One Day Jazz Fest si dá hudobný featuring so City Sounds Of Bratislava

One Day Jazz Fest si dá hudobný featuring so City Sounds Of Bratislava
Patrik Gömöri

Jesenná edícia tohtoročného One Day Jazz Festivalu sa blíži a opäť privedie na bratislavské pódiá najžiadanejšie jazzové hviezdy súčasnosti i objavy, ktoré sú na najlepšej ceste, aby sa o pár rokov takými hviezdami stali.
 

Doménou One Day Jazz Festivalu sú silné hudobné fúzie i fúzie rôznych druhov umení – naposledy to bolo spojenie s výstavou hudobnej fotografie uznávaného fotografa Zdenka Hanouta Music In Pictures. Aj na nadchádzajúce jesenné vydanie si organizátor Martin Valihora pripravil jedno nečakané spojenie: „Zhoda okolností priniesla, že One Day Jazz Fest i koncert José Jamesa v rámci cyklu City Sounds Of Bratislava vychádzali presne na rovnaký termín, 24. novembra. Preto sme organizátorom City Sounds ponúkli možnosť privítať José Jamesa na One Day Jazz Festivale ako hlavnú hviezdu nášho prvého večera a City Sounds našu ponuku prijali,“ vysvetľuje Martin Valihora. „Tešíme sa, že v rámci priateľských vzťahov obidvoch organizátorov bol pri rozhodovaní o spolupráci na prvom mieste fanúšik a nie boj o vypredané miesto. Som rád, že milovníkom kvalitnej hudby vďaka tomu sprostredkujeme zážitok z úžasných umelcov na jednom pódiu, aby sa nemuseli rozhodovať medzi dvoma podujatiami v jeden večer alebo prebiehať z jedného miesta Bratislavy na druhé...“ dodáva Martin Valihora na margo unikátnej hudobnej fúzie, akú slovenská jazzová scéna zažije prvýkrát. Spojenie One Day Jazz FestCity Sounds Of Bratislava bude o to vzácnejšie, že sa uskutoční iba na jedinú noc a iba na jediný koncert.

 


 

Koncertná šou José Jamesa, ktorý mal pôvodne vystúpiť v rámci City Sounds Of Bratislava 24. novembra v bratislavskom Majestic Music Clube bude teda definitívne včlenená do line-up One Day Jazz Festivalu. De Facto sa teda mení iba miesto koncertu José Jamesa, a to z Majestic Music Clubu na Istropolis. Organizátori však pamätajú aj na fanúšikov, ktorí si už stihli zakúpiť vstupenky na koncert José Jamesa do Majestic Music Clubu. Tým sa vstupenky automaticky zamenia za vstupenky na Jamesov koncert do Istropolisu.

 

Organizátor One Day Jazz Festivalu Martin Valihora zároveň dáva do pozornosti, že podujatie poprvýkrát vo svojej histórii prinesie doslova svetovú bubenícku smršť. V line-up totiž tentokrát žiaria mená dvoch najväčších celebrít súčasnej bubeníckej scény – držiteľ Grammy Award, uznávaný jazzový bubeník Antonio Sánchez a bubenícka hviezda latin jazzu, člen projektu Volcán, Horacio El Negro Hernandez.

 

Deň prvý

Nová Anita Soul – Autor oscarového soundtracku Birdman Antonio Sánchez – Hviezdny José James

 

Lahôdkou z domácej jazzovej scény bude hneď úvodný, otvárací koncert pripravovanej jesennej edície One Day Jazz Festivalu. S vlastným projektom sa predstaví Anita Soul. Speváčka odpremiéruje nové skladby z pripravovaného albumu, ktorého release je naplánovaný na budúci rok a na ktorom hviezdia zahraniční hostia (Christopher Dave, Poogie Bell, Sheldon Reynolds či raperka Felice Leecy T). Na One Day Jazz Festivale budú slovenskú divu sprevádzať Martin Valihora (bicie), Eugen Vizváry (klávesy), Michal Bugala (gitara), Peter Raitl (perkusie) a mladý talentovaný basgitarista Richard Csino.

