Jedinečný zážitok: 360 stupňové video vás dostane priamo na pódium Jazz at Lincoln Center

Jedinečný zážitok: 360 stupňové video vás dostane priamo na pódium Jazz at Lincoln Center

Skladateľ Chris Crenshaw má síce ešte iba 34 rokov, no jeho duša je očarená starou históriou jazzu, konkrétne obdobím zlatých 50. rokov minulého storočia. V spolupráci s organizáciou Jazz at Lincoln Center a jej orchestrom nedávno predstavil svoju novú kompozíciou s názvom "The Fifties: A Prism", ktorú má teraz možnosť počuť celý svet a spolu s ním aj vy - živé vystúpenie totiž bolo zaznamenané technológiou 360 stupňového videa. Prostredníctvom mobilnej aplikácie Facebook budete mať pocit, že ste priamo v newyorskej sále pár metrov od hudobníkov, pričom kam otočíte telefón, tam sa budete pozerať.

 

Crenshawova kompozícia “The Fifties: A Prism” je šesť časťovým dielom a postupne predstavuje každého z členov orchestra, pričom hlavným spojovacím prvkom je atmosféra jazzu 50. rokov 20. storočia. Crenshaw tento kus písal 4 mesiace a v jednom z rozhovorov humorne uviedol, že sa pokúsil dosiahnuť dve veci: "za prvé, vyčariť úsmev na tvárach publika a za druhé, aby niekto pochopil, o čo sa na pódiu snažia."

 

Celé dielo odohral orchester organizácie Jazz at Lincoln Center, ktorý už niekoľko rokov vedie kapelník a umelecký vedúci Wynton Marsalis. Koncert bol súčasťou politiky rozširovania "celosvetovej komunity prostredníctvom jazzových vystúpení a vzdelávací aktivít", ktoré organizácia každý víkend realizuje prostredníctvom rôznych akcií vo svojej domovskej sále na Columbus Circle v New York City.

 

“The Fifties: A Prism” sa tak stalo pokračovaním celosezónneho cieľa predstaviť publiku komplexnú históriu jazzu 20. storočia, ktorému sa organizácia Jazz at Lincoln Center v roku 2017 zaviazala. Každý víkend je venovaný určitej dekáde a predstavuje koncerty z tohto obdobia, ako aj nové diela členov orchestra, ktoré sa hudobne zakladajú na témach, ktorými bolo jednotlivé štýlové obdobie výnimočné.

 

Prostredníctvom výnimočnej nahrávacej technológie môžete vystúpiť na pódium a užiť si v plnej šírke Crenshawovú skladbu "Just A-Slidin'"Video si môžete pozrieť tu, pre plnohodnotný 360 stupňový zážitok použite aplikáciu Facebook na svojom mobilnom telefóne.

 

Zdroj: ABC News

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Jazzman týždňa: Herbie Hancock
  Herbie Hancock je americký klavírista, klávesista, skladateľ a v súčasnosti...
Jazzman proti modernej hudbe: Wynton Marsalis tvrdí, že Hip Hop robí v súčasnej dobe veľkú škodu
Svetoznámy jazzový trubkár Wynton Marsalis v nedávnom interview pre Washington Post nešetril...
Bill Evans: Raritné video zvukovej skúšky
Prinášame vám k nahliadnutiu unikátne video klaviristu Bill Evansa z roku 1966. Záznam...
Wynton Marsalis ruší koncerty vo Venezuele
V súčasnom svete sa málo kedy stáva, že by politika zabránila jazzu, no tento krát je to tak -...
Klavirista Tigran Hamasyan vydáva nový album „The Call Within“: jeho pôsobivú intenzitu naznačuje už prvá zverejnená skladba
Arménsky klavirista Tigran Hamasyan zverejnenil prvú skladbu z jeho nového albumu „The Call...
Súťaž Jazzfruit ide v nedeľu do finále. Podporte svojich favoritov počas online prenosu nad pražskými strechami
Soutěž Jazzfruit pod festivalem Mladí ladí jazz, která už deset let vyhledává zajímavé a nadějné...
Odohrá sa (zrejme?) prvý festival na svete od začiatku koronakrízy. Bavorský Jazzfest Paasau otvorí svoje brány 2. júna.
Náznak, že hudobný život sa začína vracať do normálu. Organizátori jazzového festivalu v bavorskom...
One Day Jazz Festival A-Live 2020: Štvrtkový live stream bude patriť slovenskému kvartetu a nemeckému klaviristovi
Medzinárodný One Day Jazz Festival A-Live prináša do online priestoru tretí zo série ôsmich...