Uznávaný Janoska Ensemble sa predstaví na Slovensku v novom termíne. Nový program so saxofonistom Tonym Lakatosom uvedie v premiére v Bratislave!

Uznávaný Janoska Ensemble sa predstaví na Slovensku v novom termíne. Nový program so saxofonistom Tonym Lakatosom uvedie v premiére v Bratislave!
Dávid Oláh
Svetovo úspešné zoskupenie, založené slovenskými virtuózmi, Janoska Ensemble sa vráti do Bratislavy. Pôvodne mala hviezdna formácia vystúpiť na tohtoročnom festivale CITY SOUNDS 11. septembra v bratislavskej Starej tržnici. Koncert bol pre protipandemické opatrenia presunutý na neurčito a v týchto dňoch sa dočkal nového termínu – uskutoční sa 11. marca 2021 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave. V predaji sú už len posledné vstupenky. 
 
 
Janoska Ensemble feat. Tony Lakatos – 11. marca 2021 v Slovenskom rozhlase
 
Uznávané zoskupenie Janoska Ensemble si medzitým pripísalo na svoje konto nový veľký úspech – len pred pár dňami získalo nomináciu na prestížne ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii Hudba za rok 2020.
 
Svojim fanúšikom na Slovensku Janoškovci odkazujú, že na svoj marcový bratislavský koncert majú pre nich pripravené niečo naozaj špeciálne. Na toto vystúpenie na festivale CITY SOUNDS si štvorica virtuózov pozvala priateľa a kolegu, jedného z najrešpektovanejších jazzových saxofonistov sveta, Tonyho Lakatosa. 
 
Toto výnimočné spojenie virtuózov sľubuje nezabudnuteľný umelecký zážitok. Ako členovia Janoska Ensemble sami hovoria – „na svojom spoločnom koncerte sa vydajú na vzrušujúcu a dobrodružnú hudobnú cestu naprieč rozmanitými mikrovesmírmi amerického jazzového sveta“. V koncertnom setliste nebudú chýbať preslávené diela svetovej klasiky či vlastné originálne kompozície - zaranžované v špeciálnej kombinácii so saxofónom a typickým jánoškovským line-upom dvoch huslí, klavíra a kontrabasu. 
 
Zoskupenie Janoska Ensemble založila trojica bratov z Bratislavy - huslisti Ondrej a Roman Janoška a klavirista František Janoška spoločne s ich švagrom Juliusom Darvasom (kontrabas). V roku 2016 vydali svoj debutový album Janoska Style (Deutsche Grammophon 2016), ktorý vzápätí získal Zlatú platňu a zadefinoval ich nezameniteľný žáner a hudobný rukopis. Je to neuveriteľné, no hoci sa zrod formácie datuje len pár rokov dozadu, do roku 2013, títo mladí hudobníci sa dnes už môžu pochváliť spoluprácami s tými najzvučnejšími menami sveta ako Anna Netrebko, Bobby McFerrin, Al Jarreau či Plácido Domingo. 
 
V marci 2019 Janoska Ensemble vydal nový album Revolution, ktorý je ukážkou technickej muzikantskej zručnosti a tiež majstrovstva prearanžovať do svojského originálneho štýlu diela umelcov akéhokoľvek žánru. Na tracklist albumu sa dostali klasické diela Figarova svadba (Le nozze di Figaro, K. 492 – Overture) Wolganga Amadea Mozarta či Orchestrálna suita č.3 - Air (Orchestral Suite No. 3 in D Major, BWV 1068 - 2. Air) Johanna Sebastiana Bacha i skladby ďalších veľkých mien vážnej hudby. Okrem toho Janoškovci pridali na album tiež výber vlastných autorských kompozícií. Posledným prvkom žánrovo pestrofarebnej palety nahrávky Revolution sú prearanžované hity legendárnej kapely The Beatles (Yesterday, Let It Be či Penny Lane), ktoré sú poctou hudobnej legende z Liverpoolu. “Nechceme sa neskromne porovnávať s Beatles,” vysvetľuje v mene formácie Julius Darvas, “snažíme sa dosiahnuť na poli klasickej hudby to, čo oni na poli pop music. The Beatles zrevolucionalizovali pop music a my by sme radi priniesli revolúciu do klasickej hudby: chceme vzkriesiť ideu improvizácie v našej interpretácii klasických diel, niečo, čo bolo samozrejmosťou v ére Baroka.”
 
 
Vzrušujúca dobrodružná výprava k hraniciam, kam doposiaľ žiadny hudobník nezašiel…
 
Ako členovia Janoska Ensemble priznávajú, popri koncertovaní po celom svete sa vždy špeciálne tešia, keď sa môžu vrátiť do Bratislavy, hrať pre svoje domovské publikum a predstavovať práve tu svoje nové projekty a programy. Fanúšikovia na Slovensku tak budú mať už čoskoro príležitosť vidieť, aké hudobné inovácie prinesie kombinácia Janoska Ensemble a Tonyho Lakatosa – jedného z najvýznamnejších jazzových hudobníkov súčasnosti. Samotní Jánoškovci novú spoluprácu opisujú ako “vzrušujúcu dobrodružnú výpravu k hraniciam, kam doposiaľ žiadny hudobník nezašiel…”
 
Uznávaný saxofonista Tony Lakatos sa narodil v Budapešti do hudobníckej rodiny, jeho talent pre dychové nástroje vyrástol po boku dvoch huslistov - otca a brata Robyho. Ako 6-ročný začal hrať na husle a v 15tich rokoch sa rozhodol pre saxofón. V roku 1977 zvíťazil v národnej jazzovej súťaži a o dva roky nato promoval v odbore jazz na Konzervatóriu Belu Bartóka v Budapešti. Odvtedy Tony Lakatos odohral nespočetné množstvo koncertov a svojou hrou na saxofón prispel už na viac ako 280 LP a CD štúdiových nahrávok.
 
Blížiaci sa bratislavský koncert bude o to hodnotnejší, že Janoska Ensemble sa rozhodli spoluprácu s Tonym Lakatosom predstaviť v exkluzívnej koncertnej premiére práve na Slovensku. Ako prezradili, spolupráca s Tonym je aktuálne ich obľúbeným projektom, prostredníctvom ktorého chcú ukázať, že nielen ich “Janoska Style”, ale tiež hudba vo všeobecnosti nepoznajú hranice a nové cesty sa objavia všade, ak ich hľadáme. 
 
11. marca sa v Slovenskom rozhlase stretnú na jednom pódiu klasika a jazz. Zaznejú diela velikánov Johanna Sebastiana Bacha (Double Violin Concerto) či Ludwiga Van Beethovena (Sonáta pre klavír č. 8, známa ako "Sonata Pathétique") a chýbať nebudú jazzové štandardy i nové kompozície z dielne Janoska Ensemble a Tonyho Lakatosa. Aby toho nebolo málo, pre svojich fanúšikov si Janoska Ensemble pripravili ešte jedno prekvapenie – ako špeciálny hosť na koncerte vystúpi tiež ich najstarší brat, spevák Arpád Janoška.
 
Koncert Janoska Ensemble feat. Tony Lakatos prináša festival CITY SOUNDS. Festival CITY SOUNDS podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Kultminor.
 
 
Facebook podujatie koncertu: www.facebook.com/events/1497721463762378
  
Ukážka z tvorby Janoska Ensemble:
 
 
 
Ukážka z tvorby Tony Lakatos:
 
 
Viac info:  www.citysounds.sk
 
 
Ďalšie pripravované koncerty festivalu CITY SOUNDS:
 
The Brand New Heavies, 10. november 2021, Majestic Music Club, Bratislava
https://citysounds.sk/brand-new-heavies/
 
Scott Bradlee´s Postmodern Jukebox – Welcome to the Twenties 2.0 World Tour, 27. november 2021, Majestic Music Club, Bratislava  
https://citysounds.sk/postmodern-jukebox-2/
 
An Evening with Whitney: The Whitney Houston Hologram Tour, Jeseň 2021
https://citysounds.sk/whitney-houston/ 
 
 
Tlačová správa

 

 

Ďalšie články

Reportáž: Rado Tariška a jeho dramaturgicky pestrý Radio Band
Vo štvrtok 18. 5. 2017 sa v Divadle Aréna opäť uskutočnil zaujímavý jazzový koncert. Fenomenálny...
Tomáš Maretta: Kvalitná hudba nie je zadarmo, Slováci to musia pochopiť.
Stretol som sa s Tomášom Marettom - jedným z organizátorov koncertu Rona Cartera a Richarda...
Di Meola a Rubalcaba naplnili obrátenú pyramídu
Al Di Meola & Gonzalo Rubalcaba, 15.11.2013 Slovenský rozhlas, Bratislava   Nezabudnuteľnú...
Reportáž: Výborný kvartet Ester Wiesnerovej v Klariskách
Ester Wiesner od návratu domov z bostonskej Berklee určite nezaháľa. Svoje koncerty odštartovala v...
Vynález Adolpha Saxa oslavujú nielen jazzmani
Saxofón skonštruoval začiatkom 40. rokov 19. storočia Belgičan Adolphe Sax a patentovať ho dal v...
Kempujte s Lukášom Oravcom
Jazzový trubkár a skladateľ Lukáš Oravec prednedávnom uviedol aktuálnu, v poradí už tretiu nahrávku...
Alan Bartuš opäť boduje a vyráža na júnové turné
Klaviristovi Alanovi Bartušovi patrí svet: zbiera jednu cenu za druhou, nahráva skvostné albumy o...
Peter Erskine: bubeník do každého počasia
Včera oslavoval 70 narodeniny americký bubeník Peter Erskine, líder vlastných formácií a člen...