Jazzman týždňa: Benny Green

Jazzman týždňa: Benny Green

Americký hardbopový klavirista, ktorý bol počas svojej kariéry členom Art Blakeyho Jazz Messengers, kapely speváčky Betty Carter a sidemanom na viac ako 70 albumoch. Benny Green je často prirovnávaný ku velikánom jazzového klavíra Budovi Powellovi a Oscarovi Petersonovi a ich štýly sa stali vzormi jeho hry. Ako sideman aj leader svojho vlastného tria sa radí medzi popredných klaviristov hardbopu a postbopu.

 

Benny Green sa narodil 4. apríla 1963 v mekke jazzu, New York City. Napriek tomu vyrástol na opačnej strane Ameriky, v slnečnom Berkeley v štáte Kalifornia, kde už ako 7 ročný začal študovať klasický klavír. Vzťah k jazzu mal uz odmalička, keďže jeho otec bol jazzovým tenorsaxofonistom. Vystavený jazzovej hudbe prakticky každý deň, Benny sa čoskoro stal prekvapivo dobrým klaviristom a počas štúdií na Berkeley High School hrával v školskom jazzovom ansámbli. Už ako tínedžer hrával v kvintete trubkára Eddieho Hendersona, kde ho "objavila" jazzová a bluesová speváčka Faye Carroll.

 

Počas posledných rokov strednej školy začal Green hrávať pravidelné triové koncerty v klube Yoshi's, čo predstavovalo jeho "oficiálny" vstup do sveta profesionálnych jazzmanov. Po ukončení štúdia sa chvíľu zdržiaval v San Francisco, no volanie rodného New Yorku bolo tak silné, že sa Benny Green čoskoro presťahoval späť do svojho rodiska a od tohto momentu sa jeho kariéra rozbehla veľkou rýchlosťou. 

 

V apríli 1983, teda okolo svojich 20. narodenín, sa Green stal klaviristom v kapele speváčky Betty Carter, s ktorou pôsobil nasledujúce roky, výsledkom bol titul Look What I Got (1988). Koncom 80. rokov začal Benny hrávať v legendárnej kapele Arta Blakeyho Jazz Messengers, s ktorou nahral albumy Not Yet (1988) a I Get a Kick Out of Bu (1988). Rok 1988 bol teda pre klaviristu mimoriadne plodným rokom, no ďalšie úspechy čakali hneď za rohom. V roku 1991 založil svoje vlastné trio, s ktorým koncertuje dodnes, postupne sa v ňom vystriedali kontrabasisti Christian McBride a David Wong a bubeníci Carl Allen, Kenny Washington a Rodney Green.

 

Okrem toho sa Green stal pomerne stabilným spoluhráčom legendárneho kontrabasistu Ray Browna, ktorý pôvodne hrával s Greenovým vzorom, Oscarom Petersonom. S Brownom spoločne nahrali počas 90. rokov až 9 albumov, medzi nimi Bass Face (1993), Seven Steps to Heaven (1995) a Triple Play (1998)Popri spomínanej spolupráci hosťoval Green v množstve projektov a jeho hra je zaznamenaná na viac ako 70 albumoch, v spojení s menami ako Art Blakey, Freddie Hubbard, Arnett Cobb, John Pizzarelli, Gary Bartz, Clark Terry, Diana Krall, Russell Malone a mnohými ďalšími. 

 

Russell Malone, Christian McBride & Benny Green - Jingles

 

Green počas svojej kariéry ahrával pre spoločnosti Blue Note Records, Telarc, Criss Cross Jazz, a v posledných rokoch aj pre Sunnyside Records, kde vyšiel jeho posledný štúdiový album Then and Now (2018). Okrem toho je aktívny aj ako pedagóg a pravidelne vyučuje na workshopoch v Spojených štátoch, najmä na Jazz Camp West v Kalifornii a Centrum/Jazz Port Townsend vo Washingtone. 

 

Zdroj: wikipedia.org

Autor: Martin Uherek

Foto:  John Dugan, wikipedia.org

 

 

Ďalšie články

Jazzman týždňa: Oscar Peterson
Bol považovaný za jedného z najlepších jazzových klaviristov všetkých čias. Disponoval...
Nie je hlava ako hlava: Mozgy jazzových a klasických klaviristov fungujú odlišne
Možno ste už počuli o klasifikácií myslenia na typ A a typ B. Možno poznáte človeka, ktorý sa...
Jazzman týždňa: Bud Powell
Začiatkom 40. rokov stálo pri zrode bebopu viacero hudobníkov - vzorom saxofonistov bol Charlie...
Magická suita inšpirovaná Bibliou: Brad Mehldau a jeho nový album Finding Gabriel
Hudobný svet sa dočkal ďalšieho výnimočného skvostu legendárneho klaviristu Brada Mehldaua v podobe...
Oslava storočnice Charlieho Parkera: Saxofonisti Bobby Watson, Vincent Herring a Gary Bartz vydávajú spoločný album Birdovych kompozícií
Miles Davis raz povedal: "Celú históriu jazzu dokážete obsiahnuť v štyroch slovách - Louis...
Súťaž o 2 x 2 vstupenky na koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze
Prinášame vám súťaž o 2 x 2 vstupenky na premiérový koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze na...
Navždy odišla výrazná postava moderného jazzu. Vo veku 66 rokov zomrel klavirista Lyle Mays
Iba včera obletela svet ďalšia smutná správa. Vo veku 66 rokov navždy odišiel klavirista Lyle...
Slovenské trio Darkness Positive prináša záznam z koncertu Nitra live. Nahrávka predznamenáva druhý album pripravovaný na jeseň
Hrajú pop, jazz, dance, funk aj hip hop a ich hudba sa pozdáva osobnostiam ako David Koller či...