Jedinečný zážitok: 360 stupňové video vás dostane priamo na pódium Jazz at Lincoln Center

Jedinečný zážitok: 360 stupňové video vás dostane priamo na pódium Jazz at Lincoln Center

Skladateľ Chris Crenshaw má síce ešte iba 34 rokov, no jeho duša je očarená starou históriou jazzu, konkrétne obdobím zlatých 50. rokov minulého storočia. V spolupráci s organizáciou Jazz at Lincoln Center a jej orchestrom nedávno predstavil svoju novú kompozíciou s názvom "The Fifties: A Prism", ktorú má teraz možnosť počuť celý svet a spolu s ním aj vy - živé vystúpenie totiž bolo zaznamenané technológiou 360 stupňového videa. Prostredníctvom mobilnej aplikácie Facebook budete mať pocit, že ste priamo v newyorskej sále pár metrov od hudobníkov, pričom kam otočíte telefón, tam sa budete pozerať.

 

Crenshawova kompozícia “The Fifties: A Prism” je šesť časťovým dielom a postupne predstavuje každého z členov orchestra, pričom hlavným spojovacím prvkom je atmosféra jazzu 50. rokov 20. storočia. Crenshaw tento kus písal 4 mesiace a v jednom z rozhovorov humorne uviedol, že sa pokúsil dosiahnuť dve veci: "za prvé, vyčariť úsmev na tvárach publika a za druhé, aby niekto pochopil, o čo sa na pódiu snažia."

 

Celé dielo odohral orchester organizácie Jazz at Lincoln Center, ktorý už niekoľko rokov vedie kapelník a umelecký vedúci Wynton Marsalis. Koncert bol súčasťou politiky rozširovania "celosvetovej komunity prostredníctvom jazzových vystúpení a vzdelávací aktivít", ktoré organizácia každý víkend realizuje prostredníctvom rôznych akcií vo svojej domovskej sále na Columbus Circle v New York City.

 

“The Fifties: A Prism” sa tak stalo pokračovaním celosezónneho cieľa predstaviť publiku komplexnú históriu jazzu 20. storočia, ktorému sa organizácia Jazz at Lincoln Center v roku 2017 zaviazala. Každý víkend je venovaný určitej dekáde a predstavuje koncerty z tohto obdobia, ako aj nové diela členov orchestra, ktoré sa hudobne zakladajú na témach, ktorými bolo jednotlivé štýlové obdobie výnimočné.

 

Prostredníctvom výnimočnej nahrávacej technológie môžete vystúpiť na pódium a užiť si v plnej šírke Crenshawovú skladbu "Just A-Slidin'"Video si môžete pozrieť tu, pre plnohodnotný 360 stupňový zážitok použite aplikáciu Facebook na svojom mobilnom telefóne.

 

Zdroj: ABC News

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Jazzman týždňa: Herbie Hancock
  Herbie Hancock je americký klavírista, klávesista, skladateľ a v súčasnosti...
Jazzman proti modernej hudbe: Wynton Marsalis tvrdí, že Hip Hop robí v súčasnej dobe veľkú škodu
Svetoznámy jazzový trubkár Wynton Marsalis v nedávnom interview pre Washington Post nešetril...
Wynton Marsalis ruší koncerty vo Venezuele
V súčasnom svete sa málo kedy stáva, že by politika zabránila jazzu, no tento krát je to tak -...
Bill Evans: Raritné video zvukovej skúšky
Prinášame vám k nahliadnutiu unikátne video klaviristu Bill Evansa z roku 1966. Záznam...
Nový Glasperov album s kontroverzným názvom: "F--- Yo Feelings" spája jazz a hip-hop
Robert Glasper, držiteľ troch cien Grammy a ocenenia Emmy, je na jazzovej aj hip-hopovej scéne...
Digitálny album pre digitálny svet: Gitarista Jeff Parker vydáva jazzový album plný loopov a samplov, "Suite for Max Brown"
“Vždy hľadám nové veci, ktoré ma môžu prekvapiť,” vysvetlil skladateľ a multiinštrumentalista Jeff...
Oslava storočnice Charlieho Parkera: Saxofonisti Bobby Watson, Vincent Herring a Gary Bartz vydávajú spoločný album Birdovych kompozícií
Miles Davis raz povedal: "Celú históriu jazzu dokážete obsiahnuť v štyroch slovách - Louis...
Súťaž o 2 x 2 vstupenky na koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze
Prinášame vám súťaž o 2 x 2 vstupenky na premiérový koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze na...