Multižánrová nedeľa na Mikulášskom Jazzovom Festivale

Multižánrová nedeľa na Mikulášskom Jazzovom Festivale
jazz.sk

Posledný festivalový deň na MJF zaznie progresívny rock a fusion, folk spojený s nežným ženským vokálom, ale aj stopercentný jazz.

 

Aj tohtoročná dramaturgia je dôkazom, že jediný jazzový festival na Liptove sa nedrží striktne jazzu, ale je žánrovo naozaj otvorený. A vo svete to nie je ani zďaleka ojedinelý fenomén. Veľké festivaly ako Montreux Jazz Festival (experimentuje napríklad s hip-hopom), či North Sea Jazz (kde tento rok vystúpia napríklad the Roots, Santana či Sting) sa snažia o žánrové presahy a nebráni sa im ani Mikulášsky Jazzový Festival. Dôležité je, že návštevníkom sa to páči.

 

Začiatok posledného večera doslova odpáli mocný groove formácie Cieľová skupina. Pripravte sa na kombináciu riadne našlapaného progresívneho rocku a fusion v podaní bratislavskej štvorice: klávesista a autor skladieb Matej Mikloš, dychár Marian Jaslovský (v Cieľovke hrá napríklad aj na nástroj AKAI EWI, ktorý do jazzu “priniesol” Michael Brecker), basgitaristka a grooverka Radka Rostoková a bubeník s masívnym setom bicích Milan Hlinka.

 

Po Cieľovke trošku zvoľníme a festivalom sa budú niesť pomalé (ale aj rýchlejšie) skladby skupiny Bloom. Azda najvýraznejšou postavou kapely je speváčka (jediná na tomto festivale) s nezameniteľnou farbou hlasu Barbora Drahovská. Spolu s ňou sa predstavia Lukáš Kyška (gitara), Jozef Yogi Graus (basgitara) a Igor Ajdži Sabo (bicie). Kapelu je ťažké žánrovo niekam zaradiť a preto o nej jej členovia hovoria ako o modernom akustickom pesničkárstve.

 

 

Úplný záver 9. ročníka festivalu bude patriť triu Michala Bugalu, čerstvého držiteľa ocenenia Esprit za najlepší slovenský jazzový album roka 2012. Michal je nepochybne jedným z najznámejších talentovaných mladých gitaristov, ktorý hral už s takmer všetkými významnými domácimi umelcami a tiež medzinárodnou špičkou. Sekundovať mu bude fenomenálny český kontrabasista Josef Fečo (známy napríklad z tria Otta Hejnica) a rytmiku bude mať na starosti nemenej známy bubenícky mág Martin Valihora.

 

 

Festival sa začína už tento piatok o 19:00 a potrvá až do neskorého nedeľného večera (19.-21.7.2013, Liptovský Mikuláš). Vstupenky je možné kúpiť v predpredaji na internete ešte počas celej stredy na http://predpredaj.zoznam.sk/predaj-listkov/252/, potom už len v mieste konania – reštaurácia Allimentum, alebo na mieste pred koncertom. Tešíme sa na stretnutie s vami!

 

Informácie pre Jazz.sk poskytol Martin Budaj

 

 

Ďalšie články

Bloom vyslali do sveta svoje hudobné potomstvo
V Ateliéri Babylon sa krstilo. Svoje debutové cédéčko prišli uviesť do života hudobníci z ...
Bloom s novým albumom vyrážajú na turné
Bratislavská formácia Bloom sa čoraz viacej dostáva do povedomia slovenského klubového publika....
Reportáž: Prvý deň Mikulášskeho jazzového festivalu 2019 spojil slovenskú kvalitu so svetovou špičkou
Minulý víkend, od piatku 26.7. do nedele 28.7.2019, sa konal jubilejný 15. ročník Mikulášskeho...
Bloom pripravujú debutový album
Slovenská kapela Bloom, ktorá sa predstavila okrem iného i na minuloročných Bratislavských...
Nový Glasperov album s kontroverzným názvom: "F--- Yo Feelings" spája jazz a hip-hop
Robert Glasper, držiteľ troch cien Grammy a ocenenia Emmy, je na jazzovej aj hip-hopovej scéne...
Digitálny album pre digitálny svet: Gitarista Jeff Parker vydáva jazzový album plný loopov a samplov, "Suite for Max Brown"
“Vždy hľadám nové veci, ktoré ma môžu prekvapiť,” vysvetlil skladateľ a multiinštrumentalista Jeff...
Oslava storočnice Charlieho Parkera: Saxofonisti Bobby Watson, Vincent Herring a Gary Bartz vydávajú spoločný album Birdovych kompozícií
Miles Davis raz povedal: "Celú históriu jazzu dokážete obsiahnuť v štyroch slovách - Louis...
Súťaž o 2 x 2 vstupenky na koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze
Prinášame vám súťaž o 2 x 2 vstupenky na premiérový koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze na...