Osobitosťou tohtoročnej jesennej edície festivalu bude výrazné zastúpenie svetových inštrumentalistov z rôznych medzinárodných projektov. V prvý deň vystúpi držiteľ Grammy Award Antonio Sanchez, jeden z najrešpektovanejších súčasných bubeníkov, ktorý zažiaril v spolupráci s Pat Methenym. Prichádza k nám so svojím projektom Migration, ktorý vedie o roku 2011 a ktorého súčasťou sú elitní hudobníci z New Yorku, Seamus Blake (tenor saxofón a EWI), John Escreet (piano) a Fender Rhodes s Mattom Brewerom (obaja akustická i elektrická basa). Antonio Sanchez sa aktuálne preslávil i ako autor hudby k oscarovému filmu Birdman.

Prvý deň festivalu uzavrie vystúpenie headlinera José Jamesa, amerického speváka a gitaristu, ktorý Slovensko naposledy navštívil  pred dvoma rokmi s koncertným programom k albumu No Beginning No End, ktorý znamenal prielom v jeho kariére.  Na One Day Jazz Festivale poteší charizmatický hip-hopový jazzman svojich fanúšikov vlastnými verziami skladieb od legendárnej speváčky Billie Holiday. Svojim aktuálnym albumom Yesterday I Had The Blues: The Music of Billie Holiday vzdal poctu k 100. výročiu jej narodenia. Josého budú sprevádzať Solomon Dorsey (basa), Takeshi Ohbayashi (piano a klávesy) a Ulysses S. Owens (bicie).

V prvý večer festivalu si budú môcť návštevníci vypočuť i skladby z repertoáru mladého slovenského hudobného objavu  s názvom Cosmic Days – inštrumentálneho fusion zoskupenia, ktorého poznávacím znamením sú melodické gitary, atmosférická fujara, občas až tanečná rytmika a predovšetkým improvizácia s presahmi do drum´n´bassu a dubstepu.

 

Deň druhý

Domáce talenty Sisa FehérPavel Morochovič – Latinjazz uragán Volcán – Objav z NYC Ben Williams

 

Druhý festivalový deň poteší priaznivcov žiarivého mladého domáceho talentu. Svoj autorský projekt totiž predvedie novoobjavený nadaný klavirista Pavel Morochovič v spolupráci s Jurajom Griglákom a Martinom Valihorom.

Návštevníci festivalu sa počas druhého dňa môžu tešiť aj na kolegu Antonia Sáncheza z projektu Pat Methenyho, nový objav basovej hry z New Yorku a držiteľa ocenenia Grammy, Bena Williamsa, ktorý prichádza so svojím projektom Sound Effect – hudobným počinom, ktorý naposledy upútal skladbou a rovnomenným albumom Coming Of Age a ktorého začiatky sa spájajú s rokom 2011, kedy Ben vydal debutový album State Of Art.

 

Na Slovensko sa vráti tiež jedna z hlavných hviezd festivalu, klavirista Gonzalo Rubalcaba – držiteľ ceny Latin Grammy, držiteľ Grammy a až 15tich nominácií na ocenenie Grammy. Spolupracovník Chicka Coreu, Herbieho Hancocka, Chrisa Pottera a mnohých ďalších hviezd predvedie na One Day Jazz Feste  svoj projekt Volcán, ktorého súčasťou je najrešpektovanejšia latino rytmika vo svete - Horacio El Negro Hernandez na bicie, Giovanni Hidalgo na perkusie a basgitarista Jose Armando Gola.

 

Popri množstve známych a uznávaných mužských hviezd sa na Pódiu mladých talentov slovenskej scény objaví talentovaná mladá dáma – tentokrát nádejná speváčka Sisa Feher, Slovenka žijúca v Londýne, ktorá má našliapnuté na medzinárodnú kariéru.

 

LINE - UP ONE DAY JAZZ FESTIVAL JESEŇ 2015/

 

24. november

Pódium mladých talentov slovenskej scény:

Cosmic Days (SK)

Peter Bulík (gitara), Marcel Gulyáš (gitara), Julián Ratica (klávesy), Tomáš Grečko (fujara), Miloš Bulík (basgitara), Luboš Ezo Ambrozai (bicie)

Hlavné pódium:

Anita Soul (SK)

feat. Martin Valihora (bicie), Eugen Vizváry (klávesy), Michal Bugala (gitara), Peter Raitl (perkusie), Richard Csino (basgitara)

Antonio Sánchez & Migration (MX)

feat. Seamus Blake (tenor saxofón, EWI), John Escreet (piano a Fender Rhodes) a Matt Brewer (akustická i elektrická basa)

José James (USA)

feat. Solomon Dorsey (basa, vokály), Takeshi Ohbayashi (piano a klávesy),  Nate Smith (bicie)

 

25. november

Pódium mladých talentov slovenskej scény:

Sisa Fehér & Fehero Rocher (SK)

Hlavné pódium:

Pavel Morochovič Trio (SK)

feat. Martin Valihora (bicie), Juraj Griglák (basgitara)

Volcán (CU)

feat. Gonzalo Rubalcaba (klavír), Horacio El Negro Hernandez (bicie), Giovanni Hidalgo (perkusie), Jose Armando Gola (basgitara)

Ben Williams & Sound Effect (USA)

feat. Marcus Strickland (saxofón), Matt Stevens (gitara), Christian Sands (klávesy), John Davis (bicie)

 

Tlačová správa

 

Esprit 2023

Galéria

Anita Soul_small_Foto Lýdia Jušková.JPG
Antonio Sanchez from Samantha Bartley (Sgent Nation)_small_L1001599.jpg
Ben Williams  2010 Simone Eccleston_small, All Rights Reserved-9391-2_rt.jpg
Cosmic Days_small.jpg
fehero_rocher small.jpg
JoseJames_1_JanetteBeckman_small.jpg
MARTIN VALIHORA_FOTO_RICHARD SVOBODA_1.jpg
moro retro piano uprava cb_small.jpg
odjf sp.jpg
VOLCAN_no credits_4958_small.JPG

 

 

Ďalšie články

Di Meola a Rubalcaba naplnili obrátenú pyramídu
Al Di Meola & Gonzalo Rubalcaba, 15.11.2013 Slovenský rozhlas, Bratislava   Nezabudnuteľnú...
Nová frekvencia pre slovenský jazz: Martin Valihora prichádza s Jazz Rádiom
Jazz. Hudobný žáner, ktorý má na Slovensku a aj v Bratislave množstvo priaznivcov. Spoločne...
Brian Blade: Aj pri odlišných názoroch nás spája ľudskosť
Náš rozhovor s bubeníkom Brianom Bladeom je vyústením dlhoročného záujmu o jeho osobu a ...
Do Košíc prichádza festival Jazz Days, prinesie hviezdneho Richarda Bonu i projekt fenomenálneho bubeníka Antonia Sancheza
Prvé mesiace nového roka premenia Košice na mesto jazzu. Postará sa o to úvodný ročník...
Týždeň slovenského jazzu: všehochuť
Niekedy to proste vypáli tak, že do jedného vreca musíte zozbierať všetko, čo nezapadlo inde: bez...
Týždeň slovenského jazzu: vokalisti
Dnes to bude stručnejšie, keďže zo spomenutej päťky som sa viacmenej dostal len k dvom albumom...
Týždeň slovenského jazzu: tradícia
Pomaly, ale isto sa blížime k Medzinárodnému dňu jazzu, ako aj k oslavám tohto sviatku...
ESPRIT - hlasovanie o najlepší domáci jazzový album je spustené!
Už o niekoľko dní sa dozvieme, kto získa prestížne ocenenie ESPRIT za najlepší slovenský jazzový...