Komponovanie pre sláčikové teleso - Bill Laurance & The Untold Orchestra: Bloom

Komponovanie pre sláčikové teleso - Bill Laurance & The Untold Orchestra: Bloom
Miroslav Halak

Snarky Puppy sa stali priam davisovským inkubátorom talentov medzinárodnej jazzovej scény prvej polovice 21. storočia. Okrem kapelníka Michaela Leaguea sa totiž v úlohe sólistov etablovali hudobníci ako Mark Lettieri, Larnell Lewis či Cory Henry. Ďalší tucet spoluhráčov tohto veľkoformátového fusion projektu je vyhľadávanou partiou mnohých hudobných počinov naprieč žánrovým spektrom. Medzi inštrumentalistov z prvého radu, teda z tých, ktorí spečatili vplyv Snarky Puppy ako trend udávajúcej kapely našich dní, patrí jednoznačne hráč na klávesových nástrojoch Bill Laurance. Od roku 2014 a jeho sólového albumu "Flint" je už aj on sám značkou, ktorou sa pýši nejeden prestížny jazzový festival a začiatkom roka 2024 vystúpil napríklad aj na JazzFestBrno.

 

Album "Bloom" (ACT Music) je už trinástym sólovým počinom tohto anglického klaviristu, skladateľa a producenta. Okrem samotného skladateľa všetkých deviatich inštrumentálnych kompozícií na ňom účinkuje 18-členný sláčikový The Untold Orchestra sídliaci v severoanglickom Manchestri. Bez rytmickej sekcie sa Bill Laurance podľa vlastných slov pokúsil rozvinúť svoj hudobný pôvod v klasickom akustickom klavíri a dať najavo svoju inklináciu k tvorbe Antonia Vivaldiho, Dmitrija Šostakoviča a Philipa Glassa. Jednu koncertnú nahrávku už táto kombinácia zaznamenala pred dvomi rokmi, no vtedy aj s basgitarou, bicími nástrojmi a saxofónom Tima Garlanda (Live at EFG London Jazz Festival 2021). 

 

 

Album "Bloom" je priestorom vedomého nahrádzania rytmických prvkov perkusií stakátami sláčikových nástrojov a vôbec členito štruktúrovaného frázovania spodných a stredných oktáv v orchestri. Estetika kompozícií nezaprie rodný list s pečiatkou už spomenutých Snarky Puppy. Masívne atmosféry filmových kvalít, emotívne naračné línie tiahnuce sa opulentnými skladbami, plný zvuk so subtílne priehľadnou fasádou, uhladenosť štýlu a matematicky presné gradácie, efektná práca s exotickými harmóniami a pragmatická dramaturgia každej muzikálnej sekvencie sú receptom, ktorý na publikum zaberá už dve desaťročia. Renomované vydavateľstvo ACT Music v prípade tohto projektu siahlo na istotu. Poslucháči dostanú esenciu tej fusion gastronómie, ktorú im Snarky Puppy servírujú už od roku 2006, ale zato v menej korenistom dochutení. Expresivita je v nahrávke prítomná, ale nikdy nie na úkor harmonickosti celku. Skôr sa o dramatizáciou starajú kompozičné prostriedky veľkých symfonických telies, akými sú dynamické prechody temp a pestrosť farieb zvukovej palety nástrojov.

 

 

Autor: Miroslav Haľák

Galéria

Komponovanie pre sláčikové teleso - Bill Laurance & The Untold Orchestra: Bloom
Komponovanie pre sláčikové teleso - Bill Laurance & The Untold Orchestra: Bloom
Komponovanie pre sláčikové teleso - Bill Laurance & The Untold Orchestra: Bloom

 

 

Ďalšie články

Reportáž: Jarné BJD aj o multikulturalizme a Brexite
Tohtoročná jarná edícia Bratislavských jazzových dní sa opäť konala v bratislavskom Ateliéri...
Zaslúžene i kontroverzne: Prestížne európske hudobné ocenenie získa Američanka Esperanza Spalding
MOBO Awards, alebo "Music of Black Origin", je ocenenie, ktoré vzniklo vo Veľkej Británií koncom...
Illustratosphere na pódiu aj na doskách
Mnohonásobný laureát ocenenia Spevák roka ako aj Spevák štvrťstoročia Dan Bárta sa na slovenských...
Jazz pod nebom na nádvorí
V týchto horúcich júnových dňoch prepája Prahu a Brno nielen preplnená diaľnica D1, ale tiež...
Trubkový chameleón Oskar Török začína priznávať farbu
Pokiaľ aspoň trochu sledujete jazzové dianie v strednej Európe, museli ste naraziť na meno...
Kto sú vlastne ocenení slovenskí jazzoví favoriti?
Minulý týždeň sme ukončili súťaž o špeciálny balíček „The Best of Slovak Jazz 2023“, pozostávajúci...