Basgitarista Juraj Griglák: Na Slovensko privedie fenomenálny Poogie Bell Band

Basgitarista Juraj Griglák: Na Slovensko privedie fenomenálny Poogie Bell Band
Patrik Gömöri

Juraj Griglák roky patrí medzi slovenskú basgitarovú špičku. Spoluprácu s talentovaným muzikantom vyhľadávajú i svetovo uznávaní jazzmani. Už šesť rokov sa na európskych aj domácich pódiách objavuje po boku jedného z najuznávanejších jazzových bubeníkov dneška  - Poogie Bella. Tentoraz si Juraj Griglák prichystal pre slovenských fanúšikov výnimočnú chuťovku –  privedie do našich končín zoskupenie Poogie Bell Band.

Priateľský vzťah medzi našou basgitarovou jednotkou Jurajom Griglákom a bubeníckou legendou Poogie Bellom sa zrodil ešte v roku 2011, kedy  rodák z amerického Pittsburghu hosťoval na dvoch skladbách Griglákovho albumu Time To Fly. Odvtedy  spolu absolvovali dve európske turné v roku 2012 i 2013 a Poogie Bell si vďaka Jurajovi Griglákovi prišiel zabubnovať niekoľkokrát i na Slovensko. Naposledy si spolu zahrali minulý rok na turné v Holandsku. Krátko na to  sa zrodil v hlave Juraja Grigláka nápad pozvať na  Slovensko celú zostavu Poogie Bell Band. ,,Poogie Bell hral na Slovensku ako špeciálny hosť môjho zoskupenia Juraj Griglák & Company. Túžil som, aby sa k nám vrátil a predstavil svoje hudobné zoskupenie na koncertoch po celom Slovensku,“ vysvetľuje Juraj Griglák, prečo sa rozhodol pozvať amerických hudobníkov na Slovensko a zorganizovať túto koncertnú šnúru. Tá odštartuje 10. apríla vystúpením v Mestskom divadle Žilina a ukončí ju koncert v Dobšinej o päť dní neskôr.

Tešiť sa môžeme na výnimočné muzikantské osobnosti

Poogie Bell Band sa predstaví v zostave: Bobby Broom (gitara), Mike Stephenson (tenor saxofón, spev) a Poogie Bell (bicie). Spodnú časť zvukového spektra obhospodári Juraj Griglák. ,,Poogie Bell je nefalšovaný funk master, jeden z najlepších súčasných bubeníkov a štúdiových hráčov bez ohľadu na žánre. Na svojom konte má spoluprácu s menami ako Stanley Clark, David Bowie, Erykah Badu, All Jarreau, David Sanborn, John Scofield, Victor Wooten a Chaka Khan. Objavil sa na viac než desiatich albumoch Marcusa Millera a na turné s ním strávil podstatnú väčšinu kariéry,“ približuje tvorbu svojho priateľa Juraj Griglák. Gitarista Bobby Broom je zas známy spoluprácami s Milesom Davisom, Sonnym Rollinsom či Stanleym Turrentinom. ,,Je priamym nasledovníkom nezabudnuteľného Wesa Montgomeryho  a držiteľom viacerých významných  ocenení,“ hovorí Griglák. Mladú krv v kapele reprezentuje newyorský saxofonista Michael Stephenson, ktorý sa predstaví aj ako spevák.

Koncertovať sa bude v Dobšinej i v Brne

Poogie Bell Band a Juraj Griglák sa predstavia v piatich slovenských mestách: Bratislave, Trnave, Martine, Žiline a na východe Slovenska v  Dobšinej. Dobšiná nie je typickou zástavkou jazzových umelcov, Jurajovi Griglákovi však  mestečko prirástlo k srdcu. ,,Pán primátor Dobšinej je veľký fanúšik jazzu i mojej tvorby. Aj vďaka jeho entuziazmu sme tu už v minulosti zorganizovali koncert spolu s Poogie Bellom, keď bol v roku 2015 na Slovensku. Vystúpenie v Dobšinej malo samé pozitíva: miestny kultúrny dom sa naplnil na prasknutie, atmosféra na koncerte bola jedna z najlepších a Poogie videl cestou na východ Tatry,“ spomína s úsmevom basgitarista. Počas jedného týždňa precestujú hudobníci stovky kilometrov. Jeden koncert odohrajú i v Česku, na brnianskom festivale Jazz Fest.

Poogie Bell Band ,SK/CZ tour

10.4. Žilina, Mestské Divadlo ,20: 00
11.4. Brno Jazz Fest, Sono Centrum,21:00
12.4. Bratislava, Divadlo Aréna,20:00
13.4. Trnava,  Music a Cafe,20:30
14.4. Martin, Barmuseum,20:00
15.4. Dobšiná, Kultúrny Dom,19:00

Tlačová správa

Esprit 2023

Galéria

Juraj Griglak Company a Poogie Bell.jpg
Na turne s Poogie Band.jpg
poogie a Juraj G..jpg

 

 

Ďalšie články

Speváčka Brigita vydala druhý album Brigita B
Nitrianska speváčka Brigita Tarinová vydala v júni svoj druhý štúdiový album. Novinka s ...
O novom sólovom albume Juraja Grigláka sa píše už aj v Amerike
O najnovšom albume vynikajúceho slovenského basistu Juraja Grigláka "Time To Fly" sme už na portáli...
Report: Juraj Griglák & Company feat. Poogie Bell v Nu Spirite
V kalendári už svieti apríl a jar stále v nedohľadne. Ešteže si jazzový fanúšik môže spríjemniť...
Súťaž Jazz Start Up: Už vieme, ktoré skupiny postupujú ďalej!
Koncom minulého týždňa zasadla porota súťaže mladých talentov Jazz Start Up a vybrala na základe...
Týždeň slovenského jazzu: vokalisti
Dnes to bude stručnejšie, keďže zo spomenutej päťky som sa viacmenej dostal len k dvom albumom...
Týždeň slovenského jazzu: tradícia
Pomaly, ale isto sa blížime k Medzinárodnému dňu jazzu, ako aj k oslavám tohto sviatku...
ESPRIT - hlasovanie o najlepší domáci jazzový album je spustené!
Už o niekoľko dní sa dozvieme, kto získa prestížne ocenenie ESPRIT za najlepší slovenský jazzový...
UFMC: Brno zrejme opäť mnohým „nakopne prdel“
Neviem s tým nič robiť, ale Brno som si v poslednom období nesmierne zamiloval: počas celého roka...