František Báleš Ansámbel s poéziou držiteľa Nobelovej ceny

František Báleš Ansámbel s poéziou držiteľa Nobelovej ceny
Peter Motyčka

Spoluprácou jazzového ansámblu Františka Báleša a divadla Jedným dychom vznikol unikátny videoklip k piesni Píseň o lásce českého poeta Jaroslava Seiferta. Choreografia zosnímaná na jeden záber z predstavenia Argo a Astor vynikajúco zafungovala v spojení so zhudobnenou Seifertovou básňou Píseň o lásce. Túto zhudobnil František Báleš pri príležitosti 100. výročia vzniku prvej Československej republiky ešte v roku 2018. „Seifert je jedným z trojice autorov Hrubín – Seifert - Skácel, ktorých tvorba sa ku mne pozvoľna dostávala cez televízne nedeľné chvíľky poézie, až ma napokon v dospelosti zasiahla tak, že som sa ju pri tejto príležitosti rozhodol oživiť jazzovou hudbou.”

 

Skladba s jazzovými prvkami obsahuje na krátkych plochách aj improvizáciu, ktorá plní skôr funkciu sprievodnú a farebnú, než sólistickú. „Som veľmi rád, že moji kolegovia vložili do piesne svoj individuálny, dokonalý a citlivý prístup, ktorý napĺňa a prevyšuje moje predstavy,“ dodáva František Báleš. „Z pohľadu tvorcu hudby chcem úprimne prezradiť, že Seifertova poézia je skutočne ,piesňová a melódiu nie je potrebné príliš dlho ,hľadať. Po harmonickej stránke som mal snahu priblížiť sa kontrastným podobám lásky, vyjadreným v texte básne – ,která oblékla se v sníh či ,šílená.“ Pieseň vznikala v štúdiu speváka Matúša Uhliarika. Prvé dva albumy nahrávala celá kapela spolu, tentoraz však každý nástroj osobitne, s cieľom v pokoji objaviť nové výrazové prostriedky. Bubeník Juraj Šušaník o nahrávaní prezradil: „Matúš a Feri nahrali všetko podstatné, takže som sa len akoby nechal viesť piesňou za ruku a k nahratému základu som prispel viac menej farebne pocitovým miešaním farieb a zvukov bicích a činelov. Bola to číra radosť z tvorivého umeleckého procesu.“

 


 

V nahrávke sa objavujú netradičné zvuky – viachlasné pískanie, ceruzka hrajúca na kontrabasových strunách, pripomínajúca zvuk cimbalu. Pokojný a meditatívny charakter básne umocňuje ladenie na netradičných 436 Hz. „Objavovanie jemných hudobných detailov, ktoré nahrali Feri, Matúš a Ďuri bolo čarokrásne. Mne stačilo už len nechať sa vtiahnuť do hudby a roztiahnuť ten priestor do hĺbky a šírky basovými tónmi. Mal som pocit, že vlastne ani nebolo treba veľa, len toho pravého... trochu tu a trochu tam...a to sa mi páčilo.“, dodáva kontrabasista Vladimír Máčaj. „Som vďačný za spoluprácu, ktorá rozozvučala a roztancovala Seifertovu Píseň o lásce“, dodal František Báleš. Témou inscenácie, z ktorej je duet, sú vzťahy a putá medzi ľuďmi. Režisérka Veronika Malgot dodáva: „Našim zámerom je sprítomniť atmosféry vzťahov prostredníctvom interiérov, ktoré stelesňujú deje vo vnútri ľudských prepojení. To, čo je často ťažké pomenovať a nahlas vysvetliť.“ Tvorba Divadla Jedným dychom má charakter súčasnej autorskej tvorby so zameraním sa na pohyb a performanciu.

 

 

Vznik inscenácie podporili Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, Štúdio 12, TELOCVIČŇA, PLAST

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

Galéria

František Báleš Ansámbel s poéziou držiteľa Nobelovej ceny

 

 

Ďalšie články

František Báleš ansámbel predstavil zhudobnené básne: Nechýba im múza ani muzika
V sobotu 6. októbra sa v bratislavskom Scherz Kafé uskutočnil predposledný koncert nového...
Album Sonety ansámblu Fera Báleša je na svete. Tabakom ho pokrstil Matúš Jakabčic
V bratislavskom divadle Pavla Országa Hviezdoslava sa 8. novembra uskutočnil krst nového CD "Sonety...
Slovak Jazz 2022: Pocty a zveleby
Mapovanie všetkých domácich albumov roka 2022 pokračuje a témou dňa bude preukázanie pocty či...
Stars Fell on Vyšný Kubín (or elsewhere)
Keď slávny americký songwriter Frank Perkins komponoval v roku 1934 známu jazzovú hymnu „Stars Fell...
OpenJazzFest otvára brány už tento víkend
Tradičný letný sviatok jazzovej hudby v podobe 14. ročníka festivalu OpenJazzFest je už predo...
Varovanie: Nitrou sa preženie letná dixielandová búrka!
Vo štvrtok podvečer 18. júla sa nitrianskym centrom preženie dixielandová hrmavica, pretože tamojší...
Čože je to osemdesiatka, alebo fenomén Ivan Kelly Köhler
Počas víkendu sa v Žiline oslavovalo, pretože mnohí zdvíhali čaše na počesť osemdesiatych narodenín...
Do Trnavy na jazz práve dnes
Už dnes poobede sa trnavské námestia a nádvoria premenia na jazzový Babylon, v ktorom bude radosť...