Silvestrovská súťaž: Do Krakova na huby

Silvestrovská súťaž: Do Krakova na huby
Peter Motyčka

Silvestrovskú či novoročnú kapustnicu si bez húb nemožno predstaviť. Čo to má však spoločné s jazzom či nebodaj s poľským Krakovom? Všetko a nič. Pod označením Cracow Jazz Hub vzniklo počas pandemických mesiacov združenie tamojšej mladej jazzovej generácie, ktorá vydala pod patronátom medzinárodnej finančnej skupiny IG Group pozoruhodnú nahrávku mapujúcu krakovskú scénu.

 

Mená krakovských jazzmanov ako Paweł Kaczmarczyk, Kuba Płużek, Mateusz Pałka, Alan Wykpisz, Stanisław Słowiński, Dawid Fortuna, Grzegorz Pałka či Szymon Mika sú slovenskému poslucháčovi známe predovšetkým vďaka košickému vydavateľstvu Hevhetia. Viacerí z uvedených vydali na Slovensku albumy či už pod vlastným menom, alebo sa predstavili v úlohe sidemanov. Napríklad gitarista Szymon Mika sa v Hevhetii uviedol na niekoľkých albumoch (vrátane jeho sidemanstva ich bolo tuším šesť) a okrem toho vydal pred rokom vo vlastnom náklade sólový album „Attempts“ (písali sme o ňom napríklad tu).

 

 

 

Práve tento výnimočný gitarista bol umeleckým kurátorom nahrávky i samotného projektu „Cracow Jazz Hub“. Na album sa dostalo dvanásť trackov, v rámci ktorých sa predstavilo osem zoskupení (väčšinou trií), trojica sólistov (saxofonista Marek Pospieszalski, klavirista Kuba Płużek a huslista Stanisław Słowiński) a jedno špecifické bubenícke duo tvorené Dawidom Fortunom a Maxom Olszewskim.

 

 

Album poukazuje nielen na žánrovú pestrosť, ale aj množstvo východísk, z ktorých hudobníci čerpajú. Súčasná krakovská scéna je naozaj životodarná a odkazuje na to, že Krakovu patrilo v dejinách poľského jazzu (i kultúry všeobecne) dôležitejšie miesto, ako Varšave. Množstvom tamojších klubov (Klub pod Jaszczurami, Jazz Club u Muniaka či Harris Piano Bar) prešli a dodnes prechádzajú prakticky všetci poľskí jazzoví hudobníci.

 

 

 

Klobúk dole pred samotnou iniciatívou „Cracow Jazz Hub“, pred osvietenou podporou IG Group a tiež pred samotným výberom Szymona Miku. Pokiaľ máte záujem o túto prakticky nezohnateľnú nahrávku, neostáva vám iné ako vyhľadávať jednotlivé tracky roztrúsené po YouTube, alebo sa môžete zapojiť do silvestrovskej súťaže a vyhrať jedno z dvoch CD „Cracow Jazz Hub“. Stačí, pokiaľ nám počas silvestrovského či novoročného dňa uvediete názov hocijakého albumu, ktorí niektorí z uvedených krakovských jazzmanov vydali na Slovensku.

 

 

 

Autor: Peter Motyčka

 

 

Výhercovia: Petr Rosa, Marta Satkova

 

 

Ďalšie články

Staň sa novou tvárou (nielen) slovenského jazzu
Každoročne sa na domácej scéne objavujú nové hudobné zoskupenia, ktoré sa snažia dostať do...
Osobnosti európskeho jazzu – Marcin Wasilewski a jeho trio
Z pohľadu slovenských jazzových hudobníkov (i fanúšikov) sa ako „zasľúbená krajina jazzmanov“ javí...
Zlatá jazzová horúčka už túto sobotu
Už túto sobotu sa Bratislava po deviaty raz pretransfiguruje o sto rokov naspäť. Stoj času...
Aboubakar Traoré & Balima – skvelá afropárty vo Véčku
World Music Festival Bratislava prináša každoročne mimoriadne pestrú nádielku kvalitnej a...