Nikola Bankov je iba 20-ročný hudobník a alt saxofonista. Tento rodák z Humenného sa rozhodol študovať najprv na Conservatorium van Amsterdam a následne na Royal Academy of Music v Dánsku. Iba prednedávnom vydal pod hlavičkou nórskeho vydavateľstva AMP Music & Records svoje debutové CD „Bright Future“, ktorým určite prekvapil všetkých poslucháčov, hudobníkov a kritikov. Lákadlom pre jeho vypočutie bol aj svetoznámy hosť – tenor saxofonista Seamus Blake.
Album sa ako celok nesie v jednotnom duchu, ktorý je veľmi zaujímavý svojim moderným zvukom. Bankov sa spolu so svojimi dánskymi spoluhráčmi – Jonas Gravlund – gitara, August Korsgaard – syntetizátor, Jens Mikkel Madsen – basgitara, John Riddell – bicie nástroje, rozhodol priniesť aktuálny pohľad na improvizovanú hudbu. Jednak elektrickým zložením kapely, ale aj využívaním pedalboardov, pomocou ktorých si Nikola aj Seames Blake v mnohých skladbách upravujú akustický zvuk saxofónu.
Doska sa skladá z veľmi pekných autorských kompozíciách po melodickej aj rytmicko-harmonickej stránke. Všetkých 7 skladieb má svoju silnú výpovednú hodnotu, ktorá je podporená skvelou interpretáciou jednotlivých protagonistov tohto bandu. Kapela je veľmi dobre zohratá, ich hra je vkusná, a elegantná, napriek modernému elektrickému zvuku ide o nesmierne kultivovanú hudbu.
Nikolova hudba a hráčsky alt saxofónový štýl je inšpirovaný umelcami ako Donny McCaslin, Michael Brecker, Kenny Garrett či Radovan Tariška. Každá pesnička vychádza z odlišného žánru – „Mind Bubble“ má moderný drum and bassový groove, ktorý však na určitom mieste aj výborne swinguje. „Vibin´ in Denmark“ je moderným hip-hopovým trackom odkazujúcim na Kennyho Garretta. Následná balada „For All We Love“ má jemný popový charakter, ktorý na mňa pôsobí meditatívne, miestami až hypnotizujúco. Ide tu o hru s farbami, motívom a dynamikou. Bankov napísal aj skladbu pre jeho vlasť - „Song For My Country“ vychádza po melodickej stránke z lydickej stupnice, ktorá je pre slovenský folklór typická. Veľmi sa mi tu páči Bankovov drive, nasadenie a sólistický výkon. Špeciálne ma tu zaujalo striedanie sól medzi Bankovom a Blakeom. Bankov za Blakeom nezaostáva, ale pasuje sa s touto neľahkou úlohou veľmi dobre, čo je samé o sebe dôkazom jeho hudobnej zrelosti a vyspelej muzikality. Záverečná „Bright Future“ ma rockovo-latinový charakter, čo dokazuje vynikajúce sólo gitaristu Jonasa Gravlunda. Jeho improvizácia v sebe kombinuje bopový language, zvuk a štýl Carlosa Santanu, ale aj klasické rockové patterny.
Najdôležitejším faktorom tohto CD je jednoznačne práca so zvukom. o Pestrá zvuková paleta má svoju logiku, cieľ, gradáciu a správne štýlové využitie, v opačnom prípade by tento album jednoducho nebol počúvateľný. Bankovovi sa podarilo naplniť neľahkú úlohu, hlavne po koncepčnej a aranžérskej stránke.
Líder predstavil hudbu, ktorá môže slúžiť ako inšpirácia pre nastupujúcu generáciu improvizátorov a jazzmanov na našej scéne. Vo svete je takáto fúzia bežnou činnosťou, čo nepochybne ovplyvnilo aj Bankovove hudobné myslenie. CD „Bright Future“ má unikátny sound, cit a celkový koncept. Sólistické výkony sú na veľmi vysokej úrovni, kapela hrá vynikajúco, a čerešničkou na torte je žijúci tenor saxofónový fenomén – Seamus Blake. Album taktiež spĺňa aj požiadavky kritikov a organizátorov festivalu, ktorí sú už unavení z mainstreamovej tradície. Doska má preto predpoklady aj pre komerčný úspech.
Dávid Oláh