ktorého Oliver ako talentovaného mladíka zobral do svojej novej kapely. Spolu s Armstrongom na druhom kornete, Baby Doddsom na bicích, Johnnym Doddsom na klarinete, Lil Hardin (neskôr sa stala Armstrongovou ženou) na klavíri, Honoré Dutreym na trombóne a Williamom Manuel Johnsonom na kontrabase sa "King Oliver and his Creole Jazz Band" stala najuznávanejšou kapelou hot jazzu. Ich nahrávky z roku 1923 pre vydavateľstvá Gennett, Okeh, Paramount a Columbia Records potvrdzujú, že išlo o skutočné majstrovstvo neworleanskej kolektívnej improvizácie a dixielandu, ktoré spoločne priblížili širokej verejnosti.

 

V druhej polovici 20. rokov rozšíril Oliver svoju kapelu na 9 členov a premenoval ju na "King Oliver and his Dixie Syncopators". Tu začal hrávať viac písaných aranžmánov, obohatených o jazzové sóla. Žiaľ, koncom desaťročia začal "King" Oliver bojovať so zdravotnými problémami, konkrétne ochorením ďasien, ktoré mu značne komplikovalo hranie. Spolu s ekonomickou krízou a neskôr pokročilým štádiom ochorenia periodontitis sa realizácia každého jedného koncertu stala neuveriteľne náročnou a v roku 1937 prinútila Olivera ukončiť svoju hudobnú kariéru.

 

Po "Kingovi" Oliverovi ostali viaceré skladby, ktoré sa hrávajú dodnes, medzi nimi "Dippermouth Blues", "Sweet Like This", "Canal Street Blues" a "Doctor Jazz". Počas svojej kariéry preslávil používanie dusítiek, vrátane všetkých zvláštných materiálov, ktoré sa používajú pri hre na trúbku dodnes. Taktiež bol jedným z prvých experimentátorov s tzv. "wah-wah" štýlom, ktorý je zdokumentovaný na nahrávke "Wa Wa Wa" z roku 1926. Jeho žiak a chránenec Louis Armstrong v Oliverovom štýle pokračoval a obohatil ho, prostredníctvom čoho sa stal jedným z najvýznamnejších a najznámejších trubkárov v histórii jazzu. Odkaz King Olivera teda ostáva večne živý a počuť ho môžete všade - bez neho by totiž jazzová trúbka znela v súčasnosti zrejme úplne inak.

 

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Július Baroš Quintet navštívil v rámci slovenského tour aj Banskú Bystricu
V stredu, 2. októbra 2013 mali priaznivci jazu v Banskej Bystrici ďalší sviatok. V...
Top 5: Jazzová trúbka na všetky spôsoby
Skutočná ikona i symbol jazzu, krása tohto nástroja možno tkvie aj v kontraste jeho na prvý pohľad...
VRAVELO SA V COTTON CLUBE – Volanie Džungle
"Vravelo sa v Cotton Clube" je séria príbehov z obdobia jazzového veku. Sám F. Scott Fitzgerald by...
Report: Nikolaj Nikitin feat. Patches Stewart v Hlave 22
Na sklonku minulého roku sa popredný slovenský saxofonista Nikolaj Niktin vybral do štúdia, aby...
Mladí ladí dětem a ich Hudební cesta světem: Český projekt pripravil (nielen) pre deti sériu náučných videí
Mladí ladí dětem je vzdelávací program medzinárodného festivalu Mladí ladí jazz určený deťom a ich...
Zomrel skladateľ a aranžér par excellence. Sammy Nestico sa dožil 96 rokov
Tvorba nadčasovej hudby bola celoživotným poslaním osemdesiatročnej kariéry uznávaného skladateľa a...
V Česku vzniklo nové hudobné vydavateľstvo: Ma Records prináša jazzovú, improvizovanú a experimentálnu hudbu
Vydáním dvojalba Anchors & Hearts Pavla Zlámala a jeho kvartetu PQ zahájil na konci loňského...
Smutný záver roka 2020. Zomrel kontrabasista a Brubeckov spoluhráč Eugene Wright
Záver roka 2020 priniesol ďalšiu smutnú udalosť vo svete jazzovej hudby. V krásnom veku 97 rokov...