Matúš Jakabčic a jeho jazzový orchester CZ-SK Big Band vydáva nový album

 Matúš Jakabčic a jeho jazzový orchester CZ-SK Big Band vydáva nový album
Dávid Oláh
Na Slovensku je CZ-SK Big Band Matúša Jakabčica v podstate jediným veľkým  jazzovým ansámblom, ktorý sa programovo a dlhodobo venuje  interpretácii autorských skladieb. Po niekoľkoročnej odmlke sa kapelník Matúš Jakabčic rozhodol vydať nový album "Room #555" na ktorom účinkuje okrem kmeňových hráčov orchestra aj niekoľko domácich i zahraničných hostí.
 
 
Album obsahuje dve CD, kde si poslucháči môžu vypočuť väčšinou štúdiové náhrávky ale i živé vystúpenie orchestra na Bratislavských jazzových dňoch 2011 s rakúskym saxofonistom Harry Sokalom. „Už niekoľko rokov som nemal akútnu potrebu vydať nový album“, vyjadril sa Matúš Jakabčic pri nahrávaní, „avšak postupne nastal určitý pretlak a nahromadilo sa nám množstvo dobrých skladieb, ktoré stáli za to, aby sme ich nahrali“.
 
 
 
Skupina sa po absolvovaní viacerých koncertov zišla na štyri dni v štúdiu Birdland v Považskej Teplej. „Na nahrávaní som použil dve zostavy big bandu. Veľkú s plným počtom  štyroch trubiek, štyroch trombónov, piatich saxofónov a rytmikou a menšiu, s ktorou ostatné roky väčšinou zvykneme koncertne vystupovať“, vysvetľuje Matúš Jakabčic. „Som rád, že sme okrem mojich vecí  nahrali aj skladby členov orchestra. Album tak pôsobí pestrejšie a zaujímavejšie“, dopĺňa kapelník orchestra.
 
Na albume sa tak objavia okrem Jakabčicových skladieb aj kompozície klaviristu Ľuboša Šrámeka, trombonistu Michala Motýľa a saxofonistu Erika Rothensteina. Jednej nahrávacej frekvencie sa zučastnil aj spevák Peter Lipa. Jednu zo známych skladieb jeho kmeňového repertoáru  spracoval Jakabčic pre big band.  „Peter s nami účinkoval na viacerých koncertoch a preto sa veľmi teším, že sa podarilo zladiť termíny a zúčastnil sa nahrávania“, povedal Matúš Jakabčic. 
 
Prezentácia albumu "Room #555" prebehne v rámci koncertu big bandu  na bratislavskom One Day Jazz festivale 22. júna 2022 na Bratislavskom hrade. 
 
„Pri počúvaní Matúšovej hudby ma veľmi zaujali nielen jeho originálne kompozície, ale aj spôsob, akým jednotlivé skladby rozvíjal. Preukázal silný zmysel pre využitie rôznych sekcií v kapele a hlavne zmysel pre rytmus. Musím spomenúť, že hudbu interpretovala výborná partia hudobníkov s viacerými výraznými sólistami.“
 
Michael Abene – nositeľ ceny Grammy, producent/skladateľ/aranžér/pedagóg
 
 
 
 
Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band sa po prvýkrát verejnosti predstavil v roku 2004 na festivale v Přerove. Počas svojej existencie účinkoval takmer na všetkých väčších festivaloch ako aj samostatných koncertoch v Čechách a na Slovensku. Koncertoval aj v Srbsku (festivaly v Novom Sade a vo Valjeve) a v Rakúsku (ORF Radiokulturhaus, viedenský Porgy & Bess, Graz, Jazz& Wine festival v  Poysdorfe). „Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band“ sa skladá z popredných jazzmanov z Čiech a Slovenska, ktorí majú s pôsobením vo veľkých jazzových orchestroch bohaté skúsenosti; v ostaných rokoch je stálym členom orchestra aj Ádám Gráf na poste 1. trúbky, bývalý dlhoročný člen Modern Art Orchestra z Budapešti. Niekoľkoročná Jakabčicova spolupráca s rakúskym saxofonistom Harry Sokalom vyústila aj do spoločnej suity pre big band a sólo tenor/soprán saxofón.  Orchester má v  repertoári aj Ellingtonovu/Strayhornovu „The Nutcracker Suite“ – Ellingtonovo a Strayhornovo spracovanie Čajkovského Luskáčika. Ťažiskom repertoáru big bandu sú skladby M. Jakabčica, ako aj jeho autorské aranžmány známych jazzových štandardov. Od roku 2010 je jeho program obohatený o skladby z projektu „Blázni z Chelmu“, na ktorom sa autorsky okrem M.Jakabčica podieľa aj Erik Rothenstein, ako aj o skladby ďalších autorov – členov orchestra (Michal Motýľ, Lukáš Oravec, Ľuboš Šrámek, Erik Rothenstein).
 
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
Projekt podporili Bratislavský samosprávny kraj a Nadácia mesta Bratislavy
 
Link na 5 min. dokument o vzniku 2-CD : www.lamuzika.eu/room555-promo 
 
 
Tlačová správa

Esprit 2023

 

 

Ďalšie články

Rodí sa ďalší jazzový cimbalista: Ľubomír Gašpar sa chystá koncertovať a nahrávať CD
Na jar sa objavil na českej súťaži Jazz Fruit - Mladí ladí jazz, pred pár týždňami získal dve...
Andreas Varady nahráva s jazzovými legendami
Má šestnásť, je firemným hráčom výrobcu gitár Benedetto, v októbri podpísal zmluvu s ...
Andreas Varady: Verve som opustil, no nerozišli sme sa v zlom, najnovší album je premiérou môjho súčasného ja
Gitarista Andreas Varady, slovenský rodák žijúci v Írsku, sa stal hviezdou na svetovej jazzovej...
Ďalší hudobný prírastok na československej scéne: Martin Konvička vydáva debutový album s názvom Coming Homo
Mladý český klavirista Martin Konvička už o pár dní vydá svoj debutový album. Akustický formát tria...
Týždeň slovenského jazzu: tradícia
Pomaly, ale isto sa blížime k Medzinárodnému dňu jazzu, ako aj k oslavám tohto sviatku...
ESPRIT - hlasovanie o najlepší domáci jazzový album je spustené!
Už o niekoľko dní sa dozvieme, kto získa prestížne ocenenie ESPRIT za najlepší slovenský jazzový...
UFMC: Brno zrejme opäť mnohým „nakopne prdel“
Neviem s tým nič robiť, ale Brno som si v poslednom období nesmierne zamiloval: počas celého roka...
Lukáš Oravec Quartet vyráža na WARM UP TOUR 2024
Už tento týždeň zahajuje trubkár a bandlíder Lukáš Oravec jarnú koncertnú sezónu a spolu so svojím...