Multižánrová nedeľa na Mikulášskom Jazzovom Festivale

Multižánrová nedeľa na Mikulášskom Jazzovom Festivale
jazz.sk

Posledný festivalový deň na MJF zaznie progresívny rock a fusion, folk spojený s nežným ženským vokálom, ale aj stopercentný jazz.

 

Aj tohtoročná dramaturgia je dôkazom, že jediný jazzový festival na Liptove sa nedrží striktne jazzu, ale je žánrovo naozaj otvorený. A vo svete to nie je ani zďaleka ojedinelý fenomén. Veľké festivaly ako Montreux Jazz Festival (experimentuje napríklad s hip-hopom), či North Sea Jazz (kde tento rok vystúpia napríklad the Roots, Santana či Sting) sa snažia o žánrové presahy a nebráni sa im ani Mikulášsky Jazzový Festival. Dôležité je, že návštevníkom sa to páči.

 

Začiatok posledného večera doslova odpáli mocný groove formácie Cieľová skupina. Pripravte sa na kombináciu riadne našlapaného progresívneho rocku a fusion v podaní bratislavskej štvorice: klávesista a autor skladieb Matej Mikloš, dychár Marian Jaslovský (v Cieľovke hrá napríklad aj na nástroj AKAI EWI, ktorý do jazzu “priniesol” Michael Brecker), basgitaristka a grooverka Radka Rostoková a bubeník s masívnym setom bicích Milan Hlinka.

 

Po Cieľovke trošku zvoľníme a festivalom sa budú niesť pomalé (ale aj rýchlejšie) skladby skupiny Bloom. Azda najvýraznejšou postavou kapely je speváčka (jediná na tomto festivale) s nezameniteľnou farbou hlasu Barbora Drahovská. Spolu s ňou sa predstavia Lukáš Kyška (gitara), Jozef Yogi Graus (basgitara) a Igor Ajdži Sabo (bicie). Kapelu je ťažké žánrovo niekam zaradiť a preto o nej jej členovia hovoria ako o modernom akustickom pesničkárstve.

 

 

Úplný záver 9. ročníka festivalu bude patriť triu Michala Bugalu, čerstvého držiteľa ocenenia Esprit za najlepší slovenský jazzový album roka 2012. Michal je nepochybne jedným z najznámejších talentovaných mladých gitaristov, ktorý hral už s takmer všetkými významnými domácimi umelcami a tiež medzinárodnou špičkou. Sekundovať mu bude fenomenálny český kontrabasista Josef Fečo (známy napríklad z tria Otta Hejnica) a rytmiku bude mať na starosti nemenej známy bubenícky mág Martin Valihora.

 

 

Festival sa začína už tento piatok o 19:00 a potrvá až do neskorého nedeľného večera (19.-21.7.2013, Liptovský Mikuláš). Vstupenky je možné kúpiť v predpredaji na internete ešte počas celej stredy na http://predpredaj.zoznam.sk/predaj-listkov/252/, potom už len v mieste konania – reštaurácia Allimentum, alebo na mieste pred koncertom. Tešíme sa na stretnutie s vami!

 

Informácie pre Jazz.sk poskytol Martin Budaj

 

 

Ďalšie články

Bloom vyslali do sveta svoje hudobné potomstvo
V Ateliéri Babylon sa krstilo. Svoje debutové cédéčko prišli uviesť do života hudobníci z ...
Reportáž: Prvý deň Mikulášskeho jazzového festivalu 2019 spojil slovenskú kvalitu so svetovou špičkou
Minulý víkend, od piatku 26.7. do nedele 28.7.2019, sa konal jubilejný 15. ročník Mikulášskeho...
Bloom s novým albumom vyrážajú na turné
Bratislavská formácia Bloom sa čoraz viacej dostáva do povedomia slovenského klubového publika....
V sobotu bude na MJF kraľovať klavír
Druhý festivalový večer 9. ročníka Mikulášskeho jazzového festivalu (19.-21.7.2013, Liptovský...
Modrá je dobrá, ale predovšetkým ohurujúca, úchvatná a podmanivá: listovanie modrým zápisníkom Ester Wiesnerovej
Dnes začína turné „Blue Journal“, na ktorom sa speváčka a skladateľka Ester Wiesnerová pokúsi spolu...
K posluchu alebo do tanca – Bratislavský swingový majáles
Po dvoch rokoch sa Bratislava opäť roztancuje a dlhoročná tradícia májových tanečných zábav ožije....
Hot music u vás doma – získajte nový album Bratislava Hot Serenaders!
Ako najlepšie osláviť tri desaťročia svojej existencie a potešiť fanúšikov, ale aj samého seba?...
CD Movin' Spirit: Lukáš Oravec prezentuje ďalšiu kapelu snov
Slovenský trubkár, skladateľ a pedagóg Lukáš Oravec pokračuje vo vydávaní autorskej hudby svojho...