Jazz len pre ženy: Univerzita Rutgers ponúka letné workshopy pre nežné pohlavie

Jazz len pre ženy: Univerzita Rutgers ponúka letné workshopy pre nežné pohlavie

Organizácia New Jersey Performing Arts Center (NJPAC) v partnerstve s Jazzovým inštitútom Rutgers University bude aj toto leto organizovať jazzové workshopy s názvom All-Female Jazz Residency, ktoré sú určené výhradne pre ženy vo veku 14-25 rokov. Udalosť sa koná každoročne už tretí krát a hlavnou umeleckou vedúcou je jazzová klaviristka a skladateľka Geri Allen. 

 

All-Female Jazz Residency umožňuje už tretí rok po sebe mladým ženám študovať a zdokonaľovať sa v jazze pod vedením profesionálnych jazzových hudobníkov. Účastníčky môžu počas jedného týždňa navštevovať individuálne hodiny improvizácie, jazzovej a všeobecnej hudobnej teórie a samozrejme aj spoločného kapelového hrania. Počas minulých ročníkov študentky počas workshopov vystupovali aj v miestnych jazzových kluboch, zúčastnili sa koncertov v New York City a navštívili redakciu jazzového rádia WGBO 88.3 FM.

 

Lektormi workshopov sú profesionálni jazzoví hudobníci, medzi nimi spomínaná Geri Allen, jazzová klavirista a skladateľka, ktorá bola nedávno nominovaná na cenu Grammy a v súčasnosti je riaditeľkou jazzového oddelenia na univerzite v Pittsburghu. Ďalšími pedagógmi bude basistka Linda Oh, trubkárka Ingrid Jensen, speváčka Connaitre Miller, saxofonista Bruce Williams, vibrafonista Stefon Harris, saxofonistka Tia Fuller, bubeník Jeff “Tain” Watts a klaviristka-skladateľka Ellen Rowe. Jedným z umeleckých vedúcich tohtoročného workshopu bude aj teoretička Farah Jasmine Griffin, profesorka na Columbia University a zároveň autorka viacerých kníh o jazze.

 

"Pracovníci Jazzového inštitútu Rutgers University sú nadšení, že môžu byť hostiteľmi workshopov All-Female Jazz Residency, prvého vzdelávacieho programu určeného pre ženy v jazze,” povedal v tlačovej správe Wayne Winborne, výkonný riaditeľ Jazzového inštitútu Rutgers-Newark. “Naše archívy a príbuzné zdroje určite zaujmú študentov, ktorí sa na workshopy prihlásia a tí budú na oplátku vítaným obohatením našich internátov a študijných priestorov."

 

Samotné workshopy sa budú konať v termíne 10.-16. júla 2016. Viac informácií je možné nájsť na oficiálnej stránke organizácie NJPAC.

 

Zdroj: jazztimes.com

Autor: Martin Uherek

Esprit 2023

 

 

Ďalšie články

Jazzové vtipy :-)
K letnému dovolenkovému obdobiu patrí relax a uvoľnenie. Preto nachvíľu odbočíme od „...
6 zaujímavých faktov o jazze, ktoré ste (možno) nevedeli
Jazz je dnes nesmierne širokým pojmom, pod ktorým si môžeme predstaviť rozmanitú hudbu. Nebolo tomu...
Etta James – Radosť, bolesť, horkosť i utrpenie 3/3
Pokračovanie druhého dielu:          Etta James sa pretransformovala na...
Šesť jazzových hudobníčok, ktoré stoja za vypočutie
Počas storočnej histórie jazzovej hudby sa toho udialo veľmi veľa. Jazz sa vyvinul od raného...
Týždeň slovenského jazzu: tradícia
Pomaly, ale isto sa blížime k Medzinárodnému dňu jazzu, ako aj k oslavám tohto sviatku...
ESPRIT - hlasovanie o najlepší domáci jazzový album je spustené!
Už o niekoľko dní sa dozvieme, kto získa prestížne ocenenie ESPRIT za najlepší slovenský jazzový...
UFMC: Brno zrejme opäť mnohým „nakopne prdel“
Neviem s tým nič robiť, ale Brno som si v poslednom období nesmierne zamiloval: počas celého roka...
Lukáš Oravec Quartet vyráža na WARM UP TOUR 2024
Už tento týždeň zahajuje trubkár a bandlíder Lukáš Oravec jarnú koncertnú sezónu a spolu so svojím...