Jazzová lastovička zo Zelenej vody

Jazzová lastovička zo Zelenej vody
Peter Motyčka

Hovorí sa, že jedna lastovička leto nerobí, no napriek tomu sa môže stať predzvesťou či symbolom tohto horúceho a oddychového obdobia. Podobne je tomu aj s letnými jazzovými festivalmi: síce sú zdanlivo v nedohľadne (najmä v kontraste s aktuálnym studeným počasím), ale postupne sa začínajú hlásiť prvé lastovičky. A hneď so skvelými správami!

 

Prvou tohoročnou jazzovou lastovičkou je OpenJazzFest na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom, ktorého ponuka je skutočne pozoruhodná. Tradičným (či skôr netradičným) miestom konania 13. ročníka open air festivalu je breh jazera v prírodnom amfiteátri, ktorý ponúka jedinečnú scenériu, ako aj exkluzívny program. „Dramaturgia festivalu bude tento rok naozaj pestrá aj čo sa týka jazzových žánrov, ale aj nových tvárí na slovenskej hudobnej scéne,“ hovorí Tibor Zelenay, dramaturg a riaditeľ festivalu. Oba festivalové večery (piatok 14. júla a sobota 15. júla) otvoria autorské projekty slovenských hudobníkov a program doplnia špičkoví zahraniční umelci.

 


 

OpenJazzFest počas predošlých ročníkov privítal viac ako 24 tisíc návštevníkov. Už tradične je miestom, kde sa stretávajú všetky generácie – od najstaršej až po tú najmladšiu, všetci v dobrej pohode a krásnom prírodnom prostredí. Trinásty ročník festivalu odštartuje Ľubo Šamo Project, vedený jazzovým huslistom Ľubom Šamom. V roku 2016 vydali na značke Hevhetia kompilačný album „Good Trip“, ktorý priniesol fúziu jazzu so súčasnými trendmi populárnej hudby či world music. Počas piatkového večera sa na Slovensku premiérovo predstaví aj pozoruhodný litovský gitarista Mindaugas Stumbras spolu so svojím zoskupením Mindaugas Stumbras Quintet.

 

Hlavnou hviezdou piatkového večera bude projekt SuperBlue vedený dvojicou Kurt Elling & Charlie Hunter. Elitný spevák a výnimočný gitarista, ktorý opakovane prekročil hranice možností svojho nástroja (v roku 1998 sme v rámci Bratislavských jazzových dní obdivovali jeho hru na osemstrunovej gitaro-base), sľubujú čosi neopakovateľné. Dvojica (spolu s hráčom na klávesových nástrojoch DJ Harrisonom a bubeníkom Coreyom Fonvillom) vydala koncom roka 2021 rovnomenný album pod krídlami vydavateľstva Edition Records. „Kurt Elling už dvakrát vystupoval v našom hudobnom klube Blue Note v Novom Meste nad Váhom a chceli sme tento zážitok umožniť aj návštevníkom festivalu, tak sa nám to tento rok podarilo, čo ma veľmi teší,“ dopĺňa Tibor Zelenay

 

Druhý festivalový deň otvorí medzinárodný projekt slovenskej flautistky Márie Rehákovej „TOPOĽANA“. Absolventka jazzu na londýnskej Guildhall School of Music vo svojom sextete Topoľana prepája londýnsky jazz so slovenskými ľudovými piesňami. Projekt laureátky ocenenia JazzStartUp 2021 bude určite zážitkom. Kompletný program festivalu, vrátane ďalších zaujímavých mien a headlinera druhého festivalového dňa, predstavia organizátori koncom apríla. „Zostáva veriť, že nás podrží počasie a návštevníci si prídu vychutnať program v pohodovej atmosfére, tak ako je u nás zvykom,“ dodal na záver Tibor Zelenay.

 

 

Festival z verejných zdrojov podporil aj Fond na podporu umenia.

 

Informácie a vstupenky:

www.openjazzfest.sk

https://tootoot.fm/sk

Facebook:

https://www.facebook.com/pages/Open-Jazz-Fest

 

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

 

Galéria

Jazzová lastovička zo Zelenej vody

 

 

Ďalšie články

Nový projekt Márie Rehákovej: Fusion jazzu a slovenskej ľudovej hudby
Mladá flautistka Mária Reháková práve rozbieha svoj najnovší hudobný projekt. V Londýne si...
Reportáž: One Day Jazz festival s príchuťou Slovenskej filharmónie
Dlho očakávaná jarná časť One Day Jazz Festivalu bola konečne tu. Začala sa v stredu o 19:00 na...
Top 5: Albumy Kurta Ellinga
Fanúšikovia Kurta Ellinga môžu jasať, svetová hviezda jazzového spevu vystúpi na Slovensku v...
V Brne sa na jeseň stretnú svetové jazzové hviezdy
Medzinárodný hudobný festival MORAVIA MUSIC FEST tento rok prinesie do Brna svetové hviezdy. Pod...
Elegancia jazzového tria po druhé! – The New York Second
Harald Walkate je nizozemský klavirista pôsobiaci v Amsterdame, ktorý svoje hudobné a ...
Dokonalá nahrávka „Spoločných ihrísk“ Tibora Felediho
Ako inak osláviť Medzinárodný deň detí, ako poriadnym (detským) jazzovým albumom. Festival...
Vychádza učebnica cvičení a poznámok Michaela Breckera
Po biografii o legendárnom saxofonistovi, skladateľovi a kapelníkovi Michaelovi Breckerovi (1949-...
Elegancia jazzového tria - TRICHOTOMY: To Vanish
V rokoch 2019 a 2020, teda v čase rakúskej vládnej krízy a následne počas osláv...