Recenzia CD: Jacek Kochan & musiConspiracy - Parentes

Recenzia CD: Jacek Kochan & musiConspiracy - Parentes
Miroslav Halak

Poľský folklór to nie je len mazurka a reinterpretácie ľudových piesní našich severných susedov nie sú len doménou Fryderyka Chopina. Jazz sa v globálnom rozsahu inšpiruje hlbšou štruktúrou hudby, ktorú považujeme za ľudovú. Tak ako protestantský spirituál s pracovnými spevmi otrokárskeho amerického juhu stoja na začiatku jazzových foriem tak je táto orientácia smerom k ľudovo tradičným formátom jazzu vlastná všade na svete. Po bohatstve ľudových piesní sa síce siaha dlhodobo, ale s nástupom nových foriem fúzie sa aj tento druh syntézy dožíva svojej renesancie (o čom svedčí v neposlednom rade aj divácky úspech kapely Ľudové mladistvá na tohtoročných Bratislavských jazzových dňoch). 

-------------------------

 

Jacek Kochan & musiConspiracy - Parentes

Hevhetia/ 2017/ HV 0158-2-331

 

Interpreti: Jacek Kochan – bicie, perkusie, programovanie / Zbyszek Chojnacki – akordeón / Fabrizio Brusca – gitara / Michal Kapczuk – basa (a hostia)  

 

Jacek Kochan je dôležitým predstaviteľom poľskej jazzovej školy a ako bubeník je aj vďaka svojmu dlhodobejšiemu pôsobeniu v USA a v Kanade (od osemdesiatych rokov do roku 1995) známy nie len na Európskom kontinente. Rovnako ako ďalší harcovník jazzovej rytmiky, môj obľúbený, Kazimierz Jonkisz aj Jacek spolupracoval a stále spolupracuje so špičkou poľskej hudobnej scény: Tomaszom Stańkom, Zbigniewom Namysłovskim či Piotrom Baronom. Zahraničné skúsenosti nadobudnuté napríklad spoločným vystupovaním s Johnom Abercrombiem, Donom Thompsonom, Mikom Murleym a ďalšími, posunuli Jaceka smerom k univerzálnejšiemu hudobnému jazyku. Svojim albumom Parentes nahraným v kvartete musiConspiracy, spolu s dychovou a sláčikovou sekciou, skladá priam filozofický hold melodike a rytmu poľskej ľudovej piesne. V týchto kompozíciách je čitateľná vážna otázka identifikovania sa so svojou vlastnou kultúrou, tou konvenciou myslenia učenou spolu s materinským jazykom.

Rôznorodosť albumu Parentes a náročnosť výstavby jednotlivých skladieb komplikujú možnosť vystopovať konkrétne momenty prevzaté z ľudovej hudby. Parafrázy, alebo prvoplánové citácie bude poslucháč hľadať márne. Na plochách od rockovejších akusticko-elektronických až po improvizačne experimentálne je cítiť pokoru ale zároveň aj sebaistotu pri práci s týmto materiálom. Esencia ľudovosti je zreteľnejšia až po porovnaní s iným formátom podobného charakteru, ktorý ale namiesto folklóru stavia na aranžovaných témach globálneho pôvodu. Pri porovnaní s projektom Mardo Josefa Wagnera: Memory control (Session Work Records. – 2014) a konkrétne s pasážami, ktoré na albume tohto rakúskeho skladateľa dýchajú bluesom alebo inými nánosmi populárnych žánrov, vnímame aj pri improvizovaných partoch albumu Parentes ako v skladbe Kokkelimonke alebo Time warp to let, tú nástojčivú poetickosť ľudovej piesne. Táto nástojčivosť nie je dosiahnutá akademickou voľbou umeleckých prostriedkov, ale nutnosťou vyrozprávať príbehy a odovzdať posolstvá voľnou formou plynutia myšlienok. Výborné počúvanie motivujúce uvažovať o minulosti, o pôvode a o odkazoch budúcim generáciám.

Hudba vie byť krásnym tlmočníkom vážnych filozoficko-spoločenských tém.    

 

01. Parentes

02. Every version of no

03. Don´t believe everything you read

04. Kokkelimonke

05. Time warp to let

06. Furlough system

07. First of many

08. New expensive head

09. One word too many

Galéria

Jacek Kochan  (1).jpg
Jacek Kochan  (2).jpg

 

 

Ďalšie články

Jazz na Konzervatóriu v Košiciach: Saxofonista Ján Kopčák odovzdáva skúsenosti a vedomosti študentom
Ako študent sa vzdelával na prestížnych hudobných školách v Európe. Svoje skúsenosti a vedemosti sa...
Recenzia CD: Miloš Železňák, Anna a Vtáčiky
Ako neobyčajne znie názov tohto projektu Miloša Železňáka tak je aj jeho obsah ojedinelým,...
Speváčka Hanka Gregušová vydáva druhý album
Jedna z popredných speváčok na slovenskej klubovej scéne, Hanka Gregušová predstaví v ...
Recenzia CD: Hanka Gregušová a jej spojenie jazzu s folklórom
Hana Gregušová už nejaký ten piatok patrí k najvyhľadávanejším jazzovým speváčkam na Slovensku...
Súťaž Jazz START UP hľadá nové talenty: Vyhrať môžu šnúru koncertov, aj debutový album
Už po siedmykrát spúšťa portál Jazz.sk v spolupráci s Rádiom Devín súťaž pre mladé jazzové talenty...
Joshua Redman & Brooklyn Rider: Čerstvý album ,,Sun on Sand'' z dielne Patricka Zimmerliho sa nesie v znamení klasickej hudby a jazzu
Pred pár dňami obdarilo známe vydavateľstvo Nonesuch Records hudobný svet novým albumom v ...
Joe Lovano zdôrazňuje svoje sicílske korene: S talianskym trubkárom Enricom Ravom vydáva spoločný album "Roma"
Žijúca legenda talianskeho jazzu - trubkár Enrico Rava - spojil svoje sily s americkým...
Jazz & Accordion days 2019: Prvý ročník festivalu zameraný na jazzový akordeón sa bude konať v štyroch slovenských mestách
Radi vás privítame na prvom ročníku putovného festivalu zameraného na jazzový akordeón. Jazz &...