CD Bright Future Nikolu Bankova: Budúcnosť slovenskej jazzovej scény?

CD Bright Future Nikolu Bankova: Budúcnosť slovenskej jazzovej scény?
Dávid Oláh

Nikola Bankov je iba 20-ročný hudobník a alt saxofonista. Tento rodák z Humenného sa rozhodol študovať najprv na Conservatorium van Amsterdam a následne na Royal Academy of Music v Dánsku. Iba prednedávnom vydal pod hlavičkou nórskeho vydavateľstva AMP Music & Records svoje debutové CD „Bright Future“, ktorým určite prekvapil všetkých poslucháčov, hudobníkov a kritikov. Lákadlom pre jeho vypočutie bol aj svetoznámy hosť – tenor saxofonista Seamus Blake.

 

Album sa ako celok nesie v jednotnom duchu, ktorý je veľmi zaujímavý svojim moderným zvukom. Bankov sa spolu so svojimi dánskymi spoluhráčmi – Jonas Gravlund – gitara, August Korsgaard – syntetizátor, Jens Mikkel Madsen – basgitara, John Riddell – bicie nástroje, rozhodol priniesť aktuálny pohľad na improvizovanú hudbu. Jednak elektrickým zložením kapely, ale aj využívaním pedalboardov, pomocou ktorých si Nikola aj Seames Blake v mnohých skladbách upravujú akustický zvuk saxofónu.

Doska sa skladá z veľmi pekných autorských kompozíciách po melodickej aj rytmicko-harmonickej stránke. Všetkých 7 skladieb má svoju silnú výpovednú hodnotu, ktorá je podporená skvelou interpretáciou jednotlivých protagonistov tohto bandu. Kapela je veľmi dobre zohratá, ich hra je vkusná, a elegantná, napriek modernému elektrickému zvuku ide o nesmierne kultivovanú hudbu.

 

 

Nikolova hudba a hráčsky alt saxofónový štýl je inšpirovaný umelcami ako Donny McCaslin, Michael Brecker, Kenny Garrett či Radovan Tariška. Každá pesnička vychádza z odlišného žánru – „Mind Bubble“ má moderný drum and bassový groove, ktorý však na určitom mieste aj výborne swinguje. „Vibin´ in Denmark“ je moderným hip-hopovým trackom odkazujúcim na Kennyho Garretta. Následná balada „For All We Love“ má jemný popový charakter, ktorý na mňa pôsobí meditatívne, miestami až hypnotizujúco. Ide tu o hru s farbami, motívom a dynamikou. Bankov napísal aj skladbu pre jeho vlasť - „Song For My Country“ vychádza po melodickej stránke z lydickej stupnice, ktorá je pre slovenský folklór typická. Veľmi sa mi tu páči Bankovov drive, nasadenie a sólistický výkon. Špeciálne ma tu zaujalo striedanie sól medzi Bankovom a Blakeom. Bankov za Blakeom nezaostáva, ale pasuje sa s touto neľahkou úlohou veľmi dobre, čo je samé o sebe dôkazom jeho hudobnej zrelosti a vyspelej muzikality. Záverečná „Bright Future“ ma rockovo-latinový charakter, čo dokazuje vynikajúce sólo gitaristu Jonasa Gravlunda. Jeho improvizácia v sebe kombinuje bopový language, zvuk a štýl Carlosa Santanu, ale aj klasické rockové patterny.

Najdôležitejším faktorom tohto CD je jednoznačne práca so zvukom. o Pestrá zvuková paleta má svoju logiku, cieľ, gradáciu a správne štýlové využitie, v opačnom prípade by tento album jednoducho nebol počúvateľný. Bankovovi sa podarilo naplniť neľahkú úlohu, hlavne po koncepčnej a aranžérskej stránke.

Líder predstavil hudbu, ktorá môže slúžiť ako inšpirácia pre nastupujúcu generáciu improvizátorov a jazzmanov na našej scéne. Vo svete je takáto fúzia bežnou činnosťou, čo nepochybne ovplyvnilo aj Bankovove hudobné myslenie. CD „Bright Future“ má unikátny sound, cit a celkový koncept. Sólistické výkony sú na veľmi vysokej úrovni, kapela hrá vynikajúco, a čerešničkou na torte je žijúci tenor saxofónový fenomén – Seamus Blake. Album taktiež spĺňa aj požiadavky kritikov a organizátorov festivalu, ktorí sú už unavení z mainstreamovej tradície. Doska má preto predpoklady aj pre komerčný úspech.

 

Dávid Oláh

 

 

 

Ďalšie články

CD Príbehy jazzu: Spôsob ako rozšíriť domácu jazzovú poslucháčsku základňu?
To, že sa jazz radí do kategórie menšinových žánrov spôsobuje najmä úzka skupina fanúšikov tohto...
Recenzia CD: Mike Parker a jeho americko-poľská teória
Mike Parker, skladateľ a kontrabasista z New Yorku sa po vydaní svojho debutu v roku 2011...
Miles Davis - vznik albumu Kind of Blue
17. augusta 1959 vydavateľstvo Columbia Records vypustilo na verejnosť nový jazzový album trubkára...
Recenzia: Iva Bittová a jej nocz s jazzmenmi
Svoj príspevok k českej jazzovej alternatíve pridal v novembri brniansky súbor Nocz vedený nórskym...
Nepoznaný Wayne Shorter (1933–2023)
Väčšina jazzových hudobníkov a fanúšikov vnímala posledné desaťročia trojicu žijúcich legiend...
Slovak Jazz 2022: This is America
Snaha o nárazové recenzovanie všetkých (!) slovenských jazzových albumov „made in 2022“ sa postupne...
Jazzová lastovička zo Zelenej vody
Hovorí sa, že jedna lastovička leto nerobí, no napriek tomu sa môže stať predzvesťou či symbolom...
Už v marci album roka? U mňa zrejme áno: Andorra - Current!
Nenápadne a s vrúcnou nostalgiou sa mi po spustení albumu Current dánskeho kvinteta s ...