Recenzia CD: Scott Hamilton Trio live at Pyatt Hall

Recenzia CD: Scott Hamilton Trio live at Pyatt Hall
Dávid Oláh
Človek by mohol mať pocit, že swingová éra jazzu je už dávno za nami, že hudba, ktorú hrali Duke Ellington, Count Basie, Ben Webster, či Coleman Hawkins je už minulosťou. Napriek tomu, že ide o obdobie jazzu z pred sto rokov, stále sa nájde dosť hudobníkov, ktorí naplno interpretujú tento starý štýl hry. Jedným z nich je saxofonista Scott Hamilton, ktorá nahral svoj najnovší live album v triovom zložení bez bicích nástrojov.
 
 
Album je nahrávkou z koncertu v Pyatt Hall. Okrem Scotta Hamiltona na tenor saxofóne, tu hrá vynikajúci taliansky klavirista Rossano Sportello a na niekoľkých skladbách je prítomný aj kontrabasista J.J. Shakur. Hudba je zložená z klasických jazzových štandardov a z talianskych šlágrov interpretovaných v jazzovom duchu.
 
CD obsahuje dokopy desať skladieb. Scott Hamilton hrá krásne, elegantne, s citom, s úžasným frázovaním a dynamikou. Zvuk jeho tenoru jasne odkazuje na jeho prvé vzory, ktorými boli Ben Webster, Coleman Hawkins a Zoot Sims. Vo swingujúcej téme Three Little Words či v balade Jeromeho Kerna Darn That Dream, vyniká svojou jemnosťou a dravosťou zároveň, ťažko jednoznačne opísať charakter a feeling Hamiltonovho štýlu hry. Nezaháľa však ani klavirista Rossano Sportello, ovplyvnený hlavne Oscarom Petersonom a Artom Tatumom. Sportellov zvuk vytvára dokonalý koberec pre Hamiltonov saxofón. Kontrabasista J.J. Shakur sa objavuje iba v niektorých skladbách. Spomeniem jeho výborné intro v bossa nove Luisa Bonfu Black Orpheus, ktoré mierne vybočuje z celkového hudobného konceptu dosky, keďže v sebe obsahuje aj modernejšie improvizačné postupy.
 
Hudba je krásna, charizmatická, no hlavne veselá a radostná. Všetci traja hráči sa krásne dopĺňajú, navzájom spolu komunikujú a bezchybne muzicírujú. Atmosféra hudby na tomto albume je obohatená o zatajené dychy poslucháčov, ich potlesky a standing ovations. Hudobníci môžu toto CD počúvať ako študijný materiál. Fanúšikovia jazzu a laickí poslucháči si tento album môžu pustiť pri romantickej večeri s partnerom, alebo pri pohári dobrého vína. 
 
CD Live at Pyatt Hall je dôkazom toho, že je jedno v akom období žijeme, na krásu a kvalitu hudby časový faktor nemá žiadny vplyv.
 
 
Dávid Oláh
 

 

 

Ďalšie články

Kde sa vzali Hipsteri?
Určite ste sa s nimi už stretli. Ležérne oblečenie zo sekáča, na očiach wayfarerky (pre...
Top 5: Jazzový saxofón swingu a bebopu
V dejinách akejkoľvek oblasti vždy existuje niekoľko osobností, niekoľko udalostí, niekoľko...
6 zaujímavých faktov o jazze, ktoré ste (možno) nevedeli
Jazz je dnes nesmierne širokým pojmom, pod ktorým si môžeme predstaviť rozmanitú hudbu. Nebolo tomu...
Sonny Rollins: Svojimi vlastnými slovami - "Nenávidím hudbu, premrhal som svoj život"
31. júla 2014 vyšiel v týždenníku New Yorker článok s titulom Sonny Rollins: Svojimi vlastnými...
Kto získa jazzovú „rádiohlavu“?
Domáci jazzmani nezaháľali ani počas pandemického obdobia a dôkazom je množstvo jazzových albumov,...
Bubenícke jubileum
Celé desaťročia mohla spolu v rovnaký deň oslavovať narodeniny dvojica bubeníckych osobností, ktoré...
Gitarista Tomáš Lukáč vydáva videoklip. Pozrite si video ku skladbe Dumb z jeho debutového CD
Náš mladý gitarista a skladateľ Tomáš Lukáč vydáva svoj prvý videklip. Natočil ho ku skladbe "Dumb...
Fanúšikovia Billa Frisella sa môžu tešiť. Na jar 2022 o ňom vyjde knižná biografia
Jeden z najosobitejších jazzových gitaristov sa dočká významnej udalosti. Na jar tohto roka o ňom...