WAW ako prejav potešenia: Winther – Andersson – Watts

WAW ako prejav potešenia: Winther – Andersson – Watts
Miroslav Halak

Pod týmto (do istej miery inflačným) výrazom v názve zmieneného americko–švédsko–dánskeho tria sa ani tak neskrýva vyjadrenie prekvapenia, ako skôr výraz potešenia. Prečo? Pretože ich hudba nie je prekvapujúca, ničím vás nezaskočí, neuvedie do pomykova, ani do vytrženia, ktoré by bolo treba vyjadriť citoslovcom WAW. Nechápte ma zle, tejto hudbe nič nevyčítam: dokonca sa jedná o skvelý projekt výnimočných muzikantov a úroveň nahrávky je nadpriemerná. Jej čaro tkvie v úcte k tradíciám, v rešpekte k veľkým dejinám jazzu a to bez pátosu, bez manier a bez poplatnosti krátkodobým módam. Preto nechcem zdôrazňovať pocit instantného prekvapenia, ale hlboké potešenie, pretože práve to táto hudba sprostredkuje: radosť z kvalitného, vekmi overeného a nadčasového muzicírovania.

 

WAW je akronymom prvých písmen priezvisk Carla Winthera (klavír), Richarda Anderssona (kontrabas) a Jeffa „Tain“ Wattsa (bicie nástroje). Po zbežnom rešeršovaní zistíte, že ide o etablovaných hudobníkov nielen na domovských scénach, ale predovšetkým skvele presieťovaných v globálnej jazzovej dedine. Každá skladba albumu je svedectvom toho, ako môže swingovať hudba inšpirovaná 60. rokmi v takzvanej zlatej ére all stars combo formácií. Hardbopom a cool jazzom formovaná internacionálna zostava sa týchto predlôh zhosťuje špičkovo. Skvelé frázovanie klaviristu, tvrdá a nepoddajná ruka jazdiaca po ride čineli a chirurgicky presné laufy na kontrabasovom hmatníku sú len jednými z mála formálnych charakteristík albumu "WAW!" (Hobby horse Records).

 

 

Pulzujúce plynutie kompozícií, správny stop-time režim gradujúci energiu nahrávky a aj celá dramaturgia albumu sú prejavom majstrovského zvládania hudobníckeho remesla. Vyvážené striedanie rýchlejších skladieb s baladami dotvárajú obraz presne takej hudobnej produkcie, akú chcete počúvať, keď máte náladu na poctivý jazz. Rutinérstvo pánov z WAW, nikdy neskĺzne k akademickej rigidite, ide skôr o sebaisté zvládnutie predvádzanej zvukovej matérie. Hudba bez nároku na bombastickosť, ale zato s dôrazom na tú najlepšiu školu jazzu, do ktorej je stále sa dobré vracať! Doprajte si potešenie z dobrej hudby, bez potreby byť vždy nutne prekvapovaný. Album tria Winther – Andersson – Watts je stávkou na istotu.  

 

 

Autor: Miroslav Haľák

Galéria

WAW ako prejav potešenia: Winther – Andersson – Watts
WAW ako prejav potešenia: Winther – Andersson – Watts
WAW ako prejav potešenia: Winther – Andersson – Watts

 

 

Ďalšie články

Jeff "Tain" Watts bude na Slovensku, v kvartete Rostislava Fraša
Skvelá správa pre jazzových fanúšikov, už o necelý mesiac budeme mať možnosť na Slovensku privítať...
Exkluzívna reedícia Branford Marsalis Quartet - A Love Supreme
Len málo umelcov v histórii jazzu sa odvážilo interpretovať najvýznamnejšie dielo John Coltrana - A...
Bubenícke jubileum
Celé desaťročia mohla spolu v rovnaký deň oslavovať narodeniny dvojica bubeníckych osobností, ktoré...
Dovolenkový tip cestovky Kairos Quintet: More a Les(s)
Slnko hreje, voda láka, takže je najvyšší čas obhliadnuť sa po dovolenkovej destinácii. Niekoho...
Pavol Zelenay bol slovenským unikátom a evergreenom
Predvčerom ma nesmierne zarmútila správa o odchode nestora slovenskej populárnej hudby Pavla...
Večný filozofický problém - Valér Miko: Conscious Being
Už je to piaty album Valéra Mika, ktorý mám možnosť recenzovať. Okrem sólo Príbehov a Random...
Oskar Török Sextet: do Jeruzalema a ešte ďalej!
Pred necelým mesiacom sme avizovali vydanie debutového albumu trubkového svetobežníka a chameleóna...