Vokálny album bez jediného slova?

Vokálny album bez jediného slova?
Peter Motyčka

Znie to možno neuveriteľne, no českej speváčke Mirke Novak sa to na nahrávke s názvom Malbum“ podarilo. Vrstením hlasov a použitím pestrej palety zvukov, ktoré vytvárala len ústami, zhmotnila emócie. Unikátnu nahrávku nielen bez slov, ale takmer aj bez hudobných nástrojov, vydalo košické vydavateľstvo Hevhetia.

 

Sušicko-plzeňská speváčka je zakladateľkou speváckej školy Studio Zpěv Plzeň a svoje novátorské metódy výučby prezentovala nedávno aj na Berklee College of Music v Bostone. Viesť workshop na jednej z najprestížnejších svetových hudobných škôl ju pozval práve päťnásobný držiteľ ceny Grammy - basgitarista Victor Wooten. Mirka Novak sa však na amerických pódiách objavuje už viac ako desať rokov a spolupracovala tam s celou plejádou jazzových a soulových osobností (klavirista Federico G. Peña, basgitarista Tarus Mateen, gitarista Jill Scott). Na domácej scéne vystupuje predovšetkým so soulovou skupinou Dozen Street.

 

 

 

 

Súčasťou spomínanej nahrávky „Malbum“ je aj skladba Darórárí, podporená videoklipom plným tanca a hry svetla a tieňa. Jeho autor Martin Papesch Huleja zachytil atmosféru skladby prostredníctvom záberov z temného plzeňského industriálneho komplexu Papírna. „Vrstvu po vrstvě, jako malbu, jsem na sebe přidávala jednotlivé melodie hlasů a dalších prvků. Pokaždé jsem poodstoupila od kompozice a přimíchávala zvuky neexistujících slov s různě barevnou zvukomalbou. Přirozeně, podle pocitu. Byl to pro mne očistný až terapeutický proces vzhledem k tehdejší osobní krizi. Při natáčení videoklipu jsem si mohla výsledek dvouleté práce konečně užít a vyjádřit vlastní tahy malířského štětce i tancem,” hovorí o skladbe autorka Mirka Novak.

 

 

Na multižánrovom albume hosťujú napríklad spevák a gitarista Zdeněk Bína (líder pozoruhodného tria -123minut), majster sveta v loopingu Endru či vokálna improvizátorka Ridina Ahmedová (HLASkontraBAS, podcast Sádlo). K mixáži albumu si Mirka Novak prizvala Martina Píchu a Adama Pakostu, masteringu sa ujal gitarista skupiny Ilustratosphere Miroslav Chyška. Na niekoľkých skladbách sa producentsky podieľal skladateľ a gitarista Igor Ochepovsky.

 

 

Album je pro mne oslavou osobní svobody vyjádření. Zachycuje celou mou životní cestu - od žánrových vlivů, přes koncertní zkušenosti a nejrůznější spolupráce až po odpoutání se od napodobování všech mých vzorů. Původně jsem si písně skládala pro sebe, jen jsem se potřebovala zklidnit a něco najít. Jak se mi Malbum formovalo pod rukama, čím dál víc mi docházelo, že tohle jsem já. A že to musí ven,” popisuje vznik nahrávky Mirka Novak. O to väčšmi máme radosť, že sa tento unikátny projekt objavil pod hlavičkou slovenského vydavateľstva Hevhetia. Vypočuť si ho môžete napríklad tu.

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

 

Galéria

Vokálny album bez jediného slova?
Vokálny album bez jediného slova?

 

 

Ďalšie články

Šampiónom jubilejného Jazz START UP sa stáva...
V nedeľu 18. decembra budú mnohí s napätím sledovať futbalové majstrovstvá a čakať na nového...
Nielen za jazzom do Blue Note
Boli ste už niekedy vo vynikajúcom slovenskom jazzovom klube? No dobre – skutočný jazzový klub na...
Cena ESPRIT alebo čo sa urodilo v roku 2022
Po minuloročnom vyhlásení ceny ESPRIT máme pred sebou jedenásty ročník tohto podujatia....
AMC Trio hľadá odpovede na vzťahové otázky
Prešovské AMC Trio plánuje v tomto roku vydať album s trubkárom Randym Breckerom. Po...