Design Factory Jazz Night: Továreň na jazzovo-tanečnú párty
5.jún 2015, Design Factory, Bratislava
Po siedmykrát sa premenili unikátne priestory bývalej stavomontážnej haly na tanečný parket. „Design Factory Jazz Night“ opäť priniesla po roku do Bratislavy celonočný jazzovo-tanečný žúr.
Originálny koncept festivalu, pútavá dramaturgia a nepopierateľný genius loci priťahuje každoročne do bratislavskej Design Factory rôznorodú komunitu ludí, ktorých spája spoločný menovateľ – jazz, tanec, zábava a pohoda. Tú bezpochyby vyčaroval návštevníkom hneď pri príchode na svojich gramofónoch legendárny nuspiriťácky DJ C.O.D.E.
O otvorenie hlavného pódia sa tentokrát postaralo domáce zokupenie Miloš Biháry Quartet. Neľahkú úlohu dostať publikum od drinku do sály vyriešila kapela priam šalamúnsky. Úvod ako nekompromisné sólo z rúk bubeníka Ivana Horňáka hypnoticky naverboval divákov pod pódium. Prichádzajúci kontrabasista Denis Pagáč i klavirista Miloš Biháry tak mohli začať už pred plnou sálou. Od prvého taktu zaradilo trio na riadiacej páke energie najvyšší stupeň – a už nedalo dole nohu z pedálu. Originálne aranžmány známych jazzových štandardov priniesli dostatok priestoru na takmer nekončiace gradácie virtuóznych sól lídra kapely, za podpory hutného pozadia groovujúcej i swingujúcej rytmickej dvojky. Tínedžerský duch v spojení s tak vysokou hudobnou úrovňou je nielen v našich krajoch vecou pramálo vídanou. Mladí hudobníci si do svojej druhej časti koncertu pozvali svoju spoločnú spolužiačku z konzervatória Anetu Horňákovú, ktorá ukľudnila priebeh koncertu spevom jazzových štandardov. Ako nám po koncerte prezradil Miloš Biháry, kapela pracuje aj na vlastných kompozíciach, ktoré by v dohľadnej dobe radi vydali na debutovom CD. Máme sa teda určite na čo tešiť.
Karta prvého zahraničného hosťa padla na nemeckú formáciu Jazzamor. Na pódiu sa zjavila speváčka Bettina Mischke, formujúca svojim sladkým hlasom značku kapely a klávesák i obsluhovač hudobných samplov Roland Grosch. Trio doplnil perkusionista Thomas Hammer. Priestormi továrne zazneli známe hity kapely plávajúce na vlnách chilloutových groovov. Občasná jednotvárnosť, či možno absencia ďalšieho nástroja pri živom hraní však postupne vyprázdnila sálu. Väčšina návšteníkou festivalu si vychutnala nálady hudby Jazzamoru vonku pri drinku a rozhovoroch so známymi, kde ako backgroundový podmaz skvele dotvorila „ibizácku“ náladu horúcej letnej noci. I v tom je čaro tohto festivalu.
Avizovaným headlinerom siedmeho ročníka jazzovej noci bolo nemecké zoskupenie Tape Five. Šestica hudobníkov na čele so speváčkou Dionne Wudu sa svojho statusu zhostila od prvej noty. Elektrizujúce covery jazzovej hudby dvadsiatych rokov pretavené do formátu electro swingu rozvibrovali budovu Design Factory a premenili ju na jazzovú diskotéku. Na mieru naordinovaná teatrálnosť čiernej dámy večera priniesla spolu s baviacimi sa hudobníkmi koncert plný energickej show. Nadupané hity ako A Cool Cat in Town, Dixie Biscuits, či slávna Avenue Du Gare naplnili status tanečnej noci festivalu.
After párty na vonkajšom pódiu patrila známemu britskému dídžejovi menom Patrick Forge. A ako už býva zvykom, tradičnú bodku za festivalom Design Factory Jazz Night udelili neúnavným návštevníkom na svitaní raňajky v podobe croissantov a kakaa.
Foto: Kristián Sedláček
Peter Baláž