Prebieha zbierka na podporu legendárneho bubeníka Victora Lewisa

Prebieha zbierka na podporu legendárneho bubeníka Victora Lewisa
Dávid Oláh

Spike Wilner, vlastník newyorských klubov Mezzrow a Smalls Jazz Club, založil dobrovoľnú zbierku pre žijúcu ikonu jazzových bicích - Victora Lewisa. Lewis trpí neurologickým ochorením, ktoré mu nedovoľuje používať nohy.

 

Z tohto dôvodu je momentálne život jazzového bubeníka veľmi ťažký, keďže nemôže hrať ani učiť. Wilner teda touto cestou prosí jazzovú komunitu o pomoc s finančnou zbierkou, ktorá bude použitá na uhradenie jeho nákladov, liekov či potravín.

 

Jeho vyliečenie môže trvať aj jeden rok.  Link na dobrovoľný príspevok sa nachádza tu - gofundme.com

 

 

Victor Lewis sa narodil 20. 5. 1950 v meste Omaha v Nebraske. Jeho otec Richard hral na saxofóne a matka Camille bola klasickou klaviristkou a speváčkou. Už odmalička bol obklopovaný európskou vážnou hudbou, popom a jazzom. Hudbu začal študovať keď mal 10 rokov. Pôvodne chcel hrať na kontrabase, ale kvôli malej postave začal s violončelom. Po roku a pol prešiel na bicie nástroje. Taktiež študoval klasický klavír.
 
Ako pätnásťročný začal hrať profesionálne na lokálnej hudobnej scéne. Bol jedným z mála bubeníkov, ktorí vedeli čítať noty, čo bolo výhodou. Prelomové bolo preňho objavenie Tonyho Williamsa s druhým kvintetom Milesa Davisa. Ovplyvnený bol aj Artom Blakeym, Kennym Clarkom, Maxom Roachom a Phillym Joe Jonesom. Založil vlastnú kapelu na hranie po meste a postupne pozýval k spolupráci známe jazzové osobnosti (prvým bol Hank Crawford).
 
V roku 1974 sa Lewis presťahoval na Manhattan, kde vystúpil s kontrabasistom Busterom Williamsom. Stretol sa tam s trubkárom Woodym Shawom a začal hrať s jeho kapelou. Následne nahrával album "The Moontrane". Začiatkom sedemdesiatych rokov sa rýchlo adaptoval na fusion a funk. Nahrával s Joe Farrellom, Earlom Klughom, Hubertom Lawsom, Carlou Bley a Davidom Sanbornom.
 
V roku 1980 Lewis opustil Shawovu skupinu, aby sa pripojil k Stanovi Getzovi. Táto spolupráca trvala až do smrti saxofonistu v roku 1991. V 80. rokoch bol Lewis jedným z najvyťaženejších jazzových bubeníkov na voľnej nohe. Koncertoval a nahrával okrem iného s Kennym Barronom, Artom Farmerom, J J. Johnsonom, Mikom Sternom, Johnom Stubblefieldom, Groverom Washingtonom jr., The Manhattan Jazz Quintet, Bobbym Hutchersonom a Bobbym Watsonom.
 
Pôsobil ako nezávislý inštruktor v jazzovom programe The New School University Jazz School - Mannes Music School v New Yorku a objavoval sa na bubeníckych workshopoch po celom svete. V roku 2003 Lewis nastúpil na fakultu Rutgers University v New Brunswick, New Jersey, kde učí hru na bicie nástroje a vedie jazzové ansámble.
 
 
Dávid Oláh
Zdroj: gofundme.com

Esprit 2023

 

 

Ďalšie články

Zverejňujú videá z koncertov a peniaze idú hudobníkom: Smalls Jazz Club sprístupňuje svoj 10-ročný archív
Smalls Jazz Club je jedným z najznájmejších súčasných newyorských jazzových klubov. Minulý rok sa...
Bez príjmu sú aj jazzmani svetového kalibru. Smalls Jazz Club ich bude prezentovať cez livestreamy a prosí o finančné dary.
Devastácia komunity jazzových hudobníkov v New York City je úplná. Nikto nepracuje. Od...
Nový výherca jazzovej skladateľskej súťaže Charlie Parkera: Dan Block so skladbou Madrigal
Organizácia Broadcast Music Incorporated (BMI) ocenila koncom júna na 17. ročníku jazzovej...
Veľký jazzový klub v New York City zrejme už neotvorí svoje dvere: The Jazz Standard oznámil zatvorenie natrvalo kvôli COVIDu
Newyorský klub The Jazz Standard oznámil, že natrvalo zatvorí svoje dvere. Od leta sa povrávalo o...
ESPRIT - hlasovanie o najlepší domáci jazzový album je spustené!
Už o niekoľko dní sa dozvieme, kto získa prestížne ocenenie ESPRIT za najlepší slovenský jazzový...
UFMC: Brno zrejme opäť mnohým „nakopne prdel“
Neviem s tým nič robiť, ale Brno som si v poslednom období nesmierne zamiloval: počas celého roka...
Lukáš Oravec Quartet vyráža na WARM UP TOUR 2024
Už tento týždeň zahajuje trubkár a bandlíder Lukáš Oravec jarnú koncertnú sezónu a spolu so svojím...
Očarenie francúzskou trúbkou - daoud: Good Boy
Keď sa spomenie Francúzsko, jazz a trúbka v jednej vete, asociujem automaticky dve mená...