Nový film o prvom jazzovom trubkárovi: Hudbu ku Boldenovi nahral Wynton Marsalis

Nový film o prvom jazzovom trubkárovi: Hudbu ku Boldenovi nahral Wynton Marsalis

Život a kariéra jazzového priekopníka Buddyho Boldena sa stali témou nového filmu s názvom "Bolden", ktorého hlavným hudobným tvorcom je trubkár Wynton Marsalis. Film plný vášne situovaný v New Orleans na začiatku 20. storočia prináša silný a tragický príbeh trubkára, ktorý bol jedným z prvých tvorcov jazzu. Nechýba v ňom túžba, závisť a hlavne neuveriteľná hudobná genialita, vďaka ktorej existuje jazz, ako ho poznáme. Skrátka film, ktorý sa oplatí vidieť.

 

Film Bolden je poskladaný z útržkovitých informácií z rôznych zdrojov, keďže život Buddyho Boldena je doteraz zahalený rúškom tajomstva. Neexistujú nijaké zachované nahrávky jeho štýlu a o jeho význame vieme len vďaka príbehom ľudí, ktorí začiatkom minulého storočia zažili Boldenovu hudbu, novátorský prístup, silu hudobného prejavu a neoblomnosť a vášeň, typickú pre raný jazz. V kontexte politickej a sociálnej situácie, v ktorej Buddy Bolden prišiel so svojou hudbou, musel byť jeho život nesmierne náročným. Bol väznený, nenávidený, utláčaný, to všetko v mene snahy zastaviť živelnú hudbu, za ktorej vznikom stál černoch, v dobe len niekoľko desaťročí po zrušení otroctva. 

 

Bolden hrával svoju hudbu na uliciach a v kluboch počas obdobia silného rasového útlaku. Svojou vytrvalosťou a neoblomnosťou sa stal jednou z najdôležitejších osobností v súvislosti s kombináciou ragtimu, folku a bluesu v nový improvizovaný hudobný štýl. Ten sa následne začal objavovať v Storyville, známej neworleánskej štvrti, ktorá sa následne stala rodiskom jazzu.

 

V hlavných úlohách filmu Bolden účinkujú Gary Carr, Yaya DaCosta, Reno Wilson, Erik LaRay Harvey a Ian McShane, to všetko pod vedením režiséra Dana Pritzkera. Hudobným producentom a hlavným tvorcom celého soundtracku je trubkár Wynton Marsalis, pričom nahral všetky Boldenove sóla, ktoré môžete počuť vo filme. Trailer ku filmu si môžete pozrieť priamo tu:

 

 

Film Bolden sa do amerických kín dostal 3. mája 2019. Či sa dostane aj do našich kín je otázne, no v každom prípade je možné ho vidieť aj prostredníctvom internetových služieb ako Google Play, iTunes, PrimeVideo, Vimeo, Vudu a Redbox. Takže pokiaľ chcete vedieť viac o živote jedného z prvých jazzmanov, Bolden je film pre vás!

Viac info nájdete na boldenmovie.com.

 

Zdroj: thegrio.com

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Dráma o jazzovom bubeníkovi v našich kinách
Do kín prichádza čerstvý film o mladom jazzovom bubeníkovi, ktorého snom je stať sa najlepším...
Jazzman týždňa: Herbie Hancock
  Herbie Hancock je americký klavírista, klávesista, skladateľ a v súčasnosti...
Whiplash – jazz po hollywoodsky
Veľký rozruch vyvolala v poslednom období filmová dráma Whiplash pojednávajúca o osude jazzového...
Do kín prichádza Whiplash - dráma o jazzovom bubeníkovi
Už 22. januára bude mať v našich kinách premiéru snímka, o ktorej sa v poslednej dobe čoraz viac...
OpenJazzFest otvára brány už tento víkend
Tradičný letný sviatok jazzovej hudby v podobe 14. ročníka festivalu OpenJazzFest je už predo...
Varovanie: Nitrou sa preženie letná dixielandová búrka!
Vo štvrtok podvečer 18. júla sa nitrianskym centrom preženie dixielandová hrmavica, pretože tamojší...
Čože je to osemdesiatka, alebo fenomén Ivan Kelly Köhler
Počas víkendu sa v Žiline oslavovalo, pretože mnohí zdvíhali čaše na počesť osemdesiatych narodenín...
Do Trnavy na jazz práve dnes
Už dnes poobede sa trnavské námestia a nádvoria premenia na jazzový Babylon, v ktorom bude radosť...