Esbjörn Svenson Trio v orchestrálnom šate: Nahrávka "E.S.T. Symphony" vychádza už čoskoro

Esbjörn Svenson Trio v orchestrálnom šate: Nahrávka "E.S.T. Symphony" vychádza už čoskoro

Jeho jazzové trio mnohí nazývajú triom desaťročia a je považované za jedno z najvplynejších a zároveň najpredávanejších jazzových zoskupení raného 21. storočia (na konte vyše milióna predaných kópií a 13 štúdiových albumov). Reč je o tragicky zosnulom švédskom skladateľovi a klaviristovi Esbjörnovi Svenssonovi a jeho skupine Esbjörn Svensson Trio, alebo E.S.T. Výnimočný projekt postavený na ich hudbe dozrie svetlo sveta už 28. októbra 2016.

 
"E.S.T. Symphony" bude pozostávať z aranžmánov pre symfonický orchester a jazzové trio, ktorého súčasťou budú aj pôvodní členovia E.S.T., teda Dan Berglund (kontrabas) a Magnus Östrom (bicie). Aranžmány a orchestrálne prevedenie bude mať na starosti Royal Stockholm Philharmonic Orchestra na čele s dirigentom a aranžérom Hansom Ekom. Nahrávka vyjde pod hlavičkou vydavateľstva ACT.
 
Nápad pretvoriť hudbu E.S.T. do orchestrálnej podoby nie je prvoplánový, má svoje korene a dôvod. Už v roku 2003 totiž samotný Svensson začal spracovávať skladby tria pre rôzne komorné zoskupenia a sólistov a doprovod symfonického orchestra bol jeho umeleckým snom. "E.S.T. Symphony" je teda logickým vyústením a pokračovaním diela a vízie hudobníka, ktorého hru inšpirovala európska klasika rovnako ako americký jazz. My si do konca októbra musíme počkať, no oficiálne stránky projektu sľubujú vypustiť do sveta prvé hudobné ukážky už čoskoro. Projekt bude nepochybne hudobným sviatkom pre fanúšikov E.S.T., no zároveň ponúkne aj možnosť milovníkom inštrumentálnej hudby, ktorí toto výnimočné švédske trio ešte nepoznajú, vypočuť si ich najhodnotnejšie skladby v nevídanej podobe.
 

 

 

Ďalšie články

Skupina Trilobeat: Atmosférický debut a aprílové turné
Mladá slovenská jazzová formácia Trilobeat chystá v apríli turné. Deje sa tak v príležitosti...
Jazzman týždňa: Esbjörn Svensson
Dnes si pripomíname nedožité päťdesiate narodeniny jedného z najvplyvnejších európskych jazzových...
Časopis s novým jazzovým outfitom
Už je tomu raz tak: panta rhei – všetko plynie, všetko sa mení a nebude tomu inak ani v printovom...
Košické „Jazzáky“ s vynikajúcim programom
Medzinárodný jazzový festival v Košiciach zažíva postkovidový reštart v plnej paráde. Od utorka 4....
Navždy odišiel legendárny saxofonista Pharoah Sanders
V nedeľu 25. septembra vyšla na twitteri oficiálna správa vydavateľstva Luaka Bop o odchode...
David Kollar a prepojenie nových svetov
   Festival CITY SOUNDS Bratislava, ktorý tento piatok a sobotu (23.–24. septembra)...