Prebieha zbierka na podporu legendárneho bubeníka Victora Lewisa

Prebieha zbierka na podporu legendárneho bubeníka Victora Lewisa
Dávid Oláh

Spike Wilner, vlastník newyorských klubov Mezzrow a Smalls Jazz Club, založil dobrovoľnú zbierku pre žijúcu ikonu jazzových bicích - Victora Lewisa. Lewis trpí neurologickým ochorením, ktoré mu nedovoľuje používať nohy.

 

Z tohto dôvodu je momentálne život jazzového bubeníka veľmi ťažký, keďže nemôže hrať ani učiť. Wilner teda touto cestou prosí jazzovú komunitu o pomoc s finančnou zbierkou, ktorá bude použitá na uhradenie jeho nákladov, liekov či potravín.

 

Jeho vyliečenie môže trvať aj jeden rok.  Link na dobrovoľný príspevok sa nachádza tu - gofundme.com

 

 

Victor Lewis sa narodil 20. 5. 1950 v meste Omaha v Nebraske. Jeho otec Richard hral na saxofóne a matka Camille bola klasickou klaviristkou a speváčkou. Už odmalička bol obklopovaný európskou vážnou hudbou, popom a jazzom. Hudbu začal študovať keď mal 10 rokov. Pôvodne chcel hrať na kontrabase, ale kvôli malej postave začal s violončelom. Po roku a pol prešiel na bicie nástroje. Taktiež študoval klasický klavír.
 
Ako pätnásťročný začal hrať profesionálne na lokálnej hudobnej scéne. Bol jedným z mála bubeníkov, ktorí vedeli čítať noty, čo bolo výhodou. Prelomové bolo preňho objavenie Tonyho Williamsa s druhým kvintetom Milesa Davisa. Ovplyvnený bol aj Artom Blakeym, Kennym Clarkom, Maxom Roachom a Phillym Joe Jonesom. Založil vlastnú kapelu na hranie po meste a postupne pozýval k spolupráci známe jazzové osobnosti (prvým bol Hank Crawford).
 
V roku 1974 sa Lewis presťahoval na Manhattan, kde vystúpil s kontrabasistom Busterom Williamsom. Stretol sa tam s trubkárom Woodym Shawom a začal hrať s jeho kapelou. Následne nahrával album "The Moontrane". Začiatkom sedemdesiatych rokov sa rýchlo adaptoval na fusion a funk. Nahrával s Joe Farrellom, Earlom Klughom, Hubertom Lawsom, Carlou Bley a Davidom Sanbornom.
 
V roku 1980 Lewis opustil Shawovu skupinu, aby sa pripojil k Stanovi Getzovi. Táto spolupráca trvala až do smrti saxofonistu v roku 1991. V 80. rokoch bol Lewis jedným z najvyťaženejších jazzových bubeníkov na voľnej nohe. Koncertoval a nahrával okrem iného s Kennym Barronom, Artom Farmerom, J J. Johnsonom, Mikom Sternom, Johnom Stubblefieldom, Groverom Washingtonom jr., The Manhattan Jazz Quintet, Bobbym Hutchersonom a Bobbym Watsonom.
 
Pôsobil ako nezávislý inštruktor v jazzovom programe The New School University Jazz School - Mannes Music School v New Yorku a objavoval sa na bubeníckych workshopoch po celom svete. V roku 2003 Lewis nastúpil na fakultu Rutgers University v New Brunswick, New Jersey, kde učí hru na bicie nástroje a vedie jazzové ansámble.
 
 
Dávid Oláh
Zdroj: gofundme.com

 

 

Ďalšie články

Zverejňujú videá z koncertov a peniaze idú hudobníkom: Smalls Jazz Club sprístupňuje svoj 10-ročný archív
Smalls Jazz Club je jedným z najznájmejších súčasných newyorských jazzových klubov. Minulý rok sa...
Bez príjmu sú aj jazzmani svetového kalibru. Smalls Jazz Club ich bude prezentovať cez livestreamy a prosí o finančné dary.
Devastácia komunity jazzových hudobníkov v New York City je úplná. Nikto nepracuje. Od...
Nový výherca jazzovej skladateľskej súťaže Charlie Parkera: Dan Block so skladbou Madrigal
Organizácia Broadcast Music Incorporated (BMI) ocenila koncom júna na 17. ročníku jazzovej...
Veľký jazzový klub v New York City zrejme už neotvorí svoje dvere: The Jazz Standard oznámil zatvorenie natrvalo kvôli COVIDu
Newyorský klub The Jazz Standard oznámil, že natrvalo zatvorí svoje dvere. Od leta sa povrávalo o...
Nepoznaný Wayne Shorter (1933–2023)
Väčšina jazzových hudobníkov a fanúšikov vnímala posledné desaťročia trojicu žijúcich legiend...
Už v marci album roka? U mňa zrejme áno: Andorra - Current!
Nenápadne a s vrúcnou nostalgiou sa mi po spustení albumu Current dánskeho kvinteta s ...
Hommage to Arnošt Coufal v podaní Martina Uhereka a DEUS SAX MACHINA
Saxofón sa v našej krajine v priebehu posledných troch dekád postupne etabloval...
Slovak Jazz 2022: Traja plus
Dnes prídu na rad domáce nahrávky, ktorých ústrednými aktérmi bude trojica. Aj keď to nie vždy...