Opustil nás svetový velikán jazzu z našich končín. Kontrabasista George Mraz sa dožil 77 rokov

Opustil nás svetový velikán jazzu z našich končín. Kontrabasista George Mraz sa dožil 77 rokov

George Mraz, českým menom Jiří Mráz, bol jedným z najvýznamnejších kontrabasistov jazzu a jeden z dvoch najznámejších svetových jazzmanov československého pôvodu (tým druhým je basista Miroslav Vitouš). Tento svet opustil 16. 9. 2021 vo veku 77 rokov, len týždeň po svojich posledných narodeninách. Správu o jeho úmrtí zverejnila na sociálnej sieti jeho manželka Camilla Mraz.

Jiří Mráz sa narodil v okrúhly dátum 9. 9. 1944 v Písku v Českej republike. Hru na kontrabas vyštudoval na Pražskom konzervatóriu u profesora Františka Hertla. Svoju hudobnú kariéru začal v polovici 60. rokov 20. storočia v triu Rudolfa Daška, potom hral v SHQ Karla Velebného. V roku 1968, pred príchodom vojsk Varšavskej zmluvy do Československa odišiel do Nemecka. Niekoľko mesiacov žil v Mníchove, kde sa zoznámil s americkými jazzmanmi Malom Waldronom, Leom Wrightom a Bennym Baileym. Na jeseň 1968 odišiel do USA, keď získal štipendium na Berklee College v Bostone. V tejto dobe tiež začal používať americké meno George Mraz.

Dva roky bol členom tria Oscara Petersona, prechodne získal angažmán aj u "prvej dámy jazzu" Elly Fitzgerald. Rýchlo sa stal jedným z najznámejších jazzových kontrabasistov, pričom počas nasledujúcich 23 rokov zostal výhradne v zahraničí - do Prahy sa prvý krát vrátil až v roku 1991.

Zoznam kapiel v ktorých fungoval a ďalších jeho spoluhráčov je veľmi dlhý, v 70. rokoch hral hral v big bande Thada Jonesa a Mela Lewisa a v zoskupení New York Jazz Quartet, v 80. rokoch bol členom kapely Quest. Okrem toho hral s kontrabasistom Charliem Mingusom, gitaristom Johnom Abercombiem a so Stanom Getzom, často spolupracoval aj s Tommym Flanaganom, Pepperom Adamsom, Michelom Petruccianim, Stephanem Grappellim, Chetom Bakerom, Joem Hendersonom, Johnom Scofieldom a mnohými inými.

V roku 2004 sa objavil na albume I'm All For You tenor saxofonistu Joe Lovana, spolu s klaviristom Hankom Jonesom a bubeníkom Paulom Motianom, rovnako ako aj na ďalšom titule Joyous Encounter v roku 2005. Mraz bol známy svojim pevným rytmom a špecifickým štýlom sól, ktoré často hrával v štýle arco, teda so slákom.

 

 

Odpočívaj v pokoji, Jiří!

 

Autor: Martin Uherek

Foto: Camilla Mraz

 

 

Ďalšie články

Jazzman týždňa: George Mraz
Hrával s najvyššou ligou amerického jazzu, jeho meno nájdeme na vyše tisícke albumov. Svojou...
Výzva na podporu basistu George Mraza: Peňažné dary aj úsmevné fotky pre skoré uzdravenie
Zrejme všetci poznajú George Mraza, pôvodom českého basistu, ktorý už od roku 1968 pôsobí v USA a...
Mráz a Viklický: Znova spolu
Renomované nemecké vydavateľstvo ACT Music sa pod porekadlom „menej je niekedy viac“ podujalo...
Vokálny album bez jediného slova?
Znie to možno neuveriteľne, no českej speváčke Mirke Novak sa to na nahrávke s názvom „Malbum“...
Navždy odišiel Ronnie Cuber - ikona barytónového saxofónu
Legendárny americký barytónsaxofonista Ronnie Cuber nás opustil 8. októbra vo veku 80 rokov....
Sisa Feher vyráža na turné so sedemčlenným KHI ansámblom
Sisa Fehér patrí k veľkým talentom česko-slovenskej hudobnej scény. Ako multiinštrumentalistka,...
Jazzový Mikuláš príde tento rok o deň neskôr
Určite to poznáte: poriadne vyčistiť topánky/čižmičky a vyložiť ich v mikulášsky predvečer do okna...