Fotoreportáž: World Music Festival zafarbil Bratislavu tónmi celého sveta

Fotoreportáž: World Music Festival zafarbil Bratislavu tónmi celého sveta
Peter Baláž

Už tretíkrát sa rozozvučala Bratislava hudbou World Music Festivalu. Na piatich miestach počas štyroch dní predstavili svoje umenie jedineční domáci i zahraniční hudobníci, rozsiahly sprievodný program priniesol workshopy, hudobnú konferenciu, showcasy, či premietanie filmov. Vyvrcholením bohatého programu boli dva gala koncerty, na ktorých si určite prišli na svoje i fanúšikovia jazzovej hudby.

Slovenská superskupina Bashavel sa zhostila otvorenia prvého Gala koncertu festivalu. Zlúčenie kapiel PaCoRa a Nothing But Swing Trio spojilo v sebe to najlepšie z jazzu a world music a obidva štýly oslavuje svojím inštrumentálnym majstrovstvom. Hoci existujú a hrajú od roku 2006, ich oneskorený debut s názvom Hoorhay vyšiel až na konci minulého roku. Cimbal, klavír, bicie, kontrabas a husle vytvárajú z ľudových piesní a motívov unikátne nálady, farby a rytmy, ktoré sa pohybujú na rozmedzí folklóru, jazzu i world music, o čom sa bezpochyby presvedčili diváci v bratislavskom Ateliéri Babylon.

Kelly ThomaRoss Daly je hudobnícka, ale aj manželská dvojica, ktorá robí veľmi veľa pre propagáciu hry na krétsku lýru. Ross Daly sa síce narodil v Írsku, ale už viac ako 30 rokov žije na Kréte, kde vychoval celé generácie hráčov a hráčok na tento a jedinečný nástroj, vrátane Kelly, rodáčky z Pirea. Svoju tvorbu rád označuje vlastným termínom súčasná modálna hudba, ktorá by podľa neho mala spájať modálne hudobné tradície rôznych kultúr od západnej Afriky cez Stredomorie až po západnú Čínu.

Adam Ben Ezra je hudobný aj internetový fenomén z Tel Avivu. Kontrabas nie je jediný hudobný nástroj, ktorý tento multiinštrumentalista, skladateľ a pedagóg ovláda - jeho brilantné zvládnutie práce s looperom vyvolalo neveriaci pohľad nejedného návštevníka Gala koncertu v Ateliéri Babylon. Práve vďaka tejto nevídanej one man show je Adam Ben Ezra vyhľadávanou atrakciou na jazzových i multižánrových festivaloch po celej Európe.

Ghanský hudobník a spevák King Ayisoba, v ktorého hudbe sa stretáva tradičná aj moderná tvár miestnej scény, začal svoje spevácke vlohy prejavovať pri pasení kráv. Debutoval v roku 2006 a na konte má niekoľko albumov, z ktorých posledné dva sa dostali do prvej dvadsiatky World Music Charts Europe. Na dvojstrunovú lutnu kologo začal údajne hrať ako trojročný, keď našiel v kúte tento nástroj svojho nebohého starého otca – šamana a ľudového liečiteľa.

Flamenco v čírej podobe. To ponúka hudobník El Amir so svojím triom. Pri vystúpeniach využíva rôzne nástroje – nielen gitaru, ale aj mandolínu, perkusie, buzuki alebo arabskú lutnu oud, ktoré dodávajú flamencu iný rozmer. Tvorba tria je hudba, ktorá mieša moderné a vintage zvuky, evokujúce pôvodné korene flamenca.

Marko Marković je iba tridsaťročný trúbkar, skladateľ a kapelník vlastného dychového orchestra, ktorý začínal ešte ako tínedžer v slávnom orchestri svojho otca Bobana Markovića. V repertoári Marko Marković Brass Band sa okrem „klasickej“ balkánskej dychovky objavujú aj vplyvy jazzu, reggae, latino, modernej tanečnej hudby a iných žánrov. Vystúpenie vydareného syna svojho otca bolo skvelou tanečnou bodkou za tretím ročníkom výnimočného podujatia World Music Festival Bratislava.

 

Foto: Džaro Novák, Tomas Ormandy, Tomáš Kuša

Zdroj: worldmusicfestival.sk

Peter Baláž

Galéria

WMF18-23.jpg
WMF18-Adam Ben Ezra-1.jpg
WMF18-Adam Ben Ezra-2.jpg
WMF18-all.jpg
WMF18-BABRA.jpg
WMF18-Bashavel.jpg
WMF18-DUO DINOVSKI & SCHUBERTH.jpg
WMF18-EL AMIR FLAMENCO TRIO-1.jpg
WMF18-EL AMIR FLAMENCO TRIO-2.jpg
WMF18-GÁDŽO EXPRES.jpg
WMF18-KING AYISOBA-1.jpg
WMF18-KING AYISOBA-2.jpg
WMF18-konferencia.jpg
WMF18-LM.jpg
WMF18-LM-3.jpg
WMF18-MARKO MARKOVIĆ BRASS BAND-1.jpg
WMF18-MARKO MARKOVIĆ BRASS BAND-2.jpg
WMF18-MIRIAM KAISER TRIO.jpg
WMF18-ROSS DALY & KELLY THOMA-1.jpg
WMF18-ROSS DALY & KELLY THOMA-2.jpg
WMF18-Rusín Čendeš Orchestra.jpg

 

 

Ďalšie články

Recenzia CD: Bashavel Hoorhay
Kapela Bashavel sa zrodila na jar v roku 2006 ako spoločný projekt špičkových slovenských...
Adam Ben Ezra vydáva nový album Pin Drop
Izraelský kontrabasista Adam Ben Ezra (34) je fenomén. Nenapodobiteľný multiinštrumentalista a...
Jubilejný ročník prievidzských Fúzií: Už desiatykrát prinesú do regiónu kvalitný jazz
Festival Fúzie sa za uplynulých deväť rokov etabloval v regióne Hornej Nitry ako umelecky a...
World Music Festival Bratislava: Konferencia ponúkne hudobníkom networking, aj návod ako sa presadiť v zahraničí
Ak vás zaujíma ako sa dá budovať kariéra v zahraničí, alebo chcete získať dôležité kontakty a...
Mikulášsky Jazzový Festival bude inšpirovať, nielen workshopovať
Vyhľadávanie a podpora talentov je neoddeliteľnou súčasťou práce dramaturgov všetkých hudobných...
Smutná správa pre domácu hudobnú scénu. Vo veku nedožitých 80. narodenín nás navždy opustil saxofonista a skladateľ Dušan Húščava
Iba pred niekoľkými hodinami sa celá komunita ľudí zaoberajúcich jazzovou hudbou dozvedela...
Stanica metra v Montreali možno bude niesť meno génia jazzového klavíra. Petícia za stanicu Oscara Petersona má už vyše 16 tisíc podpisov.
Pred niekoľkými týždňami sa v kanadskom Montreále objavila petícia, ktorá vyzýva mesto, aby...
Nový album klavírneho génia: Brad Mehldau vydáva CD inšpirované aktuálnou situáciou
Americký klavirista a skladateľ Brad Mehldau prekvapil všetkých svojich fanúšikov nečakaným počinom